Blog > Léčebné terapie

Jak posílit sebevědomí a začít si konečně věřit

Jak posílit sebevědomí a začít si konečně věřit

Pocit jako že jste člověk k ničemu, v práci vám nic nejde, cítíte se trapně, když přijdete se svým nápadem. Doma se zbytečně hádáte, a pokud už vás někdo chválí, nevíte jak reagovat a myslíte si, že si to nezasloužíte.

Pokud vám to něco připomíná, je možné že máte snížený pocit vlastní hodnoty.

 

Snížený pocit vlastní hodnoty

Lidé s narušeným pocitem vlastní hodnoty jsou úzkostní, nejistí, pochybují o tom co dělají, o svých rozhodnutích. Neumí se ocenit a místo svých kladů vidí jen nedostatky. Pokud už jim něco vyjde, mají pocit, že to mohlo být lepší. Naopak neúspěch spíše očekávají.

Všechny uvedené problémy ale souvisí se skutečností, že tito lidé nejsou schopni přijímat sebe samotné, takové, jací jsou.

 

 

Co s tím? Jak si zvednout sebevědomí a přijmout sebe sama?

Pocit nedostatečného vnímání sebe sama bývá špatně nastaven od dětství. V dětství určují naši hodnotu rodiče a jiné vzory. Pokud tedy od malička slýcháme, že jsme neschopní a nic z nás nebude, není se čemu divit, že se tak vnímáme i v dospělosti.

 

Má to ale řešení, pokud chcete tento pocit změnit, tak to jde. 

 

  1. Ujasněte si v čem jste dobří

  2. Najdetě i svoje limity

  3. Akceptujte drobné neúspěchy i pocity s nimi spojené

  4. Uvědomte si, že chybami se člověk učí a obohacuje svůj život o další zkušenosti

 

Ostatní lidé nejsou jen samá konkurence

 

Nízká míra sebehodnoty se může projevovat i ve vztazích. V partnerském vztahu si takový člověk vybuduje nezdravou závislost, protože si nevěří a má pocit, že bez partnera nedokáže fungovat a žít.

V práci je to pro lidi s nízkou mírou sebehodnoty také těžší, mají strach, že selžou, že jejich nápady nejsou dostatečně dobré. Nedokáží se prosadit a ostatní se je díky tomu nebojí využívat.

Pokud přijmete sebe sama začnete lépe zvládat stres. Vybudujete si zdravější vztahy jak doma, tak na pracovišti. Uvědomíte si, že svůj život si tvoříte sami a začnete žít tak jak chcete vy a ne podle toho, jak si myslíte, že ostatní chtějí abyste žili.

Je také ověřené, že lidé, kteří mají zdravé sevědomí a míru sebehodnoty, mají šťastnější a spokojenější život.