Bruxismus nemá nic společného s Bruxou - upírkou z knih či počítačových her. Jedná se o zlozvyk, který dovede spolknout pěknou sumičku z peněženky. To když musí zasahovat stomatolog.
Bruxismus je jiný název pro skřípání zuby. Tímto zlozvykem trpí nejen malé děti, ale i dospělí a jedno jakého jsou pohlaví.
Spouštěčem je vyšší míra stresu nebo třeba prodělaná infekce.
Bruxismus může být bdělý - což označuje nevědomé zatínání a skřípání zubů během dne, tomuto typu ale můžeme sami aktivně zabránit.
Horší to je s nočním bruxismem - kterému se také říká vlastní. Tady nejsme schopni sami něco dělat. Jedná se o podvědomý zlozvyk.
K těm hlavním patří:
stres
úzkost
potlačovaný hněv nebo frustrace
tyto problémy pak ještě zhoršuje alkohol
Mezi další příčiny lze počítat také nesprávné zarovnání zubů, alergii nebo potíže se žlázami s vnitřní sekrecí.
U dětí pak bruxismus může spustit infekce nebo třeba bolest při růstu zubů.
Protože se jedná převážně o noční neduh, upozornit vás může partner se kterým spíte v posteli.
Jste-li ale tzv. single - neboli bez partnera, většinou se diagnózu dozvíte až u zubaře.
Upozornit vás ale může bolest čelistního kloubu po ránu, bolest žvýkacího svalstva, nebo zvýšená citlivost zubů na chlad či teplo.
Pokud je příčinou stres není naškodu se ho pokusit snížit, případně využít pomoc psychologa.
Je dobré také omezit alkohol, který skřípání zuby zhoršuje.
Na velmi intenzivní skřípání zubů se pak nechají koupit speciální chrániče na zuby. Nebo si můžete nechat vyrobit speciální přímo u zubaře, nutno podotknout, že budou ale zajisté v jiné cenové relaci.
Jako další možnost je nechat si aplikovat svalové relaxanty jako botulotoxin. Ten se aplikuje do žvýkacích svalů a ty se uvolní. Efekt pak vydrží cca 4 - 6 měsíců.