Blog > Další onemocnění a hendikepy

Bílé skvrny v ústech - kuřáci pozor!

Bílé skvrny v ústech - kuřáci pozor!

Leukoplakie je onemocnění, které se projevuje bílými skvrnami na sliznicích, které nejdou odstranit setřením.

Bíle ohraničené povlaky se objevují většinou v ústech, na vnitřní straně tváří na rtech nebo na čelistech v místech uložení zubů. Ovšem postihnout může i sliznici močového měchýře, sliznici zevního ženského genitálu, a objevuje se  i jinde.

Leukoplakie je onemocnění patřící mezi metaplazie. Ty jsou charakteristické přeměnou chronicky nemocných  změněných tkání zpět na tkáně fyziologického stavu. Obvykle se ale promění ve tkáň jiného typu.

A tady už pozor jelikož změna tkáně na jiný typ se může zvrtnout v nekontrolovatelné bujení, a tím ve zhoubný nádor.

 

Zvláštní druh

Zvláštním druhem tohoto onemocnění je Leukoplakie vlasatá, ta postihuje pacienty s HIV infekcí nebo virem Epsteina – Barrové (EBV).  U nich se nemoc projeví na sliznicích, které se nacházejí na okraji jazyka, a to pouze v jeho předních dvou třetinách.

Příčiny

Leukoplakie nejčastěji postihuje kuřáky. Vliv ale může mít i trvalé dráždění sliznice, například špatnou protézou či kovovou výplní zubů. Sliznice může poškodit také tvrdý alkohol, nebo kvasinka - Candida albicans, která způsobuje chronické infekce v ústech.

Projevy

  1. Onemocnění se projevuje bělavými, ostře ohraničenými povlaky na sliznicích. Mohou být postiženy sliznice v ústech, zevního genitálu, ale i sliznice uvnitř našeho těla.
  2. Změna sliznice hran jazyka.
  3. Nadměrné rohovatění kůže nebo její zesilování.

Léčba

Nemoc se léčí antimykotiky nebo antivirotiky, v některých případech se používá léčba chladem - kryoterapie. Je-li to nezbytné je možné sliznici odstranit chirurgicky. V tomto případě, se poté odstraněná část nahradí zdravou.