Blog > Onkologická onemocnění

Chraňte svoji pokožku před melanomem

Chraňte svoji pokožku před melanomem

Věděli jste, že kůže dospělého člověka dosahuje bezmála dvou metrů čtverečních? Je největším orgánem těla se zhruba sedmi procentní hmotností z naší celkové váhy. Kůže tvoří jakousi bariéru mezi námi a okolním světem. Jako první schytává kdejakou újmu, chrání náš organismus před mikroorganismy a UV zářením. A také na ní číhají různá onemocnění. Mezi ta nejnepříjemnější patří melanom.

Co je melanom?

Melanom je nádorovité onemocnění kůže, způsobené ultrafialovým zářením. UVB složka v záření působí na pigmentotvorné buňky a mění je v maligní nádor. Toto onkologické onemocnění považují specialisté za jedno z nejzákeřnějších, protože pokud není včas zachyceno, může bujně metastázovat přes kůži do lymfatických uzlin, ale i dál, do vnitřních orgánů těla.

 

Kdo je rakovinou kůže ohrožený?

Bohužel úplně každý. Statistiky říkají, že procentní podíl melanomem zasažených mužů a žen se pohybuje na stejné úrovni. Mezi nejohroženější skupinu patří lidé se světlým typem pokožky, fototypu I. a II. Dále lidé, kteří se často a intenzivně opalují nejen na slunci, ale i v soláriích. A osoby, s hojnějším výskytem mateřských znamének a ti, v jejichž rodině už byl melanom diagnostikován, tudíž mají předpoklad genetického zatížení.

Jak se melanom projevuje?

Díky tomu, že svoji pokožku vídáme každý den, můžeme si včas všimnout změn, které prodělává. Melanom se většinou ohlašuje jako skvrna na kůži. Někdy v okolí mateřského znaménka, ale rozhodně to není pravidlem. Jakmile je skvrna nebo znaménko citlivé, mění barvu, je náchylné ke krvácení nebo poranění, je nejvyšší čas navštívit dermatologa. Ono, takovou pravidelnou preventivní prohlídku na kožním oddělení vůbec není radno podceňovat. Zařaďte ji do svého diáře hned vedle prevence na zubním nebo gynekologii a hned budete trošku víc v klidu.

Při samovyšetření mateřských znamének mějte na paměti pět písmen. ABCDE:

A jako asymetrie, znaménko má nepravidelný tvar
B jako ohraničení (border), znaménko nikde viditelně nekončí, ale jeho okraje splývají do kůže
C jako barva (color), znaménko tmavne nebo je „strakaté“
D jako průměr (diametr), znaménko je větší než pět milimetrů
E jako hladkost (elevace), znaménko je hrubé a vystupuje nad úroveň kůže

Jakmile si u jednoho písmenka pomyslně odškrtnete, ano, takhle mé znaménko vypadá, běžte k lékaři a nechte si ho prohlédnout odborníkem.

Jak se melanom léčí?

Lékaři většinou k diagnostikování melanomu postačí klinické vyšetření. Až odebrání vzorků tkáně a následná biopsie však potvrdí, zda se jedná o maligní, tedy zhoubný nádor. V každém případě je melanom chirurgicky odstraněn a pacient je nadále sledován při pravidelných prohlídkách v melanomové ambulanci minimálně po dobu pěti let.

Maligní melanom se odstraňuje i s lymfatickými uzlinami a poté, podle stádia závažnosti, následuje imunoterapie a chemoterapie.

Než začnete panikařit, pamatujte, že čím dřív je rakovina kůže odhalena, tím je větší pravděpodobnost totálního vyléčení. Takže jestli máte sebemenší pochybnosti, neváhejte a vážně jděte k lékaři.

Jak se melanomu bránit? Existuje prevence?

Ano, existuje. Nepodceňovat ochranu proti slunečnímu záření. Omezte pobyt na přímém slunci. Mezi jedenáctou a patnáctou hodinou se raději slunečním paprskům vyhýbejte úplně. Noste sluneční brýle, pokrývku hlavy a nic nepokazíte (minimálně na dovolené nebo víkendových pobytech venku) ani oblečením z certifikovaných tkanin s deklarovaným stupněm ochranného faktoru.

A samozřejmě, to nejzákladnější pravidlo zní, mažte se krémy s SPF faktorem. A to nejen, když jdete k vodě nebo na procházku, ale každý den. Pro běžný pobyt na slunci, cestou do práce, na nákupy, procházku se psem, postačí ochrana s SPF 15. Čím delší pobyt na slunci plánujete, tím vyšší faktor používejte. A platí i pravidlo, čím světlejší pokožka, tím vyšší faktor.

Schovejte se před slunečními paprsky

Táhne vás to v létě ven? Neriskujte a dodržujte minimálně pravidlo „poledního klidu“. Co ale tou dobou dělat? Možná vás napadá, pohnout s hledáním práce. Této námahy vás ušetříme. Zaregistrujte svůj životopis do naší databáze a my už se po firmě, která bez předsudků zaměstnává hendikepované, poohlídneme za vás. Věnujte se raději svým zálibám anebo sebevzdělávání, odpočívejte, relaxujte. A pak, odpoledne, hurá ven. Ale nezapomeňte se nakrémovat!