Blog > Nevidomí

I nevidomí chtějí být vidět

I nevidomí chtějí být vidět

Každý člověk má pět smyslů. Spoléhá se na ně, aniž by si to uvědomoval. V momentě, kdy některý z nich přestane sloužit, změní se postiženému celý život. Obzvlášť když tím službu vypovídajícím smyslem je zrak.


Den bílé hole

Bojovat s onemocněním zraku je velké hrdinství. Zdraví lidé si nejspíš ani neumí představit, jak veliké. Zrakově postižení a nevidomí si zaslouží velikou poklonu a úctu nás všech. A to byl jeden z důvodů, proč 15. října 1964 prohlásil americký prezident Johnson tento den dnem Bílé hole (White Cane Day). Američtí nevidomí získali uznání. A spolu s nimi všichni zrakově postižení. Protože z tohoto významného dne se stal den celosvětový. Mezinárodní den bílé hole.

 


Kde se vzala bílá hůl?

Napadlo vás někdy, proč temnotu nevidomých symbolizuje právě bílá hůl? Kde se vzala? Původcem nápadu je fotograf James Biggs. Když při autonehodě oslepl, trápil ho strach z pohybu venku. Aby se mohl bezpečně pohybovat po ulicích, využil svých znalostí světla a stínů a natřel svoji hůl bílou barvou. Ta mu zaručila, že ho nikdo nepřehlédne.

V roce 1930 se díky Guilly d’Herbemontové stala bílá hůl symbolem nevidomých. I když Američané testovali hůl černou, došli k závěru, že černá barva je špatně viditelná a Guillyin návrh na bílé označení zrakově postižených schválili.

Za zmínku historie bílé hole stojí i technika pohybu s touto kompenzační pomůckou. Efektivní chůzi s holí, kdy s ní nevidomí pohybují před sebou v obloukovitých pohybech a hůl se dotýká země vždy na opačné straně nohy, mají na svědomí pánové Richard E. Hoover a C. Warren Bledsoe. Techniku chůze s bílou holí, která se používá dodnes, vymysleli v roce 1944.


Bílá pastelka

Všimli jste si někdy, jak kreslí bílá pastelka na bílém papíru? Neviditelně. Obrázek nakreslený bílou barvou vnímáme stejně tak, jako jej vnímají nevidomí. Nevidíme ho. V ten moment jsme si všichni rovni.

Bílá pastelka se tak stává metaforou, symbolem pro pomoc zrakově postiženým v České republice. Již od roku 2000 se pravidelně v době okolo Mezinárodního dne bílé hole pořádá celorepubliková sbírka, jejíž výtěžek jde vždy na pomoc nevidomým a slabozrakým.

V ulicích měst můžete potkávat dobrovolníky v tričku s logem Bílé pastelky a do zapečetěné kasičky tak přispět koupí bílé pastelky na dobrou věc. Sbírkový den letos proběhl 11. října. Máte doma z této akce bílou pastelku a zajímá vás, kam finance za její nákup poputují? Vaše peníze pomáhají nevidomým například s výukou Braillova písma, obsluhy počítače nebo přípravě na uplatnění se v zaměstnání.


Zaměstnání nevidomých

O tom, že uplatnit se na trhu práce je pro nevidomé velmi složité, netřeba pochybovat. Avšak i lidé s postiženým zrakem mají touhu po uplatnění. Dostanou-li vhodné pracovní podmínky a kompenzační pomůcky, stávají se z nich výborní zaměstnanci. Mnoho nevidomých je vysokoškolsky vzdělaných nebo má nějaké vyšší odborné vzdělání. Nejčastěji se tito lidé specializují na právo, pedagogiku, psychologii nebo překladatelství. I s nižším vzděláním mohou nevidomí profesně uspět. Mívají dost často výborné komunikační schopnosti, hudební sluch nebo zručné ruce. Byli jste někdy u nevidomého maséra? Tento relaxační zážitek vřele doporučujeme.

V současné době si už naštěstí dost zaměstnavatelů uvědomuje, že stačí málo a mohou získat šikovného zaměstnance. Proto neházejte hůl do žita a věřte ve svoji šanci. Přijde. Ať už prostřednictvím našeho OZP portálu nebo vašim vlastním přičiněním. Ale přijde. A váš život dostane opět nový impuls.