Blog > Psychika

Arteterapie aneb zažeňte podzimní chmury barvami

Arteterapie aneb zažeňte podzimní chmury barvami

O různých alternativních terapiích pro léčení duše jste již jistě slyšeli. Léčba pomocí zvířat, světla, hudby nebo barev je skvělým doplňkem ke klasickým psychologickým metodám. Taková terapie má navíc ještě jednu obrovskou výhodu. Můžete ji na sobě aplikovat sami, doma, kdykoliv na vás padne stísněnost nebo nějaký splín.


Podzim hraje depresím do noty

Podzimní období je pro únavu a deprese jako stvořené. I když se příroda zahalí do barev, všudypřítomná mlha, vlhko a ubývající denní světlo se nám dostávají pod kůži, ať chceme nebo nechceme.

Úbytek slunečních paprsků znamená i úbytek energie a pozitivní nálady. Nečekejte do jara a pomozte si navrátit úsměv na rty. Jak? Obklopujte se lidmi, které máte rádi. Dělejte to, co vás baví. Dopřávejte tělu pořádné dávky vitamínů. Dodržujte zásady hygieny duševního zdraví. A vyzkoušejte něco nového. Třeba arteterapii. Léčbu malováním a barvami.


Co je arteterapie?

Stačí toto krkolomné slovo rozložit na dvě a hned vám to bude jasné. Art = umění a terapie = léčba. Arteterapie je ověřený psychoterapeutický postup. Nejvíc její účinek oceníte v ambulanci psychologa. Pod jeho vedením se prostřednictvím různých výtvarných technik můžete podívat do hlubin své duše tak trochu jiným způsobem.

 


Arteterapie u psychologa

K léčbě arteterapií psychologové přistupují nejčastěji u osob, které trpí emocionálními problémy a hovořit o nich je složité. Prostřednictvím barev člověk vyjádří své emoce a pocity. Ovládán pouze svým nitrem mnohdy nakoukne až do svého podvědomí. Vyjádřit bolest, strach nebo úzkost je snadnější. Barvy svedou ukázat to, co vědomí leckdy odmítá pustit na povrch. S pomocí arteterapeuta a jeho metodických připomínek tak mysl dostává nové impulsy.

Zjednodušeně řečeno, formou nenásilné hry s barvami se člověk o sobě dozvídá mnohé. Snáze se vyjadřují pocity a bariéry v duši se tak kousek po kousku bortí. Samozřejmě, že i léčba pomocí arteterapie je běh na dlouhou trať. Ale ulevit své duši se vždy vyplatí. Psychické problémy totiž nezatěžují pouze naše nitro, ale celé tělo. A to si přeci úlevu zaslouží.


Nejde o umění, jde o vás

Máte obavy, že arteterapie není nic pro vás, protože vám výtvarné umění nic neříká? Ničeho se nebojte. Nejde o umění. Nikdo nehodnotí vaše techniky ani vizualizaci. Jde pouze a jedině o sebevyjádření. A je úplně jedno, jakým způsobem ho docílíte. Při arteterapii se používají různé výtvarné techniky i prostředky. Můžete malovat, kreslit, modelovat, tvořit koláže, grafiky, pracovat s papírem a barvami všeho druhu. Hlavní je, abyste se při tvoření cítili pohodlně.

Pastelkou proti stresu

Žádné závažnější psychické obtíže nemáte, ale ten podzim s vámi mává? Zabojujte proti stresu doma. S pastelkami nebo čímkoliv jiným. Nemusíte kreslit vlastní obrázky. Zkuste vybarvovat. Antistresové omalovánky pro dospělé jsou fenomén, který si v minulých letech podmanil celý svět. Vyzkoušejte si na vlastní kůži, co na tom vybarvování vlastně je. Stačí si uvařit dobrý čaj, pustit oblíbenou muziku, uvelebit se a brát do rukou barvy, tak jak vás právě napadne. Uvidíte sami. Stres se z vás přesune na papír, tělo si odpočine a vy strávíte příjemné chvíle v zcela jiném světě. V tom barevném bez plískanic.

Jste v pohodě a jediné, co vám dělá vrásky na čele je hledání nového zaměstnání? Buďte svému cíli zas o krok blíž a vložte svůj profesní životopis do naší databáze. Zaměstnavatelům budete na očích.