Blog > Další onemocnění a hendikepy

Čím se zbavit bolestivého aftu

Čím se zbavit bolestivého aftu

Když vás trápí potíže, kdy máte ústa plná aftů, jedná se o stav, kterému odborníci říkají aftózní stomatitida.

Drobné vřídky, které se v ústech vytvoří sice nejsou nakažlivé, zato jsou dost nepříjemné a leckdy bolestivé. Dá se s tím něco dělat? A dá se aftům předcházet?

Nepleťte si aft s oparem

Opar - je puchýř někdy i celkem velký, který se objevuje na vnější straně rtů. Způsobuje ho virus herpes simplex. A je díky virovému původu i silně nakažlivý. Opar se ze začátku připomíná jen lehkým pálením, brněním nebo svěděním a po pár dnech se objeví nakažlivý puchýř. Léčba oparu trvá cca 10 dní. A viru se už tělo nezbaví. Zůstane v krvi a jakmile máte oslabenou imunitu, proděláváte hormonální změny nebo jste nemocní, tak se znovu vytvoří opar.

 

Aft - je neinfekční zánět v ústech. Objevuje se na vnitřní straně lící, na vnitřní straně rtů, na okraji jazyka nebo na dásních. Místo, kde se aft vytvoří vypadá jako vřídek se žlutobílým povlakem, po prasknutí zůstane vřídek ohraničený zánětlivým lemem. Afty mívají velikost od pár milimetrů po 2 cm. Obvykle se aftu zbavíte do deseti dní. Ale pokud problém trvá, je vhodné navštívit stomatologa, je totiž docela dobře možné, že afty jen signalizují jiný problém jako třeba skryté záněty.

Jak aft vzniká?

Na tuhle otázku zatím není přesná odpověď. Afty se mohou objevit při stresu, v létě, díky vysokým teplotám a přehřátí. Při snížené imunitě, nebo pokud vám chybí důležité vitamíny a minerály.

Afty se mohou také objevit jako následek podráždění ústní sliznice, třeba při nošení rovnátek, při konzumaci oříšků, brambůrků, nebo při nesprávném čištění zubů a poranění zubním kartáčkem.

Léčba aftu

Pokud se u vás afty objeví, je důležitá hygiena. Vyzkoušejte antiseptické výplachy úst. Dobrá je šalvěj nebo heřmánek. A navíc jsou to neškodné bylinky. Pokud chcete sáhnout po něčem silnějším můžete si v lékárně zakoupit přípravky s chlorhexidinem.

Přímo na afty se dá také používat Tea Tree olej, kterým vřídek lehce potřete.

Máte-li v ústech afty vynechejte horké nápoje, kyselá a hodně kořeněná jídla. Afty dráždí citrusy ale i třeba perlivá voda a můžete si přivodit jen větší bolest.

Co využít jako prevenci?

Protože výskyt aftů může souviset s výše popsaným úbytkem minerálů a vitamínů, můžete vyzkoušet potraviny bohaté na železo. Doplnit vitamín C a B12, případně kyselinu listovou.

Při čištění zubů pak používejte jemné zubní kartáčky.