Blog > Tělesná postižení

Bechtěrevik? Kdo to je?

Bechtěrevik? Kdo to je?

Že bychom právě odhalili nějakého tajného agenta nebo mafiána a stali se tak hvězdami investigativní žurnalistiky? Ale, kdepak. Bechtěrevik není jedna osoba. Žije jich kolem nás spousta. Bohužel. Bechtěrevik je označení pro pacienta trpícího Bechtěrevovou chorobou, kloubním onemocněním, pojmenovaném podle ruského neurologa Vladimira Bechtěreva.

Co je Bechtěrevova choroba?

Bechtěrevova nemoc je zánětlivé kloubní onemocnění, doprovázené tuhnutím nejen kloubů, ale i páteře. Častěji postihuje muže, než ženy a začíná se mnohdy ozývat již v post pubertálním věku.

Bechtěrevovu chorobu mají na svědomí HLA antigeny. Konkrétně antigen HLA-B27. Ze statistik vyplívá, že tento antigen v sobě nese až 7 % české populace. Ovšem ne každý člověk s touto molekulou na povrchu buněk musí nutně onemocnět. Přesná příčina nástupu nemoci není známa. Lékaři však vědí, že za příchodem choroby vězí imunitní systém každého jedince. V případě, že se do těla pacienta nesoucího antigen HLA-B27 vloudí bakterie s podobným antigenem na povrchu, dochází k takzvané zkřížené reakci a onemocnění má vhodné prostředí k propuknutí.

 

Jak se Bechtěrevova nemoc projevuje?

Jako každé jiné chronické onemocnění, přichází i Bechtěrevova nemoc pomalu a plíživě. Objevují se otoky kloubů, bolest a tuhnutí páteře zejména v oblasti křížovo kyčelního kloubu, únava a často i bolest hrudníku při hlubokém dýchání. Někteří pacienti mívají potíže i se zrakem, kdy jim je diagnostikován zánět oční duhovky a řasnatého tělíska. I když jsou příznaky nemoci podobné chřipce, zkušený revmatolog je schopen chorobu rozpoznat již v jejím raném stádiu a zahájit léčbu.

Od občasných a nepravidelných bolestivých stavů postupem času přechází nemoc do vleklého a dlouhodobého trápení. Bolesti zad a páteře se hlásí zejména v klidovém režimu. Pro bechtěreviky je tak nejkritičtější částí dne noc. Neprospívá jim ani dlouhodobé sezení třeba v letadle nebo na koncertě. Páteř tuhne a bolí. Pacient si uleví tím, že vstane a rozpohybuje se.

Průběh Bechtěrevovy choroby lze správnou medikací a dodržováním režimu stanoveného lékařem mírnit a vést tak poměrně plnohodnotný život. Přesto je potřeba si uvědomit, že každý pacient je jiný a jinak snáší léčebné postupy i nemoc samotnou. Protože se jedná o autoimunitní onemocnění nelze tedy budoucnost nikoho s určitostí předpovídat. Zatímco jeden bechtěrevik nemoc zvládá dobře, druhý může skončit jako plně invalidní s množstvím komplikací a nevratným poškozením kloubů.

Jak se Bechtěrevovo onemocnění léčí? A co prevence?

Žádná prevence pro Bechtěrevovo onemocnění neexistuje. Nijak nemůžeme ovlivnit přítomnost antigenu v těle a ani jeho napadení druhým antigenem.

Léčba bechtěreviků je dlouhodobý proces a není radno jej pro vlastní dobro zanedbávat. Specialista, revmatolog, pomáhá od bolesti nasazením medikace. K léčbě se v současné době používají různé druhy léků, nejčastěji nesteroidní antirevmatika proti bolestem, imunosupresivní léky k mírnění zánětlivých reakcí a v závažnějších případech i kortikoidy k urovnání autoimunitního systému.

V posledních letech velký úspěch zaznamenává i biologická léčba. Tato terapie je přesně cílená na imunitní systém na molekulární úrovni.

Bolavým kloubům prospívá chlad. Jako podpůrná léčba proto skvěle funguje i kryoterapie, tedy léčba mrazem. Ta pomáhá snižovat bolest a mírnit zánětlivé procesy.

Pohyb, pohyb a zase pohyb

Obzvlášť v případě Bechtěrevovy choroby platí, že pouze léky nezmůžou vše. Velmi důležitý je i samotný přístup pacienta a jeho vlastní přičinění k mírnění průběhu nemoci. A jak sám záhy zjistí, dobře mu dělá pohyb. Ano, je to tak. Jsou nemoci, při kterých pohyb bolí. A je nemoc, které pohyb dělá dobře. Tou nemocí je Bechtěrev.

Pravidelný pohyb, plavání, cvičení a odborně vedená rehabilitace v kombinaci s masážemi a správným držením těla má na pacientův stav blahodárný vliv. Soustava cviků, prováděná dvakrát denně by se měla zařadit do pravidelného režimu každého bechtěrevika.

Ale co v noci? Tělo potřebuje i odpočívat, jenže jakmile je delší dobu v klidu, začíná bolet. Aby si bechtěrevik odpočinul a vyspal se, je dobré věnovat i zvýšenou pozornost spánkové hygieně. Kvalitní matrace je základ. Nedoporučuje se ani množství polštářů. Pod hlavou stačí malý polštářek a spací poloha na zádech s nataženými nohami.

Dlouhodobé sezení u počítače raději ne

Dlouhodobé vysedávání před obrazovkou počítače bechtěrevikům rozhodně nedělá dobře. Jenže jak hledat práci, když osobní návštěvy u potenciálních zaměstnavatelů už máte za sebou? Vložte do naší databáze svůj profesní životopis a my už se postaráme, aby si ho prohlédli všichni zaměstnavatelé, kterým naprosto nevadí zaměstnávat osoby se zdravotním hendikepem.