Blog > Zdravotní pomůcky

Jak na dezinfekci respirátoru

Jak na dezinfekci respirátoru

Rouškám téměř odzvonilo, minimálně těm látkovým a nastupuje období respirátorů.

Jak se o něj starat aby vydržel co nejdéle?

Pokud nemáte speciální opakovaně použitelné respirátory, jsou většinou určené na jedno použití. Jejich životnost se ale nechá, v případě nutnosti, prodloužit správnou dezinfekcí.

 

Jak a čím dezinfikovat aby zůstala zachována účinnost?


Nejdůležitější pravidlo na začátek - s respirátorem zacházejte tak, aby jste se nedotýkali zbytečně vnější vrstvy.

  1. Nejméně škodlivá metoda je použití běžné trouby na 60°C - 70 °C na dobu několika minut.
  2. Dezinfekce použitím UV světla - funguje velmi dobře, lze na ni využít horské sluníčko, pokud ho máte doma. Prodávají se i sterilizátory s UV zářením, ať je to lampa, která pokryje celou místnost, nebo jen malá krabička, právě na respirátor. 
  3. Využití dezinfekce s alkoholem - dezinfekci je možné použít, ale s největší pravděpodobností snížíte účinnost respirátoru. Pokud ale máte respirátor z nanovlákna je na něj vyvinuta speciální dezinfekce na bázi etanolu, která nanorespirátor nepoškodí a naopak prodlouží účinnost.
  4. Dezinfekce párou - podle Státního zdravotního ústavu, je možné dezinfikovat i párou, ovšem hrozí deformace respirátoru.
  5. Velmi dobře se osvědčila dezinfekce v mikrovlnné troubě, jenže je tu háček - v respirátorech jsou většinou kovové nánosníky, které do mikrovlnky nepatří. Pokud v tom vašem není, tak jej ještě před vložením do mikrovlnky poprašte vodou aby se nevznítil, a mikrovlnku hlídejte. A rozhodně nepřekračujte časový limit 5 minut. Stačit by měla i polovina, záleží na výkonu trouby.

 

Jedna třešnička nakonec - výzkumníci z Fakulty chemicko-inženýrské VŠCHT Praha se podělili o schéma na dezinfekční krabičku, kterou je možné vytisknout na 3D tiskárně.

Jde o generátor nízkoteplotního plazmatu KVKV01, který je nasdílený jako open source, pro nekomerční využití.

Pamatujte, že nejlepší je respirátor pravidelně měnit, ale pokud si to nemůžete dovolit tak často, jak je třeba, tak je rozhodně lepší pokusit se o dezinfekci, než respirátor používat opakovaně bez toho.