Blog > Imunitní onemocnění

Celiakie odstartuje život bez lepku

Celiakie odstartuje život bez lepku

O lidech na bezlepkové dietě jste už určitě slyšeli. Možná někoho takového i znáte. Víte, proč nesmí konzumovat lepek? Trápí ho celiakie. Co je to za nemoc? Jaké jsou její příčiny a následky? Pojďme si ve stručnosti o celiakie povědět vše, co byste měli vědět.

Lepek, bílkovina přirozená obilninám

Lepek neboli gluten, je bílkovina obsažená v obilovinách. Nachází se v pšenici, žitu, ječmenu a ovsu. Jakýkoliv produkt, vyrobený z těchto klasů obsahuje určitou dávku lepku. Pečivu dodává lepek nadýchanost, ale neznamená to, že se objevuje pouze v těstu. Stopy lepku můžeme najít i v potravinách, ve kterých bychom ho nečekali. Proto je důležité sledovat etikety a složení. Výrobky bez lepku jsou mezinárodně označené symbolem přeškrtnutého klasu.

V těle zdravého člověka se v žaludku lepek smísí s kyselinou solnou a spolu s enzymy slinivky břišní je štěpený a tělo jej zpracuje. U celiaků ke štěpení nedochází. Lepek se nevstřebá a způsobuje problémy.

 

Celiakie, nemoc nesnášenlivosti lepku

Celiakie je autoimunitní onemocnění, při kterém tělo není schopno zpracovávat lepek. Nesnášenlivost lepku způsobuje komplikace v tenkém střevě. To je u zdravého člověka přirozeně zvrásněné, má spoustu drobných výběžků, klků. Právě v těchto klcích dochází ke vstřebávání živin z potravy. U lidí, nemocných celiakií prodělává tenké střevo zánětlivé stavy, jejichž důsledkem je zploštění klků. Živiny tak mají menší prostor k vstřebávání a organismus chřadne.

Málo živin tělu nesvědčí

Špatné vstřebávání živin, ale i vápníku, železa nebo vitamínů rozpustných v tucích se projeví příznaky podvýživy a s ní spojenými komplikacemi jako jsou anémie, osteoporóza, neplodnost, diabetes, potíže se štítnou žlázou, kazivost zubů, únava, bolesti kloubů, deprese, afty a hlavně potíže trávicího traktu jako je průjem, ale i zácpa, plynatost a snížená chuť k jídlu.

Právě široké spektrum projevů celiakie může za to, že se toto onemocnění lidově nazývá Nemoc Chameleon. U každého pacienta jsou pozorovány jiné projevy nemoci. Celiakie je tedy velmi individuální. Někdo může být téměř bez příznaků a někoho mohou zasáhnout všechny najednou.

Léčba celiakie

Právě pro svoji nepředvídatelnost je důležité celiakii diagnostikovat včas. Nemoc se může projevit v každém věku. U dětí je nejčastěji odhalena díky průjmům se silně zapáchající stolicí a úbytku na váze. Střevní potíže mohou celiakii ohlásit i u dospělých, ale není to pravidlem. Dospělý celiak může být odhalen i díky výše zmíněným mimo střevním obtížím.

Jak je možné, že někomu lepek neublíží a někomu ano? Za vše může dědičnost. Genetická výbava nesoucí gen HLA DQ2 nebo HLA DQ8 se objevuje u každého celiakálního pacienta. Stačí, aby jedna molekula lepku pronikla do hlubší stěny střeva, a imunitní systém vyhlásí poplach. Celiakie se v ten moment stává realitou.

V případě, že má ošetřující lékař podezření na celiakii, odesílá pacienta do gastroenterologické poradny. Stanovení diagnózy není nijak náročné. Na základě krevních testů, screeningu celiakie a biopsie tenkého střeva (vzorek tkáně se odebírá během gastroskopie) je lékař schopen nemoc zcela přesně vypátrat. V případě nejasností, diagnózu spolehlivě potvrdí genetické testy pro HLA geny.

Bezlepková dieta

Jakmile z lékařových úst zazní pozitivní potvrzení o celiakii, mění se pacientovi všechny jeho doposud známé stravovací návyky. Je velmi důležité ihned zahájit přísnou bezlepkovou dietu a dodržovat jí už po zbytek života. Změna životního stylu a dodržování dietních návyků má na zdraví celiaka pozitivní vliv. Střevo se pomalu zotavuje a doprovodné projevy se minimalizují (samozřejmě s přispěním odborných lékařů, pokud už jsou v pokročilejším stádiu).

Věnujte svému tělu péči, jakou si zaslouží

Zásadou je dietu bez lepku nikdy neporušovat. Jeden stravovací hřích může totiž celé martyrium příznaků opět nastartovat. A to za chvilku polechtání chuťových buněk oblíbenou laskominou z obilí rozhodně nestojí. Začátky s dietou nemusí být snadné. Ale postupem času si zvyknete. Zjistíte, že i bez lepku se můžete gurmánsky najíst a zamlsat si tak, že se budete olizovat až za ušima. Nemáte teď moc času řešit bezlepkové vaření, protože jediné, co místo receptů hledáte, je práce? Nechte tuto starost na nás a zaregistrujte se zdarma do naší databáze životopisů. A pak hurá do kuchyně. S chutí do toho, půl je hotovo a ještě líp to chutná. A lepek vem čert.