Blog > Kultura

Bezbariérová divadla vítají hendikepované

Bezbariérová divadla vítají hendikepované

Člověk je tvor společenský. Rád se baví s lidmi, rád sosá nové zážitky a těší duši kulturními zážitky. To, že jste hendikepovaní, neznamená, že byste se všem těmto potěchám měli vyhýbat. Právě naopak. Dopřávejte si je, co hrdlo ráčí. Bezbariérová divadla přibývají po celé republice. Vyberte si to, které vás zaujalo svým programem, a vydejte se užít si představení podle svého gusta.

Divadla pro tělesně postižené

Divadla pro tělesně postižené mají bezbariérové vchody a místa v hledišti přizpůsobená vozíčkářům. Po kultuře lačná osoba si „divadlo“ neužívá během transportu do budovy samotné, ale jen to, co se odehrává na prknech, která znamenají svět. Boření bariér tak představuje skvělou šanci i pro návštěvníky, kteří jsou neradi středem pozornosti. Na své místo v hledišti doputujete stejně pohodlně jako ostatní diváci.

Při výběru divadla pro vozíčkáře se nezapomeňte ujistit, zda se do hlediště dostanete plně svépomocí nebo budete potřebovat asistenci personálu či doprovodné osoby. Ne vždy je bezbariérový vchod hlavním vchodem, proto si ověřte, kde přesně je váš vstup situován. Dobré je si ověřit i bezbariérovou přístupnost WC. Všechny tyto informace zjistíte většinou na stránkách konkrétního divadla, případně vám je rádi poskytnou telefonicky či emailem.

Ve většině případů je nutné vstupenku rezervovat předem. Při nákupu vstupenky na představení oznamte, že jste vozíčkář, a jaký typ vozíku používáte, zda mechanický nebo elektrický. Počet míst pro vozíčkáře je totiž ve všech divadlech omezen. Do divadla se vydejte se zhruba s půlhodinovým předstihem. Získáte tak dostatek času se na svém místě pohodlně uvelebit. S případnými zádrhely vám velmi rád pomůže asistující personál i inspektor hlediště. Takže se ničeho nebojte a hurá do divadla.

Bezbariérová divadla Praha

Bezbariérová divadla Brno

Bezbariérová divadla Ostrava

Bezbariérová divadla Olomouc

Bezbariérová divadla Plzeň

Bezbariérová divadla v jiných regionech

Divadlo i pro neslyšící

Bezbariérovost divadel se netýká pouze vozíčkářů, ale i neslyšících. Dnes najdeme titulkovaná divadla a divadla s místy, na kterých lze využít sluchátka pro infračervený přenos signálu nebo s poslechem indukční smyčky.

Víte o ještě jiném divadle bez bariér? Podělte se s námi o tuto informaci. Spíš než sezení v hledišti dáváte přednost poklidné domácí atmosféře s nějakou prima četbou? Domluvte se s naším novým parťákem messenger botem Terrym a nechte si posílat všechny nové články z našeho blogu. Žádná skvělá informace už vám neuteče.