Blog > Léčebné terapie

Co všechno umí sedmikrásky?

Co všechno umí sedmikrásky?

Sedmikráska chudobka je drobná kytička, rostoucí většinou v travnatém porostu. Malá kvítka skrývají spoustu prospěšného pro naše zdraví.

Co umí sedmikráska léčit?

Sedmikráska je výborná při léčbě zánětů, pomáhá proti bolestem, zklidňuje kašel a podporuje vykašlávání. Díky lehce projímavému účinku zlepšuje trávení. Sedmikrásky jsou také prospěšné pro oči. A pokud vás poštípají komáři, nebo dostanete žihadlo sáhněte po listu od této kytičky. Úlevu vám zajistí šťáva čerstvého listu nebo si z nich udělejte obklad.

 

Kde sedmikráska chudobka roste?

Druhé jméno rostlinky napoví. Sedmikrásky nevyžadují nijak extra místo pro svůj růst. Půda může být chudší na živiny a stejně vám tam pokvetou. Nejraději má nízké trávníky, ale roste i na lukách, okrajových částech obcí nebo na mezích a pasekách. Jelikož roste, od přibližně dubna, skoro celý rok, můžete si ji natrhat vždy čerstvou.

Kdy sbírat sedmikrásky na sušení?

Pokud si chcete na zimu sedmikrásky přeci jen usušit, tak vyražte na sběr ideálně mezi 12 a 13 hodinou. Sbírejte květy, ale můžete přidat i listy a na podzim si můžete vykopat i nějaký ten kořen, který působí stejně jako nadzemní části. Sušit se pak doporučuje na dobře větraném, suchém ale zastíněném místě. Usušenou rostlinku skladujte v suchu v papírovém nebo látkovém sáčku. 

Jak sedmikrásku užívat?

Doporučuje se konzumace 15 kusů denně. Nevíte jak na to? Samotnou rostlinku vám přijde divné pojídat? Tak si udělejte salát a přidejte do něj květy a listy. Nebo si dejte chleba s máslem ozdobený květy.

Připravit si můžete i čaj - lžíci květů a listů zalijte 250 ml vody a nechte 10 minut louhovat. Pít ho můžete až 3x denně.

Odvar z kořene připravíte podobně - 2 gramy kořene zalijte 250 ml vody a vařte na mírném stupni asi 10 minut. Poté nechte asi 15 minut ještě louhovat. Kořen vyndejte a pijte 3x denně.