Blog > Vzdělávání

Autoškoly pro hendikepované

Autoškoly pro hendikepované

Vydat se kam chci a kdy chci. Být samostatný a cítit se svobodně. Sen většiny dospělých. Hendikepovaní a lidé upoutáni na invalidní vozík mají stejné sny. Jen cesta k jejich uskutečnění bývá složitější. Získat řidičský průkaz není pro zdravé lidi překážkou. Ale co pro osoby se zdravotním postižením?

Řidičský průkaz pro hendikepované

Vnitřní touha po samostatnosti, kterou nabízí řízení motorového vozidla je u někoho hluboce zakořeněná a někdo k ní dospěje časem. Být hendikepovaný, odkázaný na invalidní vozík, neznamená, že by naše touhy byly jiné. Jen nám život klade do cesty víc překážek. Když už se rozhodneme, že nechceme být plně odkázáni na pomoc druhých, musíme je začít zdolávat.

Je vaše potřeba sebeobsluhy v dopravě na maximu a cítíte, že teď je ten správný čas udělat důležité rozhodnutí a začínáte vážně uvažovat o získání řidičáku? Skvělé. Pokud vám to váš zdravotní stav umožní pojďte do toho. Odměna za vaše úsilí bude sladká. Vždyť si to představte. Sám se dopravit k lékaři, vydat se na nákupy a netlačit se v hromadné dopravě nebo vyrazit na výlet za dobrodružstvím dál než na konec vaší ulice, to za trochu námahy stojí.

Úplně nejdřív se vydejte ke svému ošetřujícímu lékaři a možnost získat řidičské oprávnění s ním proberte. Pokud lékař uzná, že jste schopni řídit, podstoupíte běžnou kontrolní prohlídku. Lékař vám vystaví lékařský posudek způsobilosti k řízení motorových vozidel, přičemž do něj poznamená podmínku, která podmiňuje zdravotní způsobilost k řízení motorových vozidel. Co to znamená? Vyjádří tam například nutnost technické úpravy vozidla nebo jiná omezení, která jsou nutná proto, abyste mohli zasednout za volant.

První krok máte za sebou. V ruce držíte papír, který potvrzuje, že jste i přes své zdravotní postižení schopni řídit auto. A co teď? Logická odpověď zní, najít autoškolu. Jenže. Tohle bude trošičku složitější. Vy potřebujete praktické dovednosti získat v automobilu, přizpůsobeném na míru vašeho hendikepu. U lehkého typu postižení možná postačí automatická převodovka, ale pravděpodobně (zejména jako vozíčkář) budete potřebovat ruční řízení, prodloužení páček ovladačů, otočnou sedačku na místě řidiče, speciální volant pro kvadruplegiky nebo jiné specifické úpravy.

 

Výběr autoškoly pro hendikepované

Ač se nám to jeví možná lehce nespravedlivé, je naprosto logické, že ne každá autoškola nabízí možnost kurzů pro hendikepované. Vlastnit auto, které by umožnilo vozíčkářům vykonávat praktické hodiny se autoškole nemusí vyplatit. Vždyť i nám, hendikepovaným, je jasné, že takový vůz by byl po většinu roku zaparkovaný v garáži.

Jak tedy vybrat autoškolu? Existuje možnost, že se domluvíte s nejbližší autoškolou a ta vám umožní absolvovat kurz svým vlastním vozem. Ovšem tady na vás čekají další úskalí. Instruktor v autech autoškoly má na své straně pedály, kterými reaguje, když se něco nepovede. Ve vlastním automobile takové pedály mít nebudete. Proto je nutné investovat do zdvojeného řízení. Hlavní potíž ale tkví k tom, vůbec takové auto pořídit. Příspěvek na auto pro hendikepované, stejně jako příspěvek na technickou úpravu vozu, získáte až po předložení řidičského průkazu.

Jak se z toho ven? Naštěstí existují autoškoly, které mají nejen zkušené instruktory, ale hlavně i vozy přizpůsobené zdravotně postiženým studentům. Sice jich je jako šafránu, ale o to kvalitnější služby nabízejí. Například i bezbariérové ubytování po dobu kurz, včetně stravy a bezbariérové studovny pro teoretické přednášky.

Autoškoly pro zdravotně postižené

Autoškola PEML v Přelouči nabízí plný servis během kurzu, včetně ubytování. Bezbariérové výcvikové středisko, speciálně upravené vozy i trenažér vám získání řidičáku usnadní na maximum. Příjemná je i nabídka kurzů na splátky a vrácení kurzovného v případě neúspěchu. Autoškola Peml patří mezi nejzkušenější autoškoly pro vozíčkáře.

Autoškola Horázný v Praze je vybavena vozidlem s ručním ovládáním a nabízí i možnost úpravy ovládání pedálu akcelerátoru pro osoby s nefunkční nebo chybějící pravou dolní končetinou či speciální ovládání ukazatelů směru pravou rukou pro osoby s nefunkční nebo chybějící levou horní končetinou.

Autoškola Jenčovský v Plzni poskytuje výcvik a kondiční jízdy v upraveném automobile s ručním ovládáním a možností individuální úpravy. Během kurzu zajistí i ubytování s možností rehabilitace. A co víc, po úspěšném absolvování kurzu jsou vám schopni zařídit i speciální úpravy vlastního vozidla.

CanoCar v Brně se zabývá prodejem a úpravami vozů pro tělesně postižené. A jako velmi užitečnou službu nabízí právě i možnost autoškoly pro lidi se specifickými potřebami hendikepovaných.

Autoškola Náchod má též ve své nabídce kurzů ZTP automobil, ovšem pouze s automatickou převodovkou upravenou pro ZTP.

Autoškola Modal v Praze nabízí kurzy pro tělesně postižené.

Teď už nezbývá, než sebrat odvahu a vydat se vstříc vlastní soběstačnosti. Jestli o řidičáku teprve uvažujete, přejeme hodně štěstí při jeho získání. A následně i s pořízením speciálně upraveného vozidla. Užitečné informace o autech pro hendikepované získáte na stránkách Auta bez bariér. Pak už stačí jen nasednout a nastartovat. A nezapomeňte si vyřídit parkovací průkaz, ať je to vaše cestování pohodlné po všech stránkách.

Co vy a řízení vozidla? Máte řidičák? Plánujete si ho udělat? Nebo vám to zdravotní stav neumožňuje a spoléháte se na svého „osobního“ řidiče? Podělte se s námi o své zkušenosti ze světa za volantem.