Blog > Imunitní onemocnění

Artritida, artróza, revma - poznáte rozdíl?

Artritida, artróza, revma - poznáte rozdíl?

Všechny názvy označují nepříjemné, bolestivé onemocnění kloubů. Ale také svalů a vazů. Zdravý kloub nebolí a není poškozený.

Kloub je spojení kostí umožňující pohyb. Jedná se o dvě plošky, které, pokud je kloub zdravý, jsou pokryté chrupavkou. Jedna z částí se jmenuje hlavice, druhá kloubní jamka. Okolo kloubu je ještě kloubní pouzdro, to drží vazy a uvnitř je vyplněné kloubním mazem, který zlepšuje tření.

Všechny patří pod revmatické nemoci.

Jak bylo zmíněno pod revmatické nemoci spadají všechny, které ovlivňují klouby, svaly a vazy. Tzn. revmatoidní artritida, artróza (osteoartróza), Bechtěrevova nemoc nebo Burzitida.

 

Revmatoidní artritida

Možná je vám bližší obecný název revma. Postihuje hlavně klouby, ale může napadat i oči, srdce nebo plíce. Přestože si většina lidí myslí, že je to nemoc hlavně seniorů, postihuje osoby od 20. roku a výjimkou nejsou ani děti. Nemocí trpí ve větší míře ženy. Revmatoidní artritida nejvíce zasahuje  kolenní klouby a klouby rukou. Jelikož se jedná o autoimunitní onemocnění na které neexistuje léčba, podávají se léky na zmírnění příznaků a doporučuje se fyzioterapie.

Mezi hlavní příznaky patří 

  • bolest v klidu po probuzení
  • bolesti kloubů různého stupně
  • ztuhlost kloubů a jejich otoky
  • kloub může změnit tvar
  • únava a vyčerpání
  • někdy se dostaví i horečka a nemocný může hubnout

Artróza

Hlavním rozdílem oproti artritidě je to, že nemoc není autoimunitní. Jde o poškození kloubů jejich přetěžováním, a nadměrným opotřebováním. Kloubu degeneruje chrupavka. Bohužel stejně jako u artritidy nemoc nejde zatím vyléčit. Opět se využívá fyzioterapie, která nezatěžuje klouby, masáže a léky na zmírnění příznaků. Pokud má pacient navíc nadváhu, je vhodné snížit tělesnou hmotnost.

Příčiny vzniku jsou

  • přetěžování kloubů až už při sportu, zaměstnání, nebo v důsledku nadváhy
  • nedostatek pohybu a jednostranné zaměstnání
  • dědičnost
  • diabetes

Burzitida

Nejedná se o příliš známou kloubní nemoc, ale umí pěkně potrápit. Burzitida je zánět tíhového váčku, kterých máme v těle více než 150. Jedná se o váčky naplněné tekutinou, které odlehčují třecí plochy mezi kostmi, úpony a šlachami. Pacienty jsou nejčastěji osoby nad 40. let. Obvykle se objevuje nemoc v oblasti ramen, kyčlí, kolen nebo loktů.

Léčí se hlavně klidem a odpočinkem kloubů, studenými obklady, masážemi a mohou se užívat i nesteroidní protizánětlivé léky. Výjimečně je třeba váček odstranit chirurgicky.

Příčinou burzitidy je nadměrné zatěžování dané oblasti např. při práci v kleče, při opakovaných nárazech třeba při sportu, při zranění nebo špatném protahování.

Příznakem je silná bolest, ztuhlost, snížená pohyblivost a zarudnutí kůže.

Bechtěrevova nemoc

https://ozpprace.cz/blog/bechterevik-kdo-to-je/