Blog > Legislativa

ePoukaz

ePoukaz

Možná znáte už jeho “příbuzného” eRecept - recept na léky, který vám vystaví lékař tzv. na dálku. Zasláním speciální SMS na mobil, nebo e-mailem.

eRecept funguje již od roku 2011, nejvyšší oblibu si ale získal díky pandemii Covid-19, kdy si lidé nemuseli chodit pro recept na léky do ordinací a mohli se tak vyhnout potenciálnímu riziku nákazy.

 

ePoukaz - co to je?

SÚKL, Státní ústav pro kontrolu léčiv, který zodpovídá za funkci eReceptu se rozhodl od 1.5.2022 spustit novou funkci eReceptu - elektronický poukaz na zdravotnické prostředky - ePoukaz.

ePoukaz je předpis na pomůcky používané k léčbě, kompenzaci onemocnění nebo poranění, ale také např. při kontrole početí nebo na stanovení správné diagnózy.

Jedná se o devítimístný jedinečný identifikátor.

Jak si ePoukaz vyzvednout?

Pokud Váš lékař podporuje vydávání ePoukazu, můžete si ho nechat, podobně jako eRecept, poslat pomocí SMS, na e-mail, přes aplikaci nebo klasicky v papírové podobě.

Na co lze vystavit ePoukaz?

ePoukaz se vystavuje na pomůcky určené k úhradě pojišťovnou - například berle po úrazu, inkontinenční pomůcky, proužky do glukometru pro diabetiky apod.

A nebo na pomůcky určené k použití pod dohledem lékaře - jako je inhalátor, naslouchadlo nebo nitroděložní tělísko.

Jakou má ePoukaz platnost?

Stejnou jako papírová forma - tj. 30 dní. Lékař ho ale může prodloužit až na jeden rok.

Nevýhoda ePoukazu

Jednu nevýhodu, a to celkem podstatnou, ale ePoukaz má. A to, že jeho použití je dobrovolné. Což znamená, že je na lékařích a lékárnách či výdejnách zdravotních pomůcek, zda ho budou vystavovat / přijímat.

Je proto dobré si předem zjistit kde ePoukaz přijímají a zda váš lékař e-Poukaz vystavuje. Seznam zařízení, kde ePoukaz přijímají najdete zde: https://www.epreskripce.cz