Blog > Další onemocnění a hendikepy

Basaliom - pozor na UV záření

Basaliom - pozor na UV záření

Basaliom je jedním z nejčastějších druhů rakoviny kůže. U starších osob je to dokonce nejčastější forma.

Basaliom je zhoubným (maligním) nádorem ale jeho “výhodou” je, že nebolí a nemívá metastázy. Při včasném odhalení se nechá i snadno odstranit.

V dřívějších letech postihoval většinou věkovou kategorii od 70 let. Bohužel s moderní dobou a používáním solárií a slábnoucí ozonovou vrstvou postihuje čím dál mladší ročníky.

 

Jak basaliom vypadá a jaké jsou příznaky?

Tento typ nádoru se nejčastěji objeví na obličeji, protože ten je nejvíce vystavovaný slunečnímu záření. 

Většinou začíná jako zvětšující se hrbolatý tuhý uzlík na kůži. Narozdíl od melanomu je obvykle v barvě kůže. V okolí jsou většinou dobře patrné rozšířené cévky. Postupem času se uzlík v jeho středu propadne, zůstanou nerovné zvýšené okraje. Střed také často zvředovatí, ale nebolí.

Pokud se ale nádor vytvoří v místě přítomnosti melaninu, může mít hnědou až černou pigmentaci.

Vzácnou variantou je sklerodermiformní basaliom, který vypadá jako tuhá, žlutobílá hladká ale nerovná jizva s rozšířenými cévkami v okolí. Tato forma většinou nezvředovatí.

Příznivější variantou basaliomu je superficiální basaliom, má nejlepší prognózu a vzniká na trupu v podobě červenohnědého ložiska, které se může loupat a připomínat ekzém.

Léčba

Čím dříve si nádoru všimnete a dostavíte se k lékaři, tím menší hrozí jizva po odstranění. Kožní lékaři basaliom poznají již pouhým okem za pomoci dermatoskopu (speciální přístroj pro vyšetření kůže).

Nádor se nejčastěji chirurgicky odstraní s částí okolní kůže. Někdy je možné využít laser či zmrazení tekutým dusíkem.

Pokud se u pacienta nádor objeví, je poté lékařem sledován, zda se problémy nevrátily.

Prevence

Nejlepším způsobem prevence je nevystavovat se zbytečně nadměrnému slunečnímu záření. A důsledně se chránit opalovacími krémy a pokrývkami hlavy.