Blog > Neurologická onemocnění

Demence nebo málo vitamínu?

Demence nebo málo vitamínu?

Patří mezi poruchy paměti, někdy je nesprávně zaměněn za demenci. Objevuje se častěji u lidí holdujících alkoholu nad rozumnou mez. Ve větší míře postihuje muže nad 50 let. Ale ne vždy je na vině alkohol. Tuto nemoc mívají i lidé s poruchami příjmu potravy a lidé s podvýživou.

Tuto poruchu paměti odhalil již v roce 1822 americký neurolog James Jackson. Ten ji dal do souvislosti právě s alkoholismem. Nemoc je ale pojmenována po ruském psychiatru, neurologovi Sergeji Sergejovičovi Korsakovovi, který se snažil o vyvrácení domněnky, že porucha paměti je spojena jen s demencí.

 

Co je Korsakovův syndrom

Jedná se o mozkovou poruchu, která vzniká ze závažného nedostatku vitamínu B1. Tento vitamín je nezbytný pro správnou funkci srdce a nervového systému. Nemoc se vyskytuje u lidí s problémy s alkoholem, ti se totiž velice často špatně stravují, jí málo nebo vůbec a tím vzniká nedostatek vitamínů. Syndrom se ale objevit i po dlouhé hladovce, v těhotenství (když budoucí maminku trápí neustálé zvracení), při poruchách s příjmem potravy, nebo po operačním zmenšení žaludku.

Příznaky Korsakovova syndromu

  • neschopnost utváření nových vzpomínek
  • zapomínání minulosti, což si pacient nahrazuje tzv. fabulováním, prostě si zapomenuté vzpomínky nahradí vymyšlenými. Okolí pak vnímá nemocného jako lháře. Problém, je, že pacient výmysly považuje za skutečné vzpomínky a věří jim. 
  • dezorientace v čase a prostoru
  • často je snížené i rozpoznání blízkých osob a jejich identifikace
  • deprese - díky zhoršenému rozpoznávání blízkých nemocný může začít trpět depresemi a upadnout do alkoholismu, nebo alkoholismus ještě posílit

Léčba Korsakovova syndromu

I přes léčbu je třeba podotknout, že poškození je trvalé a poškozená paměť se nezachrání.

U alkoholiků je třeba vůle přestat s alkoholem a zaměřit se na poškozená játra, jejichž špatnou funkcí trpí právě mozek. Léčí se proto hlavně játra.

U lidí s podvýživou a špatnou funkcí příjmu potravy je třeba pacienty postupně naučit správné životosprávě. Doplnit vitamíny, hlavně vitamín B1.

A protože Korsakovův syndrom provází většinou i psychické onemocnění musí se věnovat péče i psychickému zdraví nemocných.

 

Bohužel se tyto poruchy paměti léčí pomalu, často se stav ani po léčbě nezlepšuje a je tedy  nutné aby nemocný byl pod nepřetržitým dohledem ve specializovaném zařízení.