Blog > Léčebné terapie

Bylinkami proti zánětu

Bylinkami proti zánětu

Trápí vás záněty, ale nechcete do sebe cpát pořád jen chemii? Velkou inspirací vám může tedy být čínská tradiční medicína nebo ajurvéda. V obou alternativních cestách léčení se používají hojně bylinky, ale kromě toho se zaměřují na životní styl a správnou životosprávu.

Zlatobýl

Zlatobýl je vyšší trvalka, která roste často i na zahrádkách. Má velmi silný protizánětlivý účinek. Pomáhá hlavně na močové cesty a to i díky antioxidantům, které obsahuje.

Nejlépe působí ve formě tinktury. Ale dobře poslouží i čaj a nálev ze sušeného zlatobýlu.

Nesmí se ale používat déle než dva měsíce. Vždy je po takto dlouhé době vhodné udělat alespoň pár týdnů přestávku.

Kromě močového ústrojí pomáhá s odvodněním, při cukrovce, astmatu a alergiích, pomáhá vyloučit ledvinové kameny. 

Umí zmírnit podrážděnou pokožku a urychlit hojení ran.

 

Levandule

Tuto aromatickou bylinku zná asi každý. Ale víte, že kromě odpuzování hmyzu toho umí daleko víc?

V čajové směsi pomáhá při zvládání stresu, usnadní usínání a prohloubí spánek, ulevuje od migrény, ulevuje od menstruačních křečí, vyrovnává hladinu glukózy v krvi - což je dobré při diabetu, podporuje kvalitu vlasů, jejich růst a prospívá pleti, podporuje zažívací a kardiovaskulární systém, má protizánětlivé účinky.
Levandulový olej je zase dobrý při podráždění pokožky např. nadměrným sluněním, nebo při alergii.

Chrpa

Chrpu najdeme zejména u polí. Tato modrá bylinka má jedlé květy, které můžete využít na ozdobu pokrmů. Kromě toho pomáhá při léčbě otoků, ulevuje od rýmy a nachlazení. Pomáhá při očních zánětech a tlumí otoky od únavy.  Zmírňuje krvácení dásní a hojí zánět (zejména v ústech). Je dobrá při žaludečních vředech, čistí játra a detoxikuje organismus. Je dobrá i při potížích s močovými cestami.

Využívá se ve formě tinktury, nebo nálevu či čaje.

Sporýš

Možná vám spíše něco řekne latinský název Verbena officinalis.

Kromě tinktury, která ulevuje od bolesti kloubů a čištění pleti,  je možné si ze sporýše udělat velmi dobrý nálev, který chutná trochu po citronu.

Sporýš umí pomoci při zlepšení nálady a při usínání. Uklidní žaludek, tlumí bolest. Má protizánětlivé účinky. Pomáhá proti křečím, upravuje menstruační cyklus a podporuje kojení, po porodu urychluje zavinování dělohy. Prospívá játrům a pomáhá při ledvinových kamenech. Čistí pleť a zklidňuje pokožku po štípnutí hmyzem

Kontryhel

Nejběžnějším způsobem přípravy je nálev z usušených listů a květů, nebo tonikum. Má silné účinky proti zánětům v těle - v dýchacím, močovém a pohlavním ústrojí a v trávicím traktu. 

Podporuje plodnost a ulehčuje porod, upravuje menstruaci a mírní následky menopauzy. Proto je vhodný zejména pro ženy. 

Ale těhotné ženy by si s užíváním kontryhelu měly nechat poradit od lékaře, nebo lékárníka.

Umí urychlit hojení ran a podpořit tělo při bakteriálních a virových nákazách. Pokud hubnete, tak pitím čaje také nic nezkazíte, pomáhá totiž při redukci hmotnosti.

Pokud vás schopnosti bylinek zaujaly, tak vyražte na sběr do přírody, nebo na nákup do lékárny.