Blog > Psychika

Co na bolavou duši? Terapii loutkou

Co na bolavou duši? Terapii loutkou

Když klid a pohodu naší duše vystřídá vnitřní napětí, nahromaděný stres a nervozita, snažíme se toto nepříjemné období rychle překonat. Ne vždy se nám to daří tak, jak bychom chtěli. Někdo s bolavou duší bojuje sám a někdo udělá důležitý krok ke svému uzdravení. Požádá o pomoc. Využije služeb klinického psychologa nebo zvolí nějakou formu terapie.

Terapie uměním

Umělecké terapie neboli terapie uměním jsou hojně využívané terapeutické obory. K absolvování takové léčby nejsou nutné žádné předpoklady. Jen snaha spolupracovat a vyléčit svoji duši. Nejčastěji využívanou uměleckou terapií je arteterapie, zaměřená na práci s barvami. Všechny formy uměleckých terapií přispívají k vlastnímu sebepoznání. Kreativní a nenásilnou formou zlepšují náš duševní život. Jednou z uměleckých terapií je dramaterapie.

 

Co je dramaterapie?

Jak už název napovídá, dramaterapie využívá k dosažení léčebných účinků formy dramatického umění. Prostřednictvím stylizace, metafor, simulace, her a vyprávění příběhů napomáhá k sebeuvědomění, uvolnění a najití vnitřního klidu a rovnováhy. Součástí dramaterapie mohou být různé pomůcky. Třeba loutky.

Občanské sdružení THeatr Ludem

Právě terapeutické práci s loutkami se věnuje společnost Theatr ludem. Toto občanské sdružení úspěšně funguje již od roku 2005. Pohybovo loutkové inscenace a arteterapeutické dílny se zapojením loutek jsou zaměřené především na děti a mládež. Během hry si účastníci ani nevšimnou, že procházejí procesem, který jim pomáhá formovat představivost, motorické schopnosti a sociální cítění.

Práce této loutkově divadelní společnosti v různých speciálních i klasických zařízeních je čím dál oblíbenější. Studujete nebo jste absolvovali uměleckou, pedagogickou nebo speciálně pedagogickou školu s uměleckým zaměřením a máte chuť se na tomto úžasném projektu podílet? Máte možnost. THeatr Ludem aktuálně do svého týmu hledá nové spolupracovníky a lektory.

Arteterapie a loutky

Arteterapie s loutkami je určená všem. Největší potenciál ale nabízí osobám s mentálním či fyzickým postižením, týraným dětem a lidem se speciálními potřebami.

Zkušení lektoři s pomocí loutek, třeba Pana Barvičky a Slečny Mašličky, aktivně zapojí účastníky dílny do hry. Společné tvoření z papíru, dřeva, lana nebo gumy, je skvělou zkušeností, jak svépomocí něco dokázat a ještě si užít kolektivní spolupráci. Návštěvník tak dostává příležitost k prověření svých motorických i komunikačních schopnosti, rozvíjí si psychosomatiku a vzdělává se. Legrace, zábava a smích k terapii neodmyslitelně patří.

Terapie prací

Máte pocit, že terapie loutkou by mohla být pro vás nebo vaše blízké skvělým zpestřením každodenního zápasu o lepší život? Není nic jednoduššího, než ji vyzkoušet a poznat na vlastní kůži, zda je tato forma léčby pro vás tím pravým ořechovým.

Jediné, co vás kromě vašeho hendikepu tíží, je nemožnost se pracovně uplatnit? Říkáte si, že by vám nejvíc pomohlo najít zaměstnání a každý den prožívat „terapii prací“? Nevěšte hlavu. Práce je dost a pro každého. Vložte svůj profesní životopis do naší databáze a k dosažení svých cílů budete zas o kousek blíž.