Blog > Léčebné terapie

Jak na zarostlé nehty

Jak na zarostlé nehty

Se zarostlým nehtem nemusíte hned běžet k lékaři, který většinou volí dost bolestivou léčbu - odstranění nehtu.

Zarostlý nehet se nejčastěji vyskytuje na palci u nohy, ale není výjimkou ani u ostatních nehtů.

Palec bolí, je zarudlý, oteklý kolem nehtu. Když se včas neřeší může začít zarůstat do okolní tkáně, ve které způsobí ránu, pokud do ní vnikne infekce, tak si rovnou koledujete o ošklivý hnisavý zánět.

Proč nehet zarůstá?

Příčin je mnoho, od genetiky - kdy jste zdědili špatný tvar a směr růstu nehtu, po nesprávnou péči o nehty, špatnou a těsnou obuv až po úraz. Dobrá není ani nadváha.

S nápravou neváhejte.

Pokud nechcete opravdu skončit u lékaře, tak problém řešte co nejdříve. Ideální je samozřejmě dojít si na pedikúru k šikovné pedikérce, která ví, jak se o nehty starat a může Vám správnou péči předvést a vysvětlit. 

Domácí ošetření

Domácí léčbu nezkoušejte, pokud jste diabetik, u Vás hrozí riziko komplikací a lékařské ošetření je víc než vhodné.

Pokud problém se zarostlým nehtem je v počátcích, zkuste odvar z řepíku lékařského, nebo epsomskou sůl. A nehet louhujte cca 10 minut. Je-li problém již v pokročilejším stádiu, zvolte místo zmíněného peroxid vodíku - půl šálku na lavor vody a prst louhujte 20 minut.

Nehty nestříhejte do obloučku ale rovně a špičky zapilujte. Mezi nehet a kůži pak vložte kousek vatového tamponu nebo dentální nit namočené v dezinfekci a pravidelně je vyměňujte - nahradíte tím nehtové rovnátko. Místo by se mělo zklidnit a začít hojit. Přes noc můžete palet zavázat obvazem namočeným v dezinfekci nebo alkoholu.

Bolavé místo pak potírejte hojivou a dezinfekční mastí. Nenoste těsné boty, v létě choďte ideálně v sandálech. Používejte ponožky z přírodních materiálů a často je měňte. Boty dezinfikujte. Ať předejdete vzniku plísně a infekce.