Blog > Práce

5 nejčastějších chyb při hledání práce

5 nejčastějších chyb při hledání práce

Už nějaký ten pátek hledáte práci a úspěch se ne a ne dostavit? Nepropadejte panice. Trpělivost růže přináší. Dřív, než začnete depkařit nebo spustíte kolotoč nadávek na mizerný trh práce, zamyslete se, jestli se náhodou nedopouštíte nějakých chyb už během samotného procesu hledání. Nikdo nejsme neomylný. Stačí se ze svých omylů poučit, chyby napravit a klidně se může stát, že vaše příští poptávka po práci bude úspěšná.

Jakých chyb se vyvarovat při hledání práce?

Váš životopis je nudný

Samozřejmě, že účelem životopisu není rozesmát personalistu až k slzám. Ovšem nesmí ho ani uspat nudou. Váš životopis prezentuje vaši osobnost, dovednosti i pracovní zkušenosti. Nudu z něho spolehlivě vyženete poutavým strukturováním. Nezapomínejte na mezery mezi jednotlivými sekcemi nebo na odrážky ve sloupcích.

CV nesmí být přehlcený zbytečnými informace, ale ani moc strohý. Při vyjmenovávání svých bývalých zaměstnání klidně přidejte i pozici, na které jste působili nebo pár slov o tom, co jste v práci dělali. Proč toto vypisovat? Dáte personalistovi šanci poznat co všechno umíte. A samozřejmě před odesláním opravte všechny chybičky. Klidně si svůj životopis vytiskněte a nechte nezaujatou osobu, aby vám k němu dala zpětnou vazbu.

Motivační dopis, který personalistu nemotivuje číst dál

Motivační dopis je průvodní dopis, který posíláte spolu s životopisem. Prostřednictvím tohoto textu děláte na personalistu první dojem. Opět si dejte záležet na bezchybnosti a správné formulaci. Myslete na to, že motivačním dopisem „nabízíte a prodáváte“ sami sebe. Informaci, že odpovídáte proto, že nutně hledáte práci nebo že budete dělat cokoliv, hlavně ať už vyděláváte, si rozhodně nechte pro sebe. Nezmiňujte příliš horlivě ani to, že by vás tahle konkrétní práce bavila a profesně naplňovala. Nejde tu o vás, ale o firmu, o přínos, který jí nabídnete.

Zaměřte se na požadavky dané pozice a ty, které splňujete rozveďte v dopise v tom smyslu, že dané dovednosti máte a díky tomu přinesete firmě prospěch. Zkuste být vždy konkrétní.

Největší chybou je mít neutrální motivační dopis a přikládat ho ke každé žádosti nebo odpovědi. Pokaždé si najděte čas a svůj email tvořte s cílem upoutat pozornost dané firmy.

Používáte emailovou adresu z mládí

Možná vám to přijde jako úplný detail, ale emailová adresa z mládí bude na personalistu působit nedůvěryhodným dojmem. Možná ani nebude mít chuť poštu došlou z adresy micinka@hledampraci.cz nebo borecpepa@hledampraci.cz otevřít. Pro pracovní komunikaci si vytvořte důvěryhodnou adresu, nejlépe obsahující vaše jméno a příjmení. Bez zdrobnělin a příkras.

Rozesíláte životopisy hlava nehlava

Je fajn, že máte zájem najít si práci a pokukujete po více možnostech, kde se pracovně uplatnit. Ovšem rozesílání životopisů hlava nehlava vám tu vaši hlavu akorát pořádně zamotá. Odpovídejte pouze na inzeráty, kde jste si jisti, že byste danou pozici skutečně mohli vykonávat. Seberte rozum do hrsti a nepřeceňujte své možnosti a schopnosti. Vyučený zedník s praxí, odpovídající na manažerskou pozici v investičním oboru se pravděpodobně ani žádné odpovědi nedočká. A čím méně vám firmy odpovídají, tím více se cítíte pod psa.

Při výběru, kam poslat svoji odpověď berte v potaz svoji praxi, dovednosti, možnosti učit se, dojezdovou vzdálenost, jazykové schopnosti, ale i pracovní prostředí. Hledejte práci klidně i mimo svůj obor, ale reálně vnímejte, na co máte a na co nemáte. Je lepší poslat deset životopisů měsíčně a dočkat se tří pozvání na pohovor do firem, kde byste zvládli pracovat, než rozesílat desítky emailů denně a být zklamaní, že to nikde nedopadlo.

Na pohovor vyrazíte bez přípravy

Pozvání na pracovní pohovor je už maličkatý úspěch. Radujte se, a hlavně se pořádně připravte. Obětujte pár minut svého času a nalistujte si webové stránky firmy. Pečlivě prostudujte, čemu se firma věnuje, co dělá a jaké je její poslání. Pak už vás nezaskočí žádná otázka.

Na pohovoru buďte uvolnění, upřímní a vyhýbejte se klišé typu „vždy jsem toužil u vás pracovat“. Snažte se personalistu zaujmout svými přednostmi a zkušenostmi. Klidně využijte zásady pohovoru po telefonu. Pomohou vám minimálně k dobrému pocitu, že jste pohovor zvládli, jak nejlépe jste uměli. A třeba vás dovedou přímo k vytoužené práci.

 

 
Sdílet</div