Patří mezi poruchy paměti, někdy je nesprávně zaměněn za demenci. Objevuje se častěji u lidí holdujících alkoholu nad rozumnou mez. Ve větší míře postihuje muže nad 50 let. Ale ne vždy je na vině alkohol. Tuto nemoc mívají i lidé s poruchami příjmu potravy a lidé s podvýživou.
Tuto poruchu paměti odhalil již v roce 1822 americký neurolog James Jackson. Ten ji dal do souvislosti právě s alkoholismem. Nemoc je ale pojmenována po ruském psychiatru, neurologovi Sergeji Sergejovičovi Korsakovovi, který se snažil o vyvrácení domněnky, že porucha paměti je spojena jen s demencí.
Jedná se o mozkovou poruchu, která vzniká ze závažného nedostatku vitamínu B1. Tento vitamín je nezbytný pro správnou funkci srdce a nervového systému. Nemoc se vyskytuje u lidí s problémy s alkoholem, ti se totiž velice často špatně stravují, jí málo nebo vůbec a tím vzniká nedostatek vitamínů. Syndrom se ale objevit i po dlouhé hladovce, v těhotenství (když budoucí maminku trápí neustálé zvracení), při poruchách s příjmem potravy, nebo po operačním zmenšení žaludku.
I přes léčbu je třeba podotknout, že poškození je trvalé a poškozená paměť se nezachrání.
U alkoholiků je třeba vůle přestat s alkoholem a zaměřit se na poškozená játra, jejichž špatnou funkcí trpí právě mozek. Léčí se proto hlavně játra.
U lidí s podvýživou a špatnou funkcí příjmu potravy je třeba pacienty postupně naučit správné životosprávě. Doplnit vitamíny, hlavně vitamín B1.
A protože Korsakovův syndrom provází většinou i psychické onemocnění musí se věnovat péče i psychickému zdraví nemocných.
Bohužel se tyto poruchy paměti léčí pomalu, často se stav ani po léčbě nezlepšuje a je tedy nutné aby nemocný byl pod nepřetržitým dohledem ve specializovaném zařízení.