Blog > Další onemocnění a hendikepy

Inkontinence nemusí být trapas

Inkontinence nemusí být trapas

Inkontinence Vás už nemusí vyřadit ze společenského života. Existuje spoustu řešení úniku moči.

Jako inkontinence se označuje nechtěný únik moči. Člověk není schopen únik zastavit a může se přitom jednat i jen o pár kapek. Inkontinencí se označuje i únik stolice, většinou se používá výraz fekální či střevní inkontinence.

Typů inkontinence je více, ale nejčastější jsou dva druhy

Stresová inkontinence

je zapříčiněna náhlým nitrobřišním tlakem např. při kašli, kýchnutí, smíchu nebo při zvedání něčeho těžkého. Příčinou jsou ochablé svaly pánevního dna. Tato inkontinence častěji trápí ženy. Některé etapy ženského života vznik stresové inkontinence podporují - porod, těhotenství, změna hladiny hormonů v menopauze.

 

Urgentní inkontinence

jinak též hyperaktivní močový měchýř. Tento typ je nejčastější u mužů. Tentokrát jsou svaly i svěrače v pořádku ale na vině může být nepřesný signál, který vysílají smyslové orgány ve svalech močového měchýře. Do mozku tak dorazí signál, že je močový měchýř plný i když to ve skutečnosti není pravda. Člověk má intenzivní pocit, že musí močit a musí urychleně vyhledat toaletu. Často tento pocit narušuje i klidný spánek a postižený musí za noc několikrát vstávat.

Typy léčby

  • Posilování pánevního dna - Kegelovy cviky - jedná se o jednoduché cvičení, které je vhodné několikrát denně opakovat. Dnes není problém vyhledat si videa na posílení pánevního dna na internetu.
  • Elektrická stimulace - používá se zejména u stresové a urgentní inkontinence.
  • Magnetická stimulace - tzv. Biocon 2000. Bezkontaktně se posiluje všech více než 25 svalů pánevního dna.
  • Biofeedback - pomocí přístrojů na měření se docílí znovuzískání kontroly nad svaly pánevního dna.
  • Léky - existují léky na uvolnění i na posílení močové trubice. Mají ale často nežádoucí účinky a je tedy na poradě s lékařem jejich využívání.
  • Implantát - jedná se o vstříknutí, nejčastěji silikonu či kolagenu, do tkáně v okolí močového měchýře, což pomůže uzavřít močovou trubici. Implantát je po čase nutné obnovit.
  • Operace - k tomuto řešení se přistupuje až po vyčerpání jiných možností. Jde o zavedení tzv. TVT, nověji spíše TOT pásky, která podpoří močovou trubici při zvýšeném nitrobřišním tlaku.

Dalším řešením jsou inkontinenční pomůcky. Dnešní trh jich nabízí slušný výběr, jak pro muže, tak pro ženy. S výběrem Vám určitě poradí lékař nebo lékárník. Zvolit si tak můžete různé velikosti i formu pomůcky - např. plenkové kalhotky nebo vložky.