Blog > Imunitní onemocnění

Jak poznat, že chce vaše imunita podpořit

Jak poznat, že chce vaše imunita podpořit

Viry a nemoci častěji útočí na starší populaci a osoby s vážnými zdravotními problémy. Ale rádi se zaměří i na jedince s oslabenou imunitou.

Jak ale poznat, že zrovna vy máte  imunitu oslabenou?

Naší imunitě, neboli obranyschopnosti, neprospívá nevhodný jídelníček, stres a nedostatek pohybu. V době chřipkových epidemií a sezónních nemocí se pak stáváme vhodným adeptem na nákazu.

 

Špatné spaní

V noci špatně spíte, často se probouzíte, nemůžete dlouho tzv. zabrat. To všechno mohou být signály, že tělo nefunguje tak, jak má. 

Nedostatek spánku může ovlivnit i makrofágy, což jsou základní prvky imunity - pohlcují cizí objekty, umí rozpoznat poškozené buňky a zlikvidovat je. Jejich celkový počet ale ovlivňují faktory jako je vyčerpanost, boj s jinou nemocí, nebo nedostatek spánku.

Pokud se Vás tohle týká je dobré si udělat čas na psychickou relaxaci, zkusit se dá i meditace, nebo meditační hudba. Další dobré rady pro správné návyky před spaním se nechají snadno dohledat na internetu.

Modřiny nebo dlouho se hojící rány

Oslabené tělo nemá sílu na regeneraci. Proto se může stát, že se vám budou modřiny nebo drobné rány hojit nečekaně dlouho. 

Je dobré proto zařadit na jídelníček vitamíny, minerály a antioxidanty a naopak vynechat kouření, alkohol a pobyt v prašném a znečištěném prostředí. Raději vyrazte na procházku na čerstvý vzduch do přírody.

Afty, ekzémy, opary

Typickým znakem oslabené imunity jsou opary, afty a prasklé koutky úst. Pokud máte imunitu oslabenou je možné, že se vám také budou vracet různé kvasinkové infekce nebo plíseň chodidel a nehtů nebo ekzémy.

Špatné trávení a střevní potíže

Časté průjmy nebo zácpy, zpomalené trávení jsou dalšími znaky oslabeného organismu. 70% imunitního systému je právě ve střevech, pokud nefungují tak jak mají, začne vaše imunita pokulhávat. Nejlepším lékem na tyto problémy je pohyb - sedavý způsob života zpomaluje trávení a střeva nemohou správně odvádět odpad a toxiny z těla. Proto je důležité se začít hýbat a nic nezkazíte ani probiotiky, které podpoří správnou mikroflóru střev.

Rýma, pokašlávání

Pocit, že na vás něco leze, rýma nebo pokašlávání jsou takové indikátory, že imunita je u vás oslabená, že jasnější důkaz nenajdete. 

Zařaďte rychle do jídelníčku vitamín C, který najdete v rakytníku, černém rybízu, šípku nebo paprice. 

Pro podporu imunity je dobrá i echinacea - například ve formě čaje, nebo hlíva ústřičná.