Blog > Léčebné terapie

Felinoterapie, aneb, když terapeut mňouká

Felinoterapie, aneb, když terapeut mňouká

Nemocný člověk je v největším bezpečí v rukou lékařů. O tom není pochyb. Pak ale navíc využíváme různé léčebné terapie, které pomáhají s uzdravováním, s rekonvalescencí nebo nám „pouze“ dělají dobře na těle i na duši. Jednou z u nás poměrně neznámých terapií je felinoterapie. Léčba kočkou. Ano, slyšíte dobře. Kočkou. A proč by vlastně ne, vždyť kočky jsou našimi zvířecími partnery více než 4 tisíce let. Jak a v čem nám mňoukající terapeut pomůže?

Kočka zbožňovaná i zatracovaná

Historie přátelství kočky a člověka je stará skoro jako lidstvo samo. Jistě si vybavíte kresby starověkých egyptských faraónů s kočkou po boku. V Orientu byly kočky natolik zbožňované, že mívaly i své vlastní paláce. V Evropě jsme byli zdrženlivější. Koček jsme si cenili pro jejich schopnost chytat myši a tím čistit naše obydlí od často nemoci přenášejících hlodavců. V dobách inkvizice prožívaly kočky temné časy. Zejména ty s černým kožíškem často končily na hranicích trestané za své přátelství s čarodějnicemi.

 

Kočka nebo pes?

Dnes patří kočky k nejoblíbenějším domácím mazlíčkům. Spolu se psy. Určitě znáte tu klasickou otázku: „Kočka nebo pes?“. Psího společníka si častěji vybírají lidé aktivní, hledající bezpodmínečnou lásku a věrnost. Psi jsou skvělými společníky nevidomých. Kočka je zvíře sofistikovanější, ráda projevuje svoji individualitu. Není tolik náročná na péči. Lásku a věrnost rozdává tehdy, když ona chce. Není takový šašek jako pes, aby předváděla psí kusy na požádání. Kočka je dáma. Je plná empatie a intuice. Sama vycítí, kdy se přijít pomazli a potěšit. O kočkách se říká, že mají pozitivní a léčivou energii. A právě na těchto úžasných vlastnostech koček stojí felinoterapie.

Kočičí terapeut

Důležité je, aby kočku práce s lidmi bavila. Aby byla z této činnosti nadšená a užívala si ji stejně jako její pacienti. Kočičím terapeutem se může stát každá stoprocentně zdravá kočka, které dělá dobře společnost lidí. Je vyrovnaná, nebojácná, má klidnou a mírnou povahu. Kočky, které docházejí pomáhat nemocným do lůžkových zařízení musí bez problémů zvládat cestování a pohyb na vodítku. Nejen z těchto dovedností skládá kočičí terapeut felinoterapeutické zkoušky. Častěji se kočičími terapeuty stávají kocouři. Na plemeni kočky nezáleží, ovšem nejčastěji využívanými plemeny pro terapii kočkou jsou Ragdoll a perské kočky.

Felinoterapie, léčba kočkou

Zooterapie jsou u nás známé především díky psům a canisterapii a koňům a hipoterapii. Kočičí terapie, felinoterapie, v našich končinách nemá dlouho tradici. Proto je na čase tuto psychosociální léčbu poznat trochu blíž. S felinoterapií se můžeme potkat na různých nemocničních odděleních, v domovech seniorů, rehabilitačních zařízeních, ale můžeme ji praktikovat i sami doma.

Felinoterapie staví na pozitivní, až léčivé energii, kterou kočky vyzařují. Věděli jste, že kočky byly výtečné společnice na dlouhých zaoceánských plavbách pro lidi, kteří trpěli mořskou nemocí, panikou z volného prostoru nebo naopak klaustrofobií ze stísněnosti kajut? S chlupáčem po boku lidé zvládli složité cestování důstojně a bez újmy na zdraví. Čím tedy kočky konkrétně pomáhají?

Jak kočky prospívají našemu zdraví?

Felinoterapie se dělí do dvou základních skupin. AAA terapie (kočka pomáhá především po psychické stránce) a AAT terapie (kočka se podílí na rehabilitačním procesu a výsledky terapie lze hodnotit konkrétními čísly).

Animal Assisted Therapy (AAT)

Kočičí tělo má vyšší tělesnou teplotu než to lidské. Když se kočka přitulí, dokáže její kožíšek efektivně prohřívat ztuhlé končetiny. Chlupaté klubko stočené na klíně přímo vybízí k hlazení. Nenásilně a zcela přirozeně tak pobídne nemocného, aby rehabilitoval své ruce a prsty. A navíc hlazení kočky skutečně snižuje krevní tlak a uvolňuje srdeční činnost.

Animal Assisted Activites (AAA)

Kočičí přítomnost vylepšuje náladu v místnosti. Díky své empatii kočka pozná, když se někdo trápí a hned se jde mazlit. Její léčivá energii snižuje pocit bolesti, uklidňuje, mírní pocit osamění a nejistoty. Kočičí společník pomáhá najít ztracené sebevědomí, vnáší do života naději a pocit vlastní důležitosti. Soužití s kočkou otevírá často zavřené dveře sociální komunikace. Kočka za svoji bezpodmínečnou lásku nechce nic nazpět. Potřebuje celkem nenáročnou péči a tím svého páníčka přirozeně nutí k pocitu zodpovědnosti a touhy být tu pro někoho druhého. Díky kočičímu partnerovi objevuje pacient nový smysl života, nachází harmonii, má se komu vypovídat, získává větší jistotu a pocit bezpečí.

Kočičí terapeuti jsou skvělí pro lidi trpící Alzheimerem, osoby s různými psychickými problémy, děti i seniory, osamělé lidi, ale i třeba autisty.

Co vy a kočky? Napište nám své zkušenosti a zážitky s předoucími chlupáči. Nebo raději dáváte přednost psím kamarádům?