Blog > Kultura

Bezbariérové hrady a zámky v České republice

Bezbariérové hrady a zámky v České republice

Léto je ideální čas, kdy vyrazit na výlet. K turistickým zážitkům neodmyslitelně patří i návštěvy památek. Česká republika se pyšní úchvatnými zámky i tajemnými hrady. Co když jste ale na vozíku? Máte šanci se na taková místa podívat? Máte. Dost historických památek je v dnešní době už alespoň částečně  bezbariérových.

Historické památky na vozíku

Neseďte doma. Tam už to znáte. Jakmile vám to zdravotní stav umožní, naplánujte výlet a vydejte se vstříc novým zážitkům. Nabourání každodenního stereotypu vám vlije do žil novou energii. Až vyberete hrad nebo zámek, který byste chtěli navštívit a je v našem seznamu bezbariérových památek, raději se ještě ujistěte do jaké míry tam ta bezbariérovost je. Některé památky mají pro vozíčkáře přístupné pouze některé části areálu. Občas jsou to pouze nádvoří, parky a zahrady nebo jen přízemí. Často chybí bezbariérové WC nebo parkoviště není přímo u památky. Někde je asistence vozíčkářům součástí místních služeb a někde musíte mít parťáka s sebou.

 

Kam na hrad nebo zámek se mohou vozíčkáři vydat?

Nalákali jsme vás na výlet? Další motivačí vám může být článek Míši a Lukáše, kteří motivují lidi poznávat svět i navzdory handicapu a mapují místa přístupná pro vozíčkáře. https://www.cksen.cz/blog/cestovani-bez-barier-s-misou-a-lukasem/

A kdyby náhodou počasí nepřálo turistice, můžete vyrazit třeba do divadla. I ta jsou vozíčkářům přívětivá.