Blog > Další onemocnění a hendikepy

Častá nemoc mladých mužů

Častá nemoc mladých mužů

Varikokéla je celkem častá nemoc mladých mužů. Není sice většinou nijak závažná, ale umí znepříjemnit život.

Co to ta varikoléla je?

Jde o rozšíření žilní pleteně, která má za úkol odvádět odkysličenou krev z varlat do břicha. Pokud mladík trpí varikokélou dojde k oddálení žilních chlopní a odkysličená krev se vrací zpět. Je to trochu podobné křečovým žilám - varixům, nebo hemoroidům.

 

Příčiny vzniku

Příčiny vzniku nejsou objasněny. Je zde domněnka, že nemoc může způsobit rychlý vývoj pohlavních orgánů v pubertě. Proto je také většina nemocných z řad mladých mužů.

Příznaky 

Problémy se objeví většinou na levé straně, protože anatomická predispozice má za následek rozdílný odtok krve z levého varlete. Varikokéla obvykle nebolí a tak muži nemoc nemusí odhalit včas. Dávat pozor by si ale měli na na těžkost v oblasti šourku, někdy jsou na něm i zvětšené žíly vidět a jdou nahmatat.

Obvykle se na nemoc přijde až v pozdějším stádiu, kdy už je varle zvětšené, žíly jsou poškozené více a muže trápí bolest v šourku. Bolest se může projevovat různě, od táhlé tupé bolesti po ostrou. Potíže jsou horší ve stoje. Naopak při poloze vleže bolest poleví.

Nebezpečí varikokély

Někdy může díky pomalému odtoku krve docházet k zahřívání v oblasti varlat, což má za následek nižší kvalitu spermií, případně snížení jejich počtu.
Může také dojít k zmenšení varlete - hypotrofii, díky vyššímu tlaku, který způsobí poškození buněk ve varleti. Varle pak zmenší objem a změkne.

Léčba

V lehkých případech se léčba neposkytuje. Pokud je ale problém větší, řeší se operačně, podobně jako křečové žíly. K operaci se přistupuje obvykle pokud je varle na straně varikokély zmenšené, pokud jsou zasažena obě varlata, pokud pacient pociťuje bolesti a nebo pokud má nízký počet spermíí.