Blog > Vzdělávání

INSPO nás inspirovalo. Odhalte OZP novinky i vy

INSPO nás inspirovalo. Odhalte OZP novinky i vy

V krásnou prosluněnou sobotu 7. 4. 2018 jsme se s kolegou Lukášem Bartákem zúčastnili konference INSPO, která každý rok představuje nové technologie usnadňující život lidem se zdravotním postižením, abychom představili náš pracovní portál OZPprace.cz a zároveň se porozhlédli, co je ve světě OZP nového. Letos proběhl již 18. ročník této akce a byla nesmírně inspirující, tak se pokusím vmáčknout do kostičky nejstručnější přehled zajímavostí, aby si to s námi užili i ti, jimž čas nebo zdraví neumožnily navštívit akci osobně.

Hanka Kriegerová, HR a PR manager portálu OZPprace.cz

Výstavní část plná skvělých pomůcek

Už od 8 hodin bylo možné prohlédnout si výstavní část se stánky, na kterých bylo rozloženo mnoho úchvatných vymožeností moderní doby pro nevidomé, neslyšící, nemluvící a další. Malou ochutnávku těchto věcí si budete moci prohlédnout na fotografiích na našem Facebooku. Mne jako velkého “zvířomila” uchvátila i přítomná živá zvířata - u stolku Vodící a asistenční psi. Krásné ruční výrobky k zakoupení byly u Domova svaté rodiny, které pomáhá dospělým lidem s mentálním postižením. Pro neslyšící děti zas nádherní maňáskoví medvídci pro hravý tréning znakového jazyka u stánku Tamtam. Veselá trička pro děti i dospělé a mnoho dalšího poutalo pozornost na stánku Eda, které podporuje rodiny se zrakově postiženými dětmi. Většina vystavovaných umožňuje nákup věcí přes eshopy na svých webových stránkách, které snadno vygooglíte pod jménem organizace.

 

Kompenzační pomůcka, která pozná barvy i potraviny

Všechny přednášky byly přizpůsobeny sluchovým a zrakovým handicapům, jak se jen dalo - vedle prezentace běžel velkým písmem přepis mluveného slova, vše tlumočil i člověk překládající do znakového jazyka, k dispozici byla i speciální sluchátka s překladem některých přednášek z cizího jazyka pro zrakové hendikepy, které si nemohou přečíst české titulky… Velmi zajímavou pomůcku předváděl španělsky mluvící Jaume Cunill z 4FreedomTech - bylo to kolečko pro rozlišování barev apod. Namířil s ním na modrý papírek, kolečko “řeklo” blue (modrá). Také prý umí upozornit nevidomého na to, že zapomněl v místnosti zhasnout světlo. Když namíří přístroj na krabičku s potravinou, umí říct, co to je a jak to upravit (např. “houbové rizoto, vařte za stálého míchání 5 minut”). Prodává se zatím v 18 zemích za 400 euro. Na veletrhu bylo možné si to prohlédnout u stánku Spektra.

I online nástroje pomáhají

Kolegu Lukáše, který je velkým fanouškem různých online nástrojů a aplikací, zase velmi zaujal program Tech Soup pro knihovny a neziskové organizace, které představila Ivana Siglová ze Sdružení VIA. To provozuje např. program darujme.cz a umožňuje neziskovkám získat s výraznými slevami či darem software i hardware technologie, programy např. od Microsoftu, Googlu…

Aplikace Záchranka už i pro neslyšící

Velmi zajímavá byla též přednáška od Filipa Maleňáka - Aplikace Záchranka. Ti vystupovali na konferenci už v loňském roce. Nyní představili, kam se za ten rok posunuli, jaké novinky a zlepšení aplikace má. Nejvýznamnější bylo zpřístupnění pro neslyšící - přibyla ikonka Nemohu mluvit. Člověk stiskne tlačítko, aplikace odesílá přesnou polohu a současně vytáčí linku 155. Neslyšícímu přijde od operátora sms, že záchranka je již na cestě a další komunikace probíhá přes sms. Přidala se i adresa trvalého bydliště a elektronická zdravotní knížka (pro upozornění na různé alergie, onemocnění…). Aplikace se také propojila s aplikací horské služby - mnoho telefonátů totiž bývá z náročného terénu a horská služba může být na místě rychleji než záchranka. Mnoho lidí se ptá, zda je aplikace funkční i když není na mobilu internet - ano, formou sms.

Geniální OrCam MyEye přečte skoro vše kolem nás

Další zajímavou pomůcku představil Omer Elad z OrCam Technologies - byl to přístroj OrCam MyEye, určený pro pomoc nevidomým - běžné noviny a deníky nejsou v braillově písmu, problém bývá i se zbožím při nákupu v obchodě… Tato krabička se dá připnout na brýle, a kam se člověk zadívá, to se snaží identifikovat a nevidícímu přetlumočit do mluveného slova (dá se nastavit ženský či mužský hlas). Vpředu je kamerka a vzadu mikrofon. Může číst knihy, zprávy na mobilu, emaily, příspěvky na sociálních sítích… Rozpoznává ale i obličeje a celé postavy lidí. U známých se nastaví osoba, u neznámých alespoň řekne, zda je to žena či muž. Rozeznává bankovky (měnu a výši částky), ulice, řekne kolik je hodin… Zatím umí hovořit jen v anglickém, německém, španělském a dalším jazyce, v češtině se dočkáme až za pár měsíců (před létem by mělo proběhnout testování). Baterie vydrží zhruba 3 hodiny, řekne si, kolik ještě zbývá a dá se nabít z powerbanky. Lze také připojit s mobilem přes bluetooth. V zahraničí přístroj hradí v některých případech pojišťovna. Jinak lze zakoupit za 45 000 dolarů (jednotná částka pro všechny země) + DPH. Další vývoj chce firma zaměřit na prostorovou orientaci - schody, dveře, stoly, překážky v cestě…

Nejen OZPprace.cz představila své služby

Po obědě se přednášky rozdělily do 3 sekcí - Přístupnost nejen webu pro zraková postižení, ICT pro sluchové omezení a poslední, kde jsme prezentovali i my náš portál - Využití ICT při vzdělávání a zaměstnávání osob se zdravotním postižením. Moderovala jej krásná a milá Hanka Potměšilová (léta působila jako ředitelka NFOZP -  Nadačního fondu pro podporu zaměstnávání osob se zdravotním postižením).

Zde byla úchvatná přednáška od Radky Majerové z Evropského centra jazykové rehabilitace, která představila rehabilitačně komunikační software pro nemluvící lidi, který zobrazuje jakýkoli text barevně (červeně a modře) rozlišený dle samohlásek a souhlásek. Komunikátor se dá objednat na info@ecjr.eu.

Hanka Potměšilová zaskočila za kolegu z MPSV, který se ze závažných důvodů nemohl dostavit, aby představila legislativní novinky vztahující se k zaměstnávání OZP. Poté následovala zábavná ukázka od již výše zmíněného sdružení EDA, které pomáhají zrakově postiženým dětem objevovat reálný svět. Zrakově hendikepovaná přednášející Petra Helebrantová představila OZP Akademii, která zaměstnává úžasných 100% osob se zdravotním postižením s různými stupni a typy hendikepů. A my, respektive kolega Lukáš, zakončil tento blok představením práce Tapika a našeho portálu OZPprace.cz, kde předal jasné poselství všem firmám, ať se nebojí nabízet OZP práci na dálku - vzhledem k moderním technologiím (komunikační nástroje typu skype, sdílené google uložiště a dokumenty atd.)  funguje bezproblémová komunikace i kontrola vykonané práce, OZP zaměstnanci jsou velmi učenliví a loajální, byla by velká škoda nevyjít jim vstříc, pokud firma tu možnost má.

Hledáme vám práci

Celý den byl velmi přínosný pro naši další práci a příští rok se již těšíme, co se dozvíme opět nového, kam se svět pro OZP posunul. Pokrok nezastavíš. :-) Velký dík za něj. A teď už se jdeme opět vrhnout do každodenního života. Co to pro nás znamená? Hledáme vám práci. Vložte svůj životopis do naší databáze a uvidíte sami, že i pro vás se najde zaměstnání, po kterém toužíte.