Diabetes mellitus II. typu, lidově zvaná cukrovka je civilizačním onemocněním zapříčiněném většinou nezdravým stravováním, obezitou či nadváhou, nedostatkem pohybu, stresem, kouřením a alkoholem.
Téměř každá průmyslová potravina dnes obsahuje nějakou formu cukru. Jestliže tohoto cukru sníte najednou velké množství má vaše tělo co dělat aby ho efektivně zužitkovalo a zpracovalo, zvláště tehdy, když nemáte pořádnou fyzickou aktivitu.. Pokud tělu tyto šoky připravujete pravidelně, zvyšujete šanci na to, že to přestane zvládat a dostaví se diabetes.

Jak se cukrovka hlásí?
- Neustálá žízeň a časté močení - tělo se snaží zbavit cukru v krvi jejím naředěním a proto dává mozku signál k častému pití. Nadbytečný cukr poté vymočíte. Člověk s neléčenou cukrovkou zvládne vypít i 5 litrů denně.
- Úbytek na váze a pocit hladu - dehydratace v důsledku častého močení může způsobit ztrátu hmotnosti. Neustálý hlad pak znamená, že je poškozen metabolismus inzulinu, tělo si neumí správně uložit a zpracovat cukry.
- Změny nálad - Cukr je pro tělo zdrojem energie a tím, že ho tělo neumí zpracovat jsme celkově vysílení a unavení. Vysoký obsah cukru v krvi pak může způsobit změny nálad, deprese a nechuť do života.
- Zhoršené vidění, studené necitlivé končetiny - diabetes poškozuje cévy, které mají za úkol okysličovat např. oči a končetiny. Koncové části těla se špatně prokrvují, špatně hojí. Můžete proto pocítit zhoršené vidění, brnění končetin a pocit chladných končetin.
- Plísňové infekce - kvůli špatnému okysličení se hůře prokrvuje také kůže, je dehydratovaná a snadněji vznikají plísňová onemocnění.
Pokud Vás ve větší míře, nebo již delší dobu, trápí nějaký z popsaných stavů, zajděte raději k lékaři.
Ten udělá jednoduchý test krve a v případě diabetu doporučí vhodnou léčbu. Někdy stačí ústně podávané léky a úprava stravování, jindy je nutná aplikace inzulinu. Ale při správné léčbě, se cukrovka zvládá celkem dobře.