Blog > Práce

Jak najít práci, která vás bude skutečně bavit?

Jak najít práci, která vás bude skutečně bavit?

Jak najít práci, která vás bude skutečně bavit?

Kdo hledá, ten najde. I práci. Ač se někdy zdravotně hendikepovaným může zdát, že najít práci je ořech k nerozlousknutí, trpělivost růže přináší a zaměstnání se objeví. Nastoupíte a všechno je fajn. Vyděláváte peníze, jste mezi lidmi a celkem se cítíte spokojení. Jenže někde v koutku duše víte, že tahle profese, tohle místo, to není to, co by vás dělalo šťastnými. Jak najít práci, která vás bude skutečně bavit, a kromě výdělku vám dodá i pocit štěstí a vnitřního naplnění?

Hlavně, že nějaká práce vůbec je

Nebudeme předstírat, že volných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením je tolik, že bychom je ani na kalkulačce nespočítali. I když samozřejmě záleží na našem vlastním osobním úhlu pohledu. Vždyť to, že pracovní pozice nemá označení OZP neznamená, že bychom ji nemohli vykonávat. A také se musíme přizpůsobit svému hendikepu. Hůř bude hledat práci nevidomý člověk nebo kvadruplegik upoutaný permanentně na invalidní vozík, než třeba osoba s dobře zaléčenou nemocí, která jí umožňuje prožívat plnohodnotný život s menšími omezeními.

My, hendikepovaní máme dost často tendence se podceňovat. Nejspíš za to může naše zkušenost s nemocí, když nás zradilo vlastní tělo. Dost často se svému osudu poddáváme, trošku se litujeme a práci bereme jako nutné zlo. Nejraději bychom zalezli někam do koutku a tam si lízali své šrámy na duši. A práci bereme jako nutné zlo. Poohlížíme se po profesích, které nás neuspokojují. Říkáme si, hlavně, že nějaká práce vůbec je, a tak sáhneme po první možné pracovní příležitosti. Jediné, na co koukáme je to, zda jsem schopni tu práci zvládat a kolik si vyděláme. Dost často jsme potom v takovém zaměstnání nešťastní a utvrzujeme se v myšlenkách těžkém životním osudu.

 

Změňte svůj přístup k práci i životu samotnému

Ano, trápí nás hendikep. Jsme nemocní. Ale jinak jsme stejní jako všichni ostatní. Máme stejné schopnosti, emoce, touhy a sny. V momentě, kdy se přestaneme litovat a vymlouvat na nepřízeň osudu, uleví se nám. Začne se nám lépe dýchat a uvidíme sami sebe jako silnější osobnost. Vždyť my silní jsme. Zvládáme nemoc, zvládneme cokoli si usmyslíme. Pojďme se na svět dívat jako na hřiště, které nám nabízí různé možnosti hry. Sice malinko jiné než zdravým lidem, ale pořád je jich tu dost. A pojďme se dívat i sami na sebe jako na obdivuhodného člověka, který dokáže cokoliv si umane. Mějme se rádi, věřme sami sobě a pojďme se poohlédnout po práci, která nás bude bavit. Jak na to?

Jak zjistit, která práce vás bude bavit?

Ať už hledáte úplně novou práci nebo uvažujete o změně, poohlédněte se po zaměstnání, které vás bude skutečně bavit. Po práci, do které se budete každý den těšit. Samozřejmě můžete namítnout, že nikdy nevíte, na jakého šéfa nebo kolektiv narazíte, to je pravda, ale samotná pracovní náplň, která vyhoví vašemu přirozenému talentu, je dar k nezaplacení.

Abyste získali profesi, která se stane vaším osobním posláním, podstatnou částí smyslu vašeho života a odkazem na to, kdo ve skutečnosti jste, musíte se na chvíli zastavit a nahlédnout do svého nitra. Vezměte si klidně na pomoc tužku a papír a své dojmy si zapisujte. A zamyslete se nad několika zásadními otázkami:

  • Co děláte skutečně rádi, co vás baví a jste schopni u toho trávit hodiny a hodiny času? Když se té aktivitě věnujete, zastaví se čas a neexistuje nic jiného?
  • Co vás bavilo už jako dítě? Je to podobné nebo totožné tomu, co máte rádi teď?
  • Co vám jde úplně samo od sebe, nemusíte nad tím přemýšlet ani se přemáhat?
  • Co vás doslova fascinuje? Sami se v tom vzděláváte, myslíte na to, rádi o tom mluvíte se svými přáteli a stále nemáte dost, chcete s tím svým zájmem trávit pořád všechen svůj volný čas.
  • K čemu máte takovou úctu, že chcete být jako lidé, kteří v daném oboru něčeho dosáhli?

Mají všechny vaše odpovědi stejného nebo společného jmenovatele? Pak víte, co vás baví, naplňuje a k čemu máte nejspíš i talent.

Co udělat proto, abyste získali svoji práci snů?

Teď už víte, co vás baví. Vyvarujte se toho, že svůj zájem shodíte pochybnostmi. To, že vás nejvíc baví čas strávený ve společnosti fotbalu nebo výrobou hraček pro děti, neznamená, že vaše vysněná práce je nereálná. Právě naopak. Okolo jakéhokoliv vašeho koníčku nebo zájmu se točí různé pracovní příležitosti. Jen je musíte najít.

Udělejte si čas a připravte si takový osobní akční plán. Něco jako seznam úkolů toho, co udělat proto, abyste se k vytoužené práci dostali. A pak na něm začněte pracovat. Své pochybnosti schovejte na dno skříně a dívejte se na sebe jako na odvážného člověka. Klidně se inspirujte svým vzorem. Jděte v jeho šlépějích svým vlastním způsobem. Všechno hezky pomalu a v klidu.

Práce snů vám nejspíš sama od sebe nespadne do klína. Musíte pro její získání něco udělat. Mějte oči dokořán, buďte otevření novým zkušenostem a možnostem, které byť jen trochu zavání tím, že vás posunou ve vašem akčním plánu dál. Mezitím si vytvářejte své vlastní příležitosti. Nabídněte místnímu fotbalovému týmu, že budete dohlížet na trénink dětí nebo vést týmové statistiky. Uspořádejte pro místní děti zábavné odpoledne s vašimi hračkami nebo pár kousků věnujte dětskému oddělení v nemocnici.

Vy to zvládnete!

Změna není snadná, ale vy to zvládnete, protože to chcete, a protože na to máte! Abyste získali práci, která vás uživí a stane se součástí vašeho vlastního já, budete nejspíš potřebovat dost času. Možná, že se na vás štěstí usměje a celá změna proběhne rychle, ale je pravděpodobnější, že si chviličku počkáte. To ale nevadí. Tohle čekací období vás poskytne dostatek času si uvědomit, jestli jdete tím správným směrem. Sledujte své pocity, ale i reakce svého těla a vnímejte, jestli jste takhle spokojeni nebo to bude chtít ještě malou odbočku.

Přepadnou-li vás pochybnosti nebo touha všechno vzdát, je to v pořádku. Zastavte se, odpočiňte si a zjistěte odkud ta nespokojenost pramení. Až tenhle zádrhel rozmotáte, budete svému snu zas o kousek blíž. Držíme palce i pěsti a přejeme hodně štěstí. Jsme s vámi!