Blog > Neslyšící

Co měří audiometrie

Co měří audiometrie

Audiometrie je vyšetření sluchu pomocí tónového generátoru. Lékař díky ní dokáže určit  jak máte citlivý sluch.

Jak funguje náš sluch

Lidské ucho, pokud je zdravé, umí zachytit zvuky o frekvenci mezi 20 a 20.000 Hz. Zvuk se šíří uchem k ušnímu bubínku, to je tenká blána, kterou zvuk rozkmitá. Vnitřní ucho (část za bubínkem) posílá kmitání na sluchové kůstky. Mezi ně patří kladívko, kovadlinka a třmínek. Z kůstek putuje zvuk do hlemýždě, ve kterém jsou smyslové buňky odpovědné za převod zvuku na elektrický signál, ten pak projde přes sluchový nerv až do mozku, kde se zpracuje. Díky tomu, že každá frekvence aktivuje jiné smyslové buňky můžeme slyšet různé frekvence zvuku.

 

Jak probíhá vyšetření pomocí audiometru

Pokud vás lékař specialista - ORL, pošle na audiometrii, budete požádáni, abyste vstoupili do odhlučněné místnůstky, kde dostanete na uši sluchátka. Do ruky pak dostanete ovladač s tlačítkem. Budete požádáni, abyste vždy, když uslyšíte tón, zmáčkli tlačítko. Do jednoho ucha se může pouštět šum, aby bylo vyřazeno z provozu a museli jste vnímat jen tím druhým. Obsluha vám pak pouští tóny o různé frekvenci.

Kromě sluchátek může být na pacientovu hlavu připevněný také tzv. oscilátor. Ten se typicky umisťuje za ušní boltec nebo na čelo, tak aby mezi ním a kostí bylo co nejméně tkáně. Toto zařízení také vydává různě vysoké tóny, ale zvuk putuje přes kost přímo do vnitřního ucha a nevyužívá se bubínek a sluchové kůstky. 

Výsledky vyšetření

Díky těmto dvěma metodám kontroly sluchu, umí pak lékař rozpoznat příčinu špatného sluchu. Pokud slyšíte dobře zvuky z oscilátoru, ale špatně ze sluchátek, je problém v převodu zvuku - ve středním uchu.

Pokud slyšíte špatně při obou vyšetřeních zřejmě půjde o problém vnitřního ucha, nebo sluchového nervu.

Jak se na vyšetření připravit

Na audiometrii není potřeba žádná příprava, je ale dobré vyhnout se den před vyšetřením nadměrnému hluku. Také se nedoporučuje chodit na vyšetření s nachlazením, protože to může sluch ovlivnit.