Blog > Neurologická onemocnění

Brnění rukou - viníkem je obvykle počítač, ploténka, nebo hormony

Brnění rukou - viníkem je obvykle počítač, ploténka, nebo hormony

Mravenčení, brnění nebo porucha jemné motoriky. Někdo nad tím mávne rukou, ale co když vás potíže budí ze spaní, nebo se neustále vracejí?

Brnění rukou obvykle způsobují zúžené cévy. Na vině ale může být i hromadění odpadních látek v těle. Náchylnější jsou k němu diabetici, nemocní roztroušenou sklerózou a také nadšenci do alkoholu.

Občas proto proti brnění brnění pomůže změna životního stylu a úprava stravy.

Pokud ale potíže dlouhodobě ignorujete, začínají se stupňovat nebo vás stále více omezují pracujete na nutné operaci.

 

Nejčastější příčiny mravenčení a brnění rukou

  1. Počítač

Celodenní práce na počítači, nutnost používat klávesnici a myš, přetěžuje zápěstí. Zatížení utlačuje nerv, který probíhá zápěstím ruky a to se projevuje jako brnění prstů nebo mravenčení. Tento stav se nazývá syndrom karpálního tunelu (laicky mišitida).

Syndrom karpálního tunelu ohrožuje nejen kancelářské pracovníky ale i osoby vykonávající stereotypní práci spojenou s uchopováním a držením předmětů, nebo s vibracemi. Klasicky se jedná také o pokladní v supermarketech nebo pracovníky se sbíječkou.

Jak si pomoci.

Věnujte se úlevovému cvičení - cviky najdete na internetu snadno. Je-li to možné střídejte ruce. Využívejte ergonomické podložky, klávesnice a myši. Pomoc mohou i různé masážní krémy a gely, ale ty obvykle pomohou jen v začátcích.

  1. Hormony

Brnění rukou může způsobovat i narušení funkce štítné žlázy, u žen se pak brnění může dostavit v důsledku hormonální změny spojené s užíváním hormonální antikoncepce, v těhotenství, nebo po porodu a v přechodu.

  1. Nedostatek živin

Dalším potenciálním viníkem, se kterým se ale snadno nechá něco dělat, je nedostatek živin. Především hořčíku a vitamínu B. Zkuste je tedy doplňovat. Hořčík se vyskytuje v luštěninách, sušených meruňkách a minerálních vodách. Vitamín B obsahují ořechy, kvasnice, celozrnné pečivo nebo třeba špenát.

  1. Vyhřezlá ploténka a porucha pohybového aparátu

Pokud brnění a mravenčení v rukou nepřestává ani v klidu, budí vás v noci, ruce otékají, máte ztuhlá zápěstí a nejste schopni jemné motoriky, může být na vině vyhřezlá ploténka nebo nefunkční pohybový aparát.

Brní-li vás ruce v noci a budí vás ze spaní zkuste ruce rozhýbávat, protřepávat nebo nosit ortézu. Omezte také činnost, která bolest způsobuje.

A určitě navštivte lékaře, ten vám může předepsat vhodné rehabilitační cvičení a pomoci předejít případné operaci.

  1. Zima

Máte potíže když je velmi chladno? Brnění v rukou může mít na svědomí i tzv. Raynaudův fenomén. Jde o jev, kdy cévy rukou nebo nohou jsou poškozené, krev pak neproudí plynule a prudké stažení a roztažení cév vlivem zimy a tepla způsobí mravenčení a bolest. 

Tento fenomén obvykle trápí více ženy a je častější v dospívání.

Pomoc může nošení rukavic a používání hřejivých mastí na prokrvení. Problém zhoršuje také kofein a nikotin.