Blog > Nevidomí

I slabozrací chtějí pohodlný internet

I slabozrací chtějí pohodlný internet

Internet je dnes samozřejmou součástí našeho života. Je pro nás studnicí důležitých informací, zdrojem pro sebevzdělávání, komunikačním kanálem i centrem zábavy. S obsluhou internetu pomáhají hendikepovaným různé technické a zdravotnické pomůcky. Slabozrakým však často postačí pohodlně přístupné stránky a nic víc už nepotřebují.

Stačí málo, a i slabozraký dokáže bez problému číst na webu

Člověku se zdravým zrakem možná ani nepřijde na mysl, že někdo druhý má potíže se orientací v textu nebo vůbec s přečtením obsahu celkově. A přitom by stačilo tak málo, aby lidé s nemocnýma očima dostali stejný komfort jako ti ostatní.

Slabozrakost se projevuje sníženou schopností vnímání detailů, barev a prostoru. Ostrost vidění a rozsah vnímání zorného pole se minimalizuje se stupněm zrakového postižení. Aby slabozraký člověk dokázal bez větších obtíží číst internetový obsah potřebuje mít na obrazovce počítače, tabletu nebo laptopu i optimálně přizpůsobené stránky.

 

Jak by takový ideální web pro slabozraké měl vypadat?

  • Nabídnout možnosti zvětšení písma. Ze standardní velikosti klidně až na 200 nebo 250 %.
  • Dostatečný kontrast mezi pozadím a samotným písmem umožní bezproblémové čtení. A to nejen slabozrakým. Šedé písmo na bílém podkladu možná vypadá stylově, ale přečíst ho by měl někdy problém určitě i rys ostrovid.
  • Některé weby se hemží hromadou překážek, které musí člověk překonat, aby se dostal k samé podstatě sdělení. Odstraněním těchto „zbytečností“ se stávají stránky slabozrakým přívětivé. Postupovat rovnou a intuitivně přímo k cíli je často příjemné všem.

Proč zrakově hendikepovaní chtějí přístupné weby?

Na celém světě je okolo 285 milionů slabozrakých lidí. U nás, v České republice statistika hovoří o 74 tisících zrakově hendikepovaných. Má vlastně cenu ptát se, proč by slabozrací chtěli přístupné weby? Odpověď je jasná. Chtějí mít stejné možnosti jako zdraví lidé.

Na stránkách, které jsou přizpůsobené pro reálného slabozrakého uživatele se zrakově hendikepovaný stává plně samostatným. Nepotřebuje žádné technické pomůcky, aby si obsah stránek přečetl. Nemá potíže s ovládáním stránek, které by ho donutily web opustit. Cítí se soběstačný a rovnocenný ostatním uživatelům. Přesně tak, jak by se cítit měl a jak by to mělo fungovat.

Bezbariérový internet pro všechny

Bezbariérový internet pro nevidomé, slabozraké, neslyšící, seniory a jinak indisponované osoby zvýší úroveň života nás všech.

Najít v online prostředí každou stránku slabozrakým přívětivou je samozřejmě utopie. Ale důležité informace například z měst a obcí, od lékařů, ze zdravotních a sociálních zařízení nebo nabídku služeb restaurací či různých wellness procedur by si měli přečíst pohodlně úplně všichni. Bez výjimky.

Jak problematiku webů pro slabozraké vnímáte vy? Máte nějaké oblíbené stránky, které se přizpůsobí vašemu hendikepu? Podělte se s námi o své zkušenosti, dojmy a touhy spojené s bezbariérovým internetem. Diskutovat o takových věcech má smysl. Jen tak se na potíže nalezne i řešení. A třeba se v budoucnu zablýská na lepší časy i webům pro zrakově postižené.