Blog > Léčebné terapie

Jak se léčí omrzliny

Jak se léčí omrzliny

Omrzlinu si přivodíte lehce i při teplotách nad nulou, vznikají totiž působením velkého chladu ale přispívá k tomu i vlhkost vzduchu, vítr a například mokré oblečení. Omrzlina se pak může vytvořit během chvilky. Nejvíce postiženými jsou v zimě bezdomovci, ale omrzlinu si přivodíte lehce i na výletě v horách.

Záchranáři horských služeb neustále upozorňují na to, že do hor je třeba se náležitě připravit, vždy s sebou berte náhradní teplé oblečení (ať jste v suchu a teple). A pozor, je důležité aby oblečení bylo volnější, pokud pevně obepíná tělo, usnadňuje vznik omrzlin protože vám nemůže správně proudit krev.

Jak vzniká omrzlina

Pokud na tělo působí velký chlad, organismus se začne bránit a stáhne cévy v podkoží. A protože do takových míst špatně, nebo vůbec neproudí ohřátá krev, místo prochladne a voda v buňkách může zmrznout. Omrzlina nejdříve zbělá, jak krev neproudí a místo začíná odumírat, postupně může zmodrat až zčernat a klidně i odpadnout.

Jak se omrzliny léčí

Pozor, omrzliny se neléčí horkem, ať už sálavým nebo horkou vodou. Je potřeba co nejvíce zkrátit působení zimy na postiženého, vezměte ho alespoň tam, kde nefouká. Omrzliny se netřou, ale zahřívají a to nejlépe lidským teplem. Schovejte postižená místa pokud to jde třeba do podpaží nebo do klína. Omrzlému podávejte teplé nápoje bez alkoholu. Převlečte ho do suchého teplého oblečení. Až dostanete postiženého do bezpečí je vhodné ponořit omrzliny do vlažné vody, poté je sterilně obvázat, ale volně. Puchýře nepropichovat a postiženého vzít ideálně k lékaři.

Lékař totiž vyšetří hlubší tkáně. Pokud bude hrozit riziko infekce předepíše antibiotika, rány vzniklé omrznutím se dezinfikují, převazují a léčí koupelemi nebo kyslíkem. Začne se pracovat na správném krevním oběhu, někdy je třeba rozpustit krevní sraženiny. V nejhorších případech lékař musí provést amputaci, protože tkáň již odumřela a hrozila by otrava krve.