Blog > Sport

Individuální sporty pro hendikepované

Individuální sporty pro hendikepované

Sportem ku zdraví je pořekadlo, které platí pro každého. I pro hendikepované. Je sice jasné, že pohyb němého nerozmluví a amputáře z vozíku nepostaví, ale dokáže jiné skvělé věci. Potrénuje fyzickou i psychickou odolnost, zvýší sebevědomí a otevře dveře novým přátelstvím. Neseďte zavření doma a pojďte se hýbat. Rekreačně, pro svoji vlastní potěchu anebo závodně, pro pocit naplnění a vítězství.

Vyberte si svůj para sport

Možná už svůj oblíbený sport máte. A možná se teprve porozhlížíte, jakým směrem se vydat. Při výběru pohybové aktivity samozřejmě záleží na typu vašeho tělesného postižení. Naštěstí dnešní doba hendikepovaným přeje a díky moderním kompenzačním pomůckám je i výběr para sportovních disciplín poměrně bohatý.

Pro výběr sportu, kterému se budete věnovat a chtěli byste se v něm vypracovat na závodní úroveň, se porozhlédněte ve svém okolí. Sportovní kluby nabízející podporu hendikepovaným sportovcům přibývají jako houby po dešti.

 

Projevte svoji individualitu

Každý stál jednou na začátku své cesty. I té sportovní. Shoďte ze sebe obavy a vydejte se na průzkum možností. Záleží čistě na vašich preferencích, jestli jste raději týmový hráč a spolu se sportem hledáte i partu fajn lidí nebo raději projevíte svoji individualitu a budete závodit jako sólista.

Při individuálních sportech záleží jenom na vás, jak moc uspějete a kam až to dotáhnete. Každý výkon leží čistě na vašich bedrech, nemusíte se nikomu přizpůsobovat a tréninky vést podle momentální nálady nebo toho, jak se ten den zrovna cítíte.

Jakým sportům pro jednotlivce se mohou hendikepovaní věnovat?

Pojďme se společně podívat, jaké sporty pro hendikepované jednotlivce jsou na naší české scéně k dispozici. S parajezdectvím, handbike cyklistikou, lyžováním a orientačními závody jsme se již seznámili. Ani jedno vás nezaujalo? Nevadí, ještě pořád je zásoba pohybových aktivit dostatečně široká.

Plavání

Plavání pro hendikepované je nejoblíbenějším sportem vůbec. Co mnohdy začíná jako rehabilitace, často končí vášní na celý život. Plavat může každý, na stupni postižení nezáleží. Různé plavecké styly a délky tratí se objevují na regionálních, i mezinárodních závodech. Metou nejvyšší je paralympijské zlato.

Paragliding

Dobrodružné povahy si jistě rády vyzkouší paragliding. Na speciálním paraglidingovém křídle pomáhá s pohybem letounu asistent. Minimálně v začátcích. Tandemové lety jsou skvělým zážitkem i jako jednorázová akce.

Para badminton

Para badminton je poměrně novým, přesto už velmi oblíbeným sportem. Závodníci se dělí do šesti kategorií podle druhu postižení a každá skupina má přizpůsobený kurt svým možnostem. Premiéry na paralympijských hrách se badminton hendikepovaných dočká v Tokiu 2020.

Tenis tělesně postižených a tenis vozíčkářů

Tenis tělesně postižených a tenis vozíčkářů je skvělou příležitostí, jak se podívat do světa. Ročně se po celém světě pořádá až 160 turnajů, rozdělených do tří skupin. Tenis na vozíku se hraje na klasickém tenisovém dvorci podle pravidel klasického tenisu, ovšem s několika úpravami. Povolen je například dvojdopad míče na soupeřově polovině. Zápas se hraje na dva vítězné sety do šesti gamů. Vozíčkový tenis se nedělí do kategorií podle postižení, pouze kvadruplegici mají vlastní divizi.

Stolní tenis tělesně postižených a stolní tenis vozíčkářů

Podobně jako tenis je na tom stolní tenis tělesně postižených a stolní tenis vozíčkářů. Hráči v kategorii vozíčkářů nebo stojících mají lehce pozměněná pravidla vycházející ze zásad klasické hry.

Střelba

Střelba hendikepovaných je dalším oblíbeným paralympijským sportem. Závodníci ve stojící nebo sedící kategorii mají na výběr sportovní disciplínu ve střelbě z pušky nebo pistole. Střílí se cíl na dálku 10, 25 a 50 metrů. Kvadruplegici mají možnost spolupráce asistenta, který jim mění terč a nabíjí zbraň.

Lukostřelba

Hendikepované s uměním soustředění se, by mohla zaujmout lukostřelba. Ač na první pohled nenáročný sport, přece jen vyžaduje kromě koncentrace mysli i fyzický trénink. Střelba z luku patří k nejstarším olympijským sportům a proto je jasné, že nechybí ani na paralympijských hrách. Mnoho para lukostřelců může směle měřit síly s nehendikepovanými závodníky.

Atletika

Atletika nabízí hendikepovaným mužům a ženám pět základních sportovních disciplín. Vrh koulí, hod diskem nebo oštěpem, skok do dálky a 100 metrů běh. Závodníci se mohou účastnit klání maximálně ve třech disciplínách.

Šerm

Šerm hendikepovaných se v zásadě neliší od šermu zdravých. Jak pravidla, tak výstroj s vybavením jsou totožné. Soutěží se s fleretem, kordem nebo šavlí.

Racerunning

Racerunning je sportovní novinkou běžeckých disciplín pro hendikepované. Primárně je to sport určen pro lidi po dětské mozkové obrně, ale nic nebrání ani ostatním zdravotně postiženým si ho vyzkoušet. Závodníci při racerunningu zdolávají na speciálně upravených trojkolkách 100 nebo 400 metrovou trať. Vítězí ten nejrychlejší.

Jachting pro hendikepované

Milovníci vody si mohou kromě plavání vyzkoušet i další sportovní novinku – jachting pro hendikepované. Dvě velmi snadno ovladatelné lodě s kýlem jsou konstruované tak, aby je nebylo možné převrátit.

Parabox

Vyznavači adrenalinu a silových sportů mohou soupeřit v boxu. Parabox vychází z pravidel klasického boxu, pouze upravených pro lidi na vozíku. Zahraniční popularita tohoto sportu se hojně rozšířila i do našich končin, možná i proto, že při paraboxu pracuje svalstvo celého těla a sportovec tak skvěle trénuje fyzičku ruku v ruce s logickým uvažováním.

Armwrestling

Páka, přetlačování rukou nebo armwrestling. Doménou hendikepovaných svalovců je sportovní disciplína armwestling. Soutěže v páce vozíčkářů se dělí podle váhových kategorií a dotáhnout to můžete až na mistra světa.

Benchpress

Další silovou disciplínou pro hendikepované je benchpress neboli vzpírání. Siláci zvedají činky vleže na rozšířené lavici. Nově si mohou tento sport vyzkoušet i kvadruplegici s činkou zvedanou na multipressu.

Paragolf

Golf pro hendikepované je jedním ze sportů, kde se zdravotně postižení mohou měřit se zdravými hráči. Česká asociace handicapovaných golfistů vytváří pro hendikepované tak skvělé podmínky, že zahrát si na greenu může opravdu téměř kdokoliv. Jedinou podmínkou je ovládnout alespoň jednou rukou golfovou hůl. Hendikepovaní mají už ve většině resortů k dispozici paragolfery, speciální pojízdná vozítka pro osoby s postižením dolních končetin a vertilizačním zařízením určeným k odpalování míčků.

Rybářství pro hendikepované

Češi rybaření milují. A nemusí se mu vyhýbat ani hendikepovaní. V České republice se rybářství hendikepovaných stalo populární především díky ČRS MO Kladruby, který zdravotně postižené rybáře se závodními ambicemi sdružuje.

Paraveslování

Paraveslování na speciálně upravených lodích, které zvládnou ovládat i třeba paraplegici nebo kvadruplegici je dalším paralympijským sportem. Užívat si ho veslaři nemusejí pouze v létě. V našich končinách se hojně soutěží i v zimní sezóně na veslařských trenažérech. Závodí se na skifu, kanoi nebo kajaku.

Rozhýbejte své tělo

Máte právě teď náladu rozhýbat své tělo? Na nic nečekejte a pusťte se do toho. Český národní sport gaučing na vás určitě počká. Přece jen by se vám nějaký parťák u toho pohybu hodil? Sdílejte náš článek a dejte tak svým přátelům motivaci k novým dobrodružstvím. Třeba jednou budete bok po boku stát na stupních vítězů. Anebo prostě "jen" zažijete skvělé chvíle při vzájemném hecování u sportu, který vás společně bude bavit.