Blog > Legislativa

Jak se řeší výpadek léků

Jak se řeší výpadek léků

Dostali jste recept na váš lék, ale ten momentálně není na trhu. Má výpadek, nebo už se nevyrábí vůbec. Co s tím?

V poslední době trápí lékárny ale i lékaře výpadky některých léků. V takové situaci se postupuje následovně:

Lékárník se snaží lék nahradit, je ale nezbytné aby s tím souhlasil jak lékař, tak pacient.

Generika

Generika jsou léky se stejnou účinnou látkou, ve stejné lékové podobě - např. tablety, ale mají jiný název a může je vyrábět jiná firma. U této záměny není nezbytně nutný souhlas lékaře. Je totiž automatický. Ledaže by na receptu bylo výslovně uvedeno: “Nezaměňovat”.

Léčivo musí být stejně účinné a bezpečné. Často jsou tyto léky i levnější. Je ale někdy třeba upravit dávkování, proto je občas dobré výměnu raději konzultovat s lékařem. Ale i lékárník má odpovídající vzdělání a je odborník - měl by umět vybrat vhodnou náhradu.

 

Náhrada léčiva za stejnou účinnou látku, ale v jiné lékové formě

Jde o situaci, kdy lék v dané lékové podobě na trhu není ani pod jinou značkou. Pak se postupuje tak, že se vybere sice stejná účinná látka, ale v jiné formě - třeba v kapkách. Zde už je vhodné se poradit ohledně dávkování s lékařem.

Náhrada léčiva za jinou léčivou látku

Zde už je nutný souhlas lékaře! 

Pokud na trhu není ani jiný lék se stejnou účinnou látkou jen v jiné formě, tak je nutné vybrat léčivo s účinnou látkou s podobným účinkem.

Lékárník se v tomto případě většinou spojí s lékařem telefonicky, a pokud se na náhradě nedohodnou, musí si pacient dojít zpět k lékaři pro recept na něco jiného.

Další alternativou je vyzkoušet volně prodejné léky

Tady sice nepotřebujete souhlas lékaře, ale určitě se s lékárníkem poraďte, popište mu svoje problémy a pro koho je lék určený, a nechte si poradit.

Jak se dá zjistit, je-li lék v lékárnách dostupný? 

Státní ústav pro kontrolu léčiv - SÚKL monitoruje výpadky na svých stránkách, takže určitou představu si můžete udělat na těchto webových stránkách: výpadky léků