Varikokéla je celkem častá nemoc mladých mužů. Není sice většinou nijak závažná, ale umí znepříjemnit život.
Jde o rozšíření žilní pleteně, která má za úkol odvádět odkysličenou krev z varlat do břicha. Pokud mladík trpí varikokélou dojde k oddálení žilních chlopní a odkysličená krev se vrací zpět. Je to trochu podobné křečovým žilám - varixům, nebo hemoroidům.
Příčiny vzniku nejsou objasněny. Je zde domněnka, že nemoc může způsobit rychlý vývoj pohlavních orgánů v pubertě. Proto je také většina nemocných z řad mladých mužů.
Problémy se objeví většinou na levé straně, protože anatomická predispozice má za následek rozdílný odtok krve z levého varlete. Varikokéla obvykle nebolí a tak muži nemoc nemusí odhalit včas. Dávat pozor by si ale měli na na těžkost v oblasti šourku, někdy jsou na něm i zvětšené žíly vidět a jdou nahmatat.
Obvykle se na nemoc přijde až v pozdějším stádiu, kdy už je varle zvětšené, žíly jsou poškozené více a muže trápí bolest v šourku. Bolest se může projevovat různě, od táhlé tupé bolesti po ostrou. Potíže jsou horší ve stoje. Naopak při poloze vleže bolest poleví.
Někdy může díky pomalému odtoku krve docházet k zahřívání v oblasti varlat, což má za následek nižší kvalitu spermií, případně snížení jejich počtu.
Může také dojít k zmenšení varlete - hypotrofii, díky vyššímu tlaku, který způsobí poškození buněk ve varleti. Varle pak zmenší objem a změkne.
V lehkých případech se léčba neposkytuje. Pokud je ale problém větší, řeší se operačně, podobně jako křečové žíly. K operaci se přistupuje obvykle pokud je varle na straně varikokély zmenšené, pokud jsou zasažena obě varlata, pokud pacient pociťuje bolesti a nebo pokud má nízký počet spermíí.