Blog > Léčebné terapie

Aromaterapie, nejznámější léčebná terapie

Aromaterapie, nejznámější léčebná terapie

Nemocný člověk hledá různé způsoby jak si ulevit od svých zdravotních obtíží. Nejdůležitější je samozřejmě vždy dbát rad lékaře a dodržovat jím stanovenou léčbu. Jako podpůrný prostředek při uzdravování často využíváme léčebné terapie. Mnohé z nich těží ze síly přírody. Jaká terapie je nejznámější? Aromaterapie. O té už slyšel pravděpodobně každý.

Aromaterapie, kam se podíváš

Zatímco třeba o Bachových esencích nebo gemmoterapii ví jen málo lidí, aromaterapii znají snad už i děti. Jak by také ne. Podstatu téhle terapie chápeme ihned. Aroma jako vůně a terapie jako léčebný proces. Slovem aromaterapie se v dnešní době pyšní každá druhá svíčka a mnoho kosmetických produktů, takže se s ní v běžném životě setkáváme opravdu často. Víte ale, co ve skutečnosti aromaterapie je a kde je zdroj její léčebné síly?

Rostlinné silice, zdroj éterických olejů

Základem aromaterapie jsou vůně éterických olejů získané z rostlinných silic, které vznikají v pletivu rostlin během přirozeného rozkladu cukrů, tuků a bílkovin. Hledat je můžeme v jakékoliv části rostliny, pro niž jsou velmi důležité. Lákají hmyz k opylování a přitahují symbiotické organismy v půdě. Působí antibakteriálně, ale i proti plísním a virům udržují tak rostlinu ve zdravé kondici. Koncentrace silic se v rostlinách mění jak v průběhu jejich vývinu, tak i v závislosti na okolních podmínkách nebo denním čase.

Éterické oleje se z rostlinných silic získávají destilací, extrakcí nebo lisováním. Pouze skutečně přírodní éterické oleje mají efektivní léčebnou sílu. Synteticky vyráběné jsou sice levnější, ale jejich účinek je o pořádný rozdíl nižší, často nejsou vhodné pro kontakt s pokožkou a v žádném případě k vnitřnímu použití. Éterický olej je těkavý a nelze smísit s vodou. Dobře se rozpouští v rostlinném oleji, medu, mléce nebo lihu.

Vůně, které léčí

Možná si aromaterapii představíte vyloženě jen jako prostředek k potěšení duše. Ano, vůně éterických olejů má pozitivní vliv na psychiku, emoce i mysl. Psychika totiž ovlivňuje náš celkový zdravotní stav. Strach, obavy a stres se negativně podepisují nejen na našich nervech, ale i na nemoci samotné. Naproti tomu klidný a spokojený člověk má ty nejlepší podmínky, aby jeho léčba spěla ke zdárnému konci. Vůně může být jednou z cest, jak své tělo dostat do celkové pohody a rovnováhy.

Psychosomatické účinky nejsou jedinou silou, které tyto vůně mají. Éterické oleje působí i antibakteriálně, posilují imunitu, dokáží uvolňovat svaly nebo zlepšovat stav pokožky. Umí si poradit s bolestmi nebo mírnit jiné nepříjemné neduhy.  

S aromaterapií se můžete setkat v profesionálních salónech nebo ji aplikovat doma. Při návštěvě aromaterapeuta se nebojte hovořit otevřeně. Svěřte se mu, co vás trápí a s čím potřebujete pomoci. Jen tak, vám dokáže připravit inhalaci, masáž nebo koupel přímo na míru.

Chcete vyzkoušet aromaterapii doma? Nespoléhejte se při výběru éterických olejů pouze na to, co vašemu nosu voní a je příjemné. Každá rostlina a tím pádem i každý éterický olej působí jinak a ovlivňuje jiný druh psychického i fyzického stavu. Vždy si proto pečlivě přečtěte pro jaký zdravotní neduh je daný olej určený.

Pokaždé čtěte i pokyny pro použití oleje. Pamatujte, že je velmi koncentrovaný a proto stačí opravdu pár kapek. Tím, že si jich dopřejete víc, než doporučuje výrobce, si nijak nepomůžete. Právě naopak, vyšší dávky mohou dráždit.

Některé éterické oleje, ale vždy výhradně přírodní, ne syntetické, se mohou užívat i vnitřně. Tady opravdu pečlivě dbejte pokynů výrobce nebo svého aromaterapeuta.

5 nejpopulárnějších aromaterapeutických vůní

Éterických olejů existuje mnoho. Některé vůně vynikají pro svoji oblíbenost a všestrannost. Jaké jsou nejpopulárnější vůně v našich aromalampách nebo vanách připravených k voňavé koupeli?

Citron. Vůně čerstvého citronu osvěžuje, čistí organismus, klidní žaludek a střeva. Umí stimulovat lymfatický systém. Napomáhá k mírnění celulitidy, při žlučníkových a močových obtížích.

Eukalyptus. Vůně eukalyptu směle bojuje s dýchacími infekcemi. Usnadňuje dýchání při ucpaném nosu, pomáhá s vykašláváním a celkově má skvělý protivirový efekt. Eukalyptové éterické oleje se skvěle osvědčily i při infekcích močových cest. Podobné účinky má i máta.

Heřmánek. Vůni heřmánku si spojujeme s vůní dětství. Díky svým uklidňujícím a protialergenním účinkům je vhodný i pro těhotné ženy a děti. Silice heřmánku uvolňují migrénu a závratě, pomáhají při nespavosti. Analgetický a hojivý efekt pozitivně působí na pokožku sužovanou ekzémem nebo dermatitidou.

Levandule. Aroma levandule skvěle uklidňuje. Pomáhá při nespavosti, depresích nebo hysterii. Uvolňuje napětí a mírní bolesti. Levandulový olej se používá k ošetření oděrek, ale i popálenin.

Růže. Éterické oleje z růží pozitivně ovlivňují ženskost jako takovou. Pomáhají při různých ženských obtížích, bolestivou menstruací počínaje a trápením s klimakteriem konče. Růže uvolňuje úzkosti, mírní deprese a harmonizuje emoce. Pozitivně působí i na kvalitu pokožky.

Je některá z těchto vůní vaše oblíbená nebo využíváte aromaterapeutickou sílu jiné rostlinky? Podělte se s námi o své voňavé zkušenosti.