Blog > Sport

Handbike cyklistika, sportujte s větrem ve vlasech

Handbike cyklistika, sportujte s větrem ve vlasech

Vyvíjet sportovní aktivitu by měl každý z nás. Je jedno, jestli cvičíme v rámci rehabilitace nebo se sportu věnujeme rekreačně či vrcholově. Pohyb dělá naše tělo odolnějším. Utužuje ho. Vyvolává příjemné pocity, zlepšuje fyzičku, osvěžuje psychiku, bortí sociální bariéry. Přináší nové zážitky a zkušenosti. Všechno tohle víte, ale stále jste nenašli sportovní disciplínu, která by vás pořádně zaujala? Co takhle zaměřit svoji pozornost na paracyklistiku a sportovat s větrem ve vlasech?

Paracyklistika

Cyklistika hendikepovaných má u nás poměrně dlouholetou tradici. Již v roce 1988 přivez Josef Lachman stříbrnou medaili z paralympijských her v Soulu. Naším nejúspěšnějším paracyklistou je dnes již legendární Jiří Ježek. Ověnčen medailemi ze třech paralympiád a s titulem mistra světa se stává vzorem mnoha generací začínajících sportovců.  

Paracyklistika je odnož klasické cyklistiky s tím rozdílem, že hendikepovaní sportovci potřebují ke svým výkonům kompenzační pomůcky. Nejčastěji protézu končetin. Tento sport je tedy vhodný pro amputáře, kteří zvládnou ovládat klasické jízdní kolo. Co když ale toužíte usednout na bicykl, ale váš hendikep to neumožňuje? Pro vás je tu handbike.

Handbike, cyklistika vozíčkářů

Handbike cyklista ke svým sportovním výkonům potřebuje speciální „kolo“. Handbike. Jak už název napovídá, je to bicykl ovládaný rukama, přizpůsobený potřebám vozíčkářů. Při závodech jsou jezdci rozděleni do pěti kategorií podle stupně postižení, od H1 - sportovci kvadruplegici po H5 - jezdci s nízkým hendikepem.

Pokud máte soutěživého ducha, je hancycling pro vás naprosto ideálním sportem. Závody v ruční cyklistice jsou vedeny pod záštitou UCI – Mezinárodní cyklistické organizace. Od místních mistrovství republiky v Lounech a Praze se závodníci mohou probojovat až na Mistrovství světa a Paralympiádu. Podmínkou účasti na mezinárodních soutěžích je nominace domovskou asociací a splnění kvalifikačních kritérií.

Handbike závody se dělí do pěti závodních disciplín:

Silniční závod
Základním pravidlem silničního handbike závodu je hromadný start na trati s asfaltovým povrchem. Cílem soutěžících je zdolat otevřený nebo uzavřený okruh, nejčastěji v méně náročném výškovém profilu. Protože závodníci kategorie H1, kvadruplegici, jezdí zpravidla kratší tratě, stírá se tento rozdíl odloženým startem nebo méně soutěžními koly na uzavřeném okruhu. Délka trati závisí čistě na rozhodnutí pořadatele. U nás se silniční závody nejčastěji jezdí v rozmezí 15 až 30 kilometrů, přičemž mezinárodní závody bývají většinou delší.

Silniční kritérium
I u silničního kritéria startují všichni jezdci ve stejnou chvíli. Tentokrát však musí zdolat stanovenou délku trati, někdy v časovém limitu. V momentě, kdy první závodník splní silniční kritérium, ostatní závodníci už dojíždějí pouze do cíle, aniž by museli splnit kritérium délky.

Časovka
Závodníci při časovce startují v časových intervalech a vítězem se stává ten, který je v cíli nejrychleji. Během tohoto závodu je kladen důraz na individualitu, není zde reálná možnost týmové spolupráce při jízdě ve skupině.

Kombinace
Kombinace je handbike disciplína spojující časovku a silniční závod nebo kritérium. Součtem umístění na obou závodech se určuje konečné pořadí jezdců.

Horská kola
Závody horských kol handbike je poměrně mladá cyklistická disciplína. Poprvé se do těchto soutěží mohli naši jezdci zapojit v roce 2010 díky spolku Černí koně.

Etapové závody
Etapových závodů handbike se jezdí jako šafránu. Nejčastěji jde o zahraniční záležitost jako například Mallorca handbike tour, Alashka Challenge nebo australský The wild west handcycling Tour.

Paratriatlon pro zdatné závodníky

Hendikepovaní sportovci, kteří si rádi dají do těla zajásali, když se v roce 2016 při Paralympijských hrách v Rio De Janeiru poprvé představil triatlon. Pokud už se cyklistice nějaký ten pátek věnujete a máte ambice zdolávat další překážky, možná je paratriatlon sportem, který vás zaujme. Kromě etapy na handbike tu soutěžící absolvují plavecký úsek s použitím plaveckých ortéz. A do třetice je čeká běžecká disciplína na racing wheelchair, což je zjednodušeně řečeno běžecká formule.

I odpočinek je důležitý

Sportovat je fajn. Ale nezapomínejte na odpočinek. Aby vás při regeneraci a nabírání nových sil nic nerušilo hledání práce, přenechte tuto starost nám. Zaregistrujte se zdarma do naší databáze a my už se postaráme o to, aby zaměstnavatelé věděli, že máte chuť i zájem se zaměstnat.