Blog > Onemocnění vnitřních orgánů

Bojíte se CHOPN? Přestaňte kouřit

Bojíte se CHOPN? Přestaňte kouřit

Kouření škodí zdraví. Víme to všichni. Nikotin je pokušení. Pokud jste kuřák, tak to znáte. Zapálíte jednu a už v tom lítáte. O rizicích kouření víte, ale nijak je nevnímáte. Do chvíle, než přijdou kuřácké obtíže. Anebo rovnou choroba. Pozdě už pak bycha honit a vyčítat si první zapálenou cigaretu. Pak už nezbývá než vážně zapřemýšlet a s kouřením seknout jednou pro vždy. Anebo ještě lépe. Nečekat na nic a skoncovat s ním právě teď. Potřebujete důvod? Tady je. S poslední típnutou cigaretou minimalizujete riziko příchodu CHOPN.


Co je CHOPN, chronická obstrukční plicní nemoc?

Chronická obstrukční plicní nemoc je skupina plicních onemocnění, které ztěžují dýchání. Mezi nejčastější choroby ze skupiny CHOPN řadíme chronickou bronchitidu a emfyzém, jehož nástup vede až k nevratnému poškození plic.

V momentě, kdy je plicní tkáň poškozená, začnou plíce produkovat větší množství hlenu a přichází první příznaky CHOPN. Dušnost, sípání, kašel, únava, opakující se infekce dýchacích cest anebo ranní zahlenění jsou varovnými signály, že něco není v pořádku. A za vším stojí tabák. Je jasně prokázáno, že kouření je hlavní příčinou chronické obstrukční plicní nemoci. Mezi další rizikové faktory patří výpary z paliva nebo topení ve špatně větraných místnostech. Prach a chemikálie dráždí plíce a jsou častou příčinou zánětů. Odtud je k CHOPN už jen krůček.

Jaké způsobuje CHOPN obtíže a jak se léčí?

Pacienti s chronickou obstrukční plicní nemoci jsou náchylní k chřipkám a nachlazení. Infekce dýchacích cest je pronásledují každou chvíli. Mezi další komplikace CHOPN patří ale i vysoký krevní tlak a srdeční potíže. Nemocní bronchitidou mají vyšší stupeň rizika onemocnění rakovinou plic. A jako téměř všechna vleklá onemocnění, i CHOPN s sebou přináší deprese způsobené omezením běžných aktivit každodenního života.

Protože CHOPN je výraz pro různá plicní onemocnění, liší se i léčba. Na jednom se ovšem pneumologové shodnou vždy. Jako první krok k uzdravení ordinují zákaz kouření. Na základě vyšetření pak stanoví lékař léčbu pomocí medikamentů, kyslíkové terapie, plicní rehabilitace, operace, až v nejvážnějším případě transplantaci plic.

Jaká je prevence proti chronické obstrukční plicní nemoci?

Na první pohled snadná. Dodržovat zdravý životní styl. Dostatek pohybu plicím svědčí. Vyhýbejte se zakouřeným místnostem a znečištěnému vzduchu. Ale hlavně...přestaňte kouřit.

Zbavit se závislosti na tabáku není nemožné. Pokud chcete, zvládnete to. Vycvičte si na nekouření svoji pevnou vůli. Motivaci už máte. Vyhnout se CHOPN. Pojďme společně oslavit Světový den chronické obstrukční plicní nemoci, který letos připadá na 20. listopadu a típněme ten den svoji poslední cigaretu. Nebo nečekejte na nic a uhaste ji rovnou teď.

7 tipů, které vám odvykání kouření usnadní

  1. Přestaňte si nalhávat, že vám kouření chutná. Nechutná. Nebo se snad večer po vykouřené krabičce cigaret cítíte stejně, jako když si smlsnete na svém oblíbeném dortu? Byla vaše první cigareta v životě stejnou laskominou jako nedělní svíčková od maminky? Nebyla. Jen si vzpomeňte, jak odporně chutnala. A takhle chutná i dnes. Jen už jste vůči chuti nikotinu tolerantní a nevnímáte ji.
  2. Požádejte rodinu, kamarády a kolegy v práci, ať vás ve vašem úsilí nekouřit podpoří. Už žádné pozvání „na jednu“. Schůzku s kuřáky si dejte v nekuřáckém prostředí.
  3. Na své první nekouřící dny si naplánujte aktivní program, který vás zabaví. Snažte se vyhýbat situacím, při kterých obvykle kouříte. Naopak je nahraďte aktivitami, při kterých si nikdy nezapalujete. Díky dni napěchovanému událostmi se nestihnete ani politovat a večer budete usínat s pocitem prvního vítězného dne.
  4. Neschovávejte si krabičku cigaret pro případ, že vaše odvykání selže. Vyhoďte všechny tabákoviny, zapalovače a popelníky. Když vás přepadne neovladatelná touha si zapálit a nebudete mít co, vydržíte to. Přece nebudete o půlnoci obíhat benzínky jen kvůli jedné cigaretě. To si raději uvařte meduňkový čaj a běžte spát. Ráno na sebe budete hrdí.
  5. „Bude to hrozné, těžké, já to nevydržím, nemám sílu přestat“. Zapomeňte na tato slova. Čím víc si budete podkopávat vlastní sebevědomí, tím horší to bude. Věřte si. V životě jste už dokázali spoustu těžkých a složitých věcí. Přestat kouřit takovou překážkou není. Opakujte si, že jste dobří. Že zvládnete cokoliv, co si usmyslíte. Pochvalte se za každou hodinu bez cigarety. A odvykání půjde líp.
  6. Nekouřit je moderní. Nenahrazujte cigaretu sladkostmi. Berte nekouření jako změnu životního stylu směrem ku zdraví. Až vás přepadne chuť na cigaretu, dejte skleničku džusu. Sáhněte po ovoci nebo zelenině. Anebo se proběhněte po schodech. Udělejte něco, co jste doteď nedělali. Něco, co vás pozitivně potěší.
  7. Odměňujte se. Sami moc dobře víte, že tabák vás neokrádá jen o zdraví, ale i o peníze. Za to, co ušetříte, si dopřávejte odměny. Po prvním dni bez cigára nějakou drobnost, po týdnu hezký dárek a po měsíci si splňte jeden ze svých snů, který dnes vázne pouze na tom, že na něj nemáte. Vy na něj totiž máte. Jenže doteď jste všechno prokouřili.

Tak co vy na to, zvládnete nekouřit a vyhnout se tak riziku CHOPN? Určitě ano. A když se to nepovede napoprvé, nic se neděje. Neházejte flintu do žita. Hoďte tam radši cigarety. Hned ten den, kdy si dáte další pokus o nový život bez nikotinového zápachu.

Chcete o CHOPN vědět víc? Porozhlédněte se ve svém okolí. K příležitosti oslavy světového dne CHOPN se po celé republice pořádají různé přednášky, workshopy nebo preventivní vyšetření zdarma. Nebo vás víc trápí, že ještě stále hledáte práci? Vykročte vstříc svému štěstí a zdarma se zaregistrujte do naší databáze životopisů.