Blog > Další onemocnění a hendikepy

Diastáza aneb rozestup břišních svalů

Diastáza aneb  rozestup břišních svalů

Diastáza - rozestup břišních svalů se nejčastěji objeví u novopečených maminek po porodu. Ale není to jen je jejich problém. Stejným neduhem mohou trpět i ženy, které málo nebo naopak moc cvičí a nebo necvičí správně. 

A objevit se může i u mužů.

Problém hlavně po porodu

Po porodu se rozestup břišních svalů objevuje až u 60% žen. Vzniká kvůli zvýšenému tlaku v břišní stěně a vliv na ni mají i hormonální změny. Pokud je velikost rozestupu do 3 cm zvládá se tělo s návratem do normálu vyrovnat samo.

Je-li ale rozestup větší je třeba správně a systematicky cvičit. Cviky mají konkrétní pravidla a musí se provádět opravdu důsledně správně. 

 

Proč je diastáza tak běžná?

Za to, že se v dnešní době diastáza objevuje tak často může skutečnost, že ženy cvičí málo, nebo vůbec. Nemají pak dostatečně posílené břišní svaly. Nebo naopak, cvičí až extrémně, ale bohužel špatně a svaly jsou posilovány nesprávně.

Dalšími případy kdy se diastáza objeví jsou hlavně

  • obézní lidé, ať již ženy nebo muži, 

  • sportovci, kteří svaly přetěžují

  • malé děti, většinou s nadváhou

  • špatné držení těla a nesprávná funkce pánevního dna

  • věk

  • a genetické predispozice

Jak se diastáza pozná?

Můžete si zkusit jednoduchý test - lehněte si na záda s pokrčenýma nohama. Lehce nadzvedněte hlavu a zkuste si do mezery mezi břišními svaly sáhnout. Pokud se vám do mezery vejdou hlouběji dva prsty, tak diastázu pravděpodobně máte. 

Proč je diastáza problém?

Pokud se totiž břišní svaly nevrátí do původního stavu, může se obsah břišní dutiny tlačit skrz mezeru ven, dále se může objevit tzv. stresová inkontinence a můžete trpět na bolesti hlavy a zad.

Jak na diastázu vyzrát?

Důležitá je správná fyzioterapie, správně prováděné cviky jejichž cílem je dosáhnout aktivace hlubokých svalů břicha a zad, šikmých břišních svalů, bránice a pánevního dna. Používá se metoda Ludmily Mojžíšové a také dechová cvičení.

Náprava není samozřejmě okamžitá, je důležité vytvat a spíše než se přepínat cvičit lehce ale několikrát denně. Do původního stavu se břišní stěna může vracet až rok.