Blog > Další onemocnění a hendikepy

Co znamená bolest v krku?

Co znamená bolest v krku?

Určitě jste to už někdy v životě zažili. Je vám úplně fajn. Pak jednou polknete a najednou máte pocit, že se vám v krku uhnízdil ježek. Škrábe vás tam, pálí, řeže, špatně se polyká, a i váš hlas zní jako z jiné planety. Co znamená bolest v krku?

Bolavý krk

Bolest v krku ve většině případů není nemoc jako taková, ale je průvodním znakem jiných onemocnění. Nejčastěji bolavý krk doprovází nachlazení, chřipku nebo angínu. Tedy virová nebo bakteriální onemocnění.

O ztíženém polykání, chrapotu a šimrání nebo řezání v krku vědí své i alergici. Takový symptom znamená nástup alergické reakce (například na potraviny) popřípadě vdechnutí alergenu (například pyly). Bolest v krku většinou ustoupí po užití antihistaminik, které alergik běžně užívá.

Potíže s krkem dobře znají kuřáci a lidé pracující s hlasivkami. I při pobytu v suchém nebo prašném prostředí můžete zaznamenat unavené a podrážděné sliznice nosohltanu. Jako prevence v těchto případech dobře funguje dostatečný pitný režim, hodně vitamínu C a samozřejmě takové místo co nejrychleji opustit.

Jaké nemoci, kromě chřipky, bolest v krku doprovází?

Nejznámějším onemocnění, při kterém škrábe a řeže v krku je angína. Bolest při polykání se většinou dostaví o chvíli dřív než horečka, bolest hlavy a ucpaný nos. Na rozdíl od chřipky je nutné angínu léčit antibiotiky. Krční mandle nejsou pouze podrážděny kašlem, ale otékají a je na nich na první pohled zřetelné zarudnutí s bílými zánětlivými ložisky. Zánět mandlí způsobují bakterie (nejčastěji streptokoků).

Další nemocí, při které trpí krk je laryngitida. Zánět hrtanu bývá způsoben infekcí horních dýchacích cest, ale klidně může být i následkem dlouho a hlasitě namáhaných hlasivek nebo častým vdechováním kouře či jiných chemických zplodin. Pro zánět hrtanu je typické bolestivé a ztížené polykání, štěkavý kašel a chrapot s tendencí ztrácet hlas. Antibiotika se při tomto onemocnění nasazují jen ve vážných případech, povětšinou je pacientovi doporučen klid na lůžku, a především klid pro hlasivky v kombinaci s užíváním léků proti horečce a kašli.

Mononukleóza neboli EB viróza je virové onemocnění, které v těle jednoho člověka hnízdí a neprojevuje se a u jiné osoby propukne v nemoc podobnou chřipce nebo angíně. Přenašečem mononukleózy jsou kapénky slin, proto ve spojitosti s tímto onemocněním často hovoříme jako o nemoci z líbání. Kromě bolesti v krku a zvětšení krčních uzlin se dostavuje horečka, celková slabost včetně bolesti svalů a kloubů. EB viry mononukleózy mohou při závažnější formě nemoci zasáhnout i játra. To už pacient pociťuje nechutenství a bolest v krajině pravého podžebří. V komplikovaných případech se mononukleóza řeší hospitalizací, jinak je nemocnému nasazena dieta a léčí se zánět krku s horečkou.

Bolest při polykání cítí i lidé trpící refluxní chorobou. Pálení žáhy mají na svědomí žaludeční kyseliny, které se vrací z žaludku zpět do jícnu. Často namáhaný jícen trpí poškozením sliznic, které může vést až k zánětu. Vyhnout se pálení žáhy lze úpravou jídelníčku s omezením dráždivých potravin, kynutého těsta, čokolády, mastných a tučných jídel a alkoholu. Proti samotnému pálení žáhy pomůže jedlá soda anebo léky typu antacida a prokinetika.

Za bolavým krkem může být i onemocnění štítné žlázy. Struma neboli zvětšená štítná žláza je hmatatelná na dotek a způsobuje obtíže při polykání. Jestli se jedná o zvýšenou nebo sníženou funkci žlázy a jak toto onemocnění léčit vám spolehlivě sdělí v endokrinologické ordinaci.

Nejzávažnějším onemocnění, které může postihnout váš krk je nádorové onemocnění. Rakovina hrtanu nebo jícnu se projevuje bolestí v krku, krví ve slinách nebo nepřestávajícím chrapotem, ovšem ve většině případů až v pozdějším stádiu nemoci.

Jak šetřit svůj krk?

Pečujte o něj zdravou stravou bohatou na vitamíny. Pokud už na vám některé z virových onemocnění postihujících i oblast krku zaútočí, dopřejte si odpočinek a řiďte se radami lékaře. Skvělou prevencí při nachlazení, chřipce nebo jiné virové nemoci jsou i minerály anebo různá kloktadla. Třeba kloktání solného roztoku doporučovaly už i naše babičky.