Blog > Sport

Hledáte sport pro vozíčkáře? Zkuste boccii

Hledáte sport pro vozíčkáře? Zkuste boccii

Jste upoutáni na invalidní vozík a přemýšlíte jakým dalším sportem rozšířit svoji pohybovou aktivitu? Co takhle vyzkoušet boccii? Tato sportovní disciplína s lehce tajemným názvem vás určitě zaujme. Přispěje k lepší kondičce, pomůže poznat nové lidi, a když v ní najdete extra zalíbení, můžete to klidně dotáhnout až na paralympiádu.

Co je boccia?

Boccia vás přesvědčí, že sportovat může každý. Jestli znáte pétanque, tak znáte boccii líp, než si myslíte. Oba tyto sporty jsou si velmi příbuzné, s tím rozdílem, že boccia je uzpůsobená hráčům na invalidním vozíku. Původně měla boccia sloužit jako rehabilitační cvičení pro lidi s dětskou mozkovou obrnou. Postupně, jak se dostávala do povědomí dalších lidí, si získávala stále nové hráče i s jinými onemocněními hybnosti. Dnes se boccia hraje téměř po celém světě.

Boccia není ve sportovních disciplínách žádným nováčkem. Díky velké popularitě a oblíbenosti byla již v roce 1984 zařazena na seznam paralympijských sportů. Protože se jedná o sport pro hendikepované, nemá na klasických olympijských hrách své zastoupení a je tak výhradní záležitostí vozíčkářů.

 

Jak se boccia hraje?

Boccia (čti boča) se hraje na speciálním kurtu. Ke hře jsou potřeba červené a modré míčky po 6 kusech. Třináctý, bílý míček Jack, je ve hře ústřední koulí. Hra je zahájena vhozením Jacka do herního pole a úkolem sportovců je umístit své míčky co nejblíže Jackovi. Vítězí ten, kdo má své míčky nejblíže Jackovi ve větším počtu, než soupeř. Utkání se hraje na směny, během kterých se jednotlivé body sčítají.

Na Boccii je skvělé to, že jí lze hrát jednotlivě (dva protihráči), v párech anebo v tříčlenných týmech. Záleží tedy čistě na hráči, jestli je raději sólista, parťák či týmový hráč.

Další výhodou tohoto sporu je i rozdělení hráčů do herních divizí. Divize jsou rozděleny nejen podle počtu hráčů v poli, ale i podle postižení. Herní míčky lze umisťovat rukou i nohou, ale v některých divizích i prostřednictví asistenta v případě, že hráč trpí těžkou dysfunkcí všech končetin a není schopen manipulovat s míčkem nebo svým vozíkem.

Přiberte k hledání práce i jinou sportovní disciplínu

Možná vám spoustu času zabere hledání práce. Shánět volné pracovní místo je pro vás stejný adrenalin jako sport. Pojďme to změnit. Vložte svůj životopis do naší databáze a my už se postaráme, aby si vás všimly firmy, které nemají se zaměstnáváním hendikepovaných sebemenší problém. Veškerý ušetřený čas můžete věnovat skutečnému pohybu. Třeba při hře boccia. A mimochodem, nebojte se, že míček neuchopíte. On je přizpůsobivý a před hrou vám ho asistent může uválet do potřebného tvaru.