Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Cukrovka klepe na dveře

Cukrovka klepe na dveře

Diabetes mellitus II. typu, lidově zvaná cukrovka je civilizačním onemocněním zapříčiněném většinou nezdravým stravováním, obezitou či nadváhou, nedostatkem pohybu, stresem, kouřením a alkoholem.

Téměř každá průmyslová potravina dnes obsahuje nějakou formu cukru. Jestliže tohoto cukru sníte najednou velké množství má vaše tělo co dělat aby ho efektivně zužitkovalo a zpracovalo, zvláště tehdy, když nemáte pořádnou fyzickou aktivitu.. Pokud tělu tyto šoky připravujete pravidelně, zvyšujete šanci na to, že to přestane zvládat a dostaví se diabetes.

 

 

Jak se cukrovka hlásí?

  1. Neustálá žízeň a časté močení - tělo se snaží zbavit cukru v krvi jejím naředěním a proto dává mozku signál k častému pití. Nadbytečný cukr poté vymočíte. Člověk s neléčenou cukrovkou zvládne vypít i 5 litrů denně.
  2. Úbytek na váze a pocit hladu - dehydratace v důsledku častého močení může způsobit ztrátu hmotnosti. Neustálý hlad pak znamená, že je poškozen metabolismus inzulinu, tělo si neumí správně uložit a zpracovat cukry.
  3. Změny nálad - Cukr je pro tělo zdrojem energie a tím, že ho tělo neumí zpracovat jsme celkově vysílení a unavení. Vysoký obsah cukru v krvi pak může způsobit změny nálad, deprese a nechuť do života.
  4. Zhoršené vidění, studené necitlivé končetiny - diabetes poškozuje cévy, které mají za úkol okysličovat např. oči a končetiny. Koncové části těla se špatně prokrvují, špatně hojí. Můžete proto pocítit zhoršené vidění, brnění končetin a pocit chladných končetin.
  5. Plísňové infekce - kvůli špatnému okysličení se hůře prokrvuje také kůže, je dehydratovaná a snadněji vznikají plísňová onemocnění.

 

Pokud Vás ve větší míře, nebo již delší dobu, trápí nějaký z popsaných stavů, zajděte raději k lékaři.

Ten udělá jednoduchý test krve a v případě diabetu doporučí vhodnou léčbu. Někdy stačí ústně podávané léky a úprava stravování, jindy je nutná aplikace inzulinu. Ale při správné léčbě, se cukrovka zvládá celkem dobře.