Blog > Léčebné terapie

Boj se suchým vzduchem

Boj se suchým vzduchem

Proč doma nemít příliš suchý vzduch? Protože umí být pěkně nepříjemný a pro citlivější osoby i zdraví škodlivý.

Může zapříčinit alergie, kašel, syndrom suchého oka, trpící suchou pokožku a suché roztřepené vlasy.

Co je suchý vzduch

Suchý vzduch je dle tabulek takový, když je v místnosti relativní vlhkost vzduchu menší než 40%.

Způsobujeme si ho převážně sami, a hlavně v zimních a chladných měsících. Vzniká při nedostatečném větrání a přetápění místností.

Co suchý vzduch způsobuje

  • Suchý vzduch vysušuje sliznice, takže vás může škrábat v krku a nutí vás to ke kašli. Podrážděná sliznice v krku a nosu se pak hůře vyrovnává s různými bakteriemi a bacily. Je to také vhodné prostředí pro vznik alergie.
  • Suchá sliznice v oku pak může vést k syndromu suchého oka, který se projevuje škrábáním, pálením, slzením očí. Oči jsou zarudlé a opět je snadnější dostat do oka nějaký zánět.
  • Díky suchému vzduchu se také vysušuje pokožka a vlasy. Mohou se tedy objevit roztřepené konce vlasů, suché a nevzhledné vlasy bez života. Protože trpí i pokožka vlasů mohou se objevit lupy. Díky suché pokožce se také zhoršují ekzémy a praskají rty.

Jak se suchým vzduchem bojovat

  • Zvlhčovače vzduchu nechte až jako poslední řešení. Můžete ušetřit díky jednoduchým radám. V bytě či domě zbytečně nepřetápějte. Teplota v obývacím pokoji je vhodná kolem 21°C, v ložnici klidně a kuchyni klidně nižší - 18°C. V koupelně si ale klidně malinko přitopte cca na 24°C. 
  • Vhodně větrejte v zimě krátce a intenzivně - okno dokořán na 5 minut 3x denně. Když jsou měsíce již teplejší můžete dobu větrání prodloužit na čtvrt hodiny 3x denně. A v létě můžete větrat jak chcete, pokud to počasí a znečištěné ovzduší dovolí.
  • Pořiďte si květiny - květiny totiž dokáží vzduch krásně zvlhčit a pročistit. Dobré jsou rostliny s velkými listy. A výborné na zvlhčení vzduchu jsou kapradiny, ty dokáží vracet většinu vhlkosti ze zalévaní.
  • Pokud nic nepomáhá podívejte se po zvlhčovači vzduchu nebo čističce vzduchu se zvlhčováním. Ale vybírejte dobře, je lepší pořídit takový přístroj, u kterého se vlhkost nechá regulovat, ať si doma zase nevyrobíte opačný extrém, vlhké prostředí vhodné pro plísně. A využívejte zvlhčovače jen v chladných měsících, přes letní období se nedoporučují, pokud to tedy nenařídí lékař například kvůli neodbytnému kašli.