Blog > Léčebné terapie

Apiterapie, léčebná terapie včelami

Apiterapie, léčebná terapie včelami

Slyšeli jste už někdy o apiterapii? Léčbě včelami? Tato léčebná terapie není výdobytkem moderní doby. Je stará téměř jako lidstvo samo. Vždyť první dochované zmínky o včelařství jsou až 16 tisíc let staré. Proč se apiterapie uchovala až do dnešních dob a v čem je její síla?

Včela, zdroj přírodní medicíny

Ač přítomnost včel téměř nevnímáme a krásu tohoto hmyzu málokdy obdivujeme, jsou tito drobní živočichové pro náš život velmi důležití. Včelám je přisuzováno až 80 % opylovaných hospodářských plodin. Starají se, abychom měli co jíst. A nejen to. Včely samotné, ale i včelí produkty mají velmi pozitivní vliv na naše zdraví.

Včelí produkty jsou přírodního původu, proto mají minimum nežádoucích účinků. Ty, které mají, jsou všeobecně známé a lze se jich vyvarovat. Zákeřné mikroorganismy si na přírodní přípravky neumí tvořit rezistenci a díky tomu pomáhají vždy se stejnou účinností. Už tisíce let.

 

Střípky apiterapeutické historie

Léčebnou sílu včel využívali už starověcí Egypťané. Američtí indiáni i čínští léčitelé věděli, že včely prospívají zdraví. Účinky apiterapie oceňovala i Evropa. Dna Karla Velikého se léčila včelím jedem a revmatismus Ivana Hrozného včelími vpichy. Středověk přírodní medicíně nepřál. Kdo jí praktikoval, končil na hranici. Téměř vše se léčilo pouštěním žilou. A tak si apiterapie musela počkat na své znovuobjevení.

Poloviční Čech Dr. Philippe Terč postřehl, že jeho revmatické bolesti se mírní, když je popíchán včelami. Upřel svůj zájem na tento hmyz a v roce 1888 napsal pojednání O vztahu včelího bodnutí k revmatismu. Tímto krokem včelí terapii v naší kultuře opět probudil. 30. 3. (1844), v den jeho narozenin, se „slaví“ Světový den apiterapie.

Pro koho je apiterapie vhodná?

Pro každého, kdo není alergický na včelí produkty. Zdraví lidé z ní mohou čerpat energii a využívat její sílu jako prevenci. Nemocným lidem může terapie pomocí včel pomáhat s mírněním jejich obtíží. Drobné neduhy včelí produkty dokáží leckdy vyléčit úplně. Neznamená to ovšem, že by apiterapie mohla plně nahradit klasickou medicínu. Je pouze jednou z variant, jak napomáhat svému zdraví prostřednictvím alternativní medicíny.

Kam za apiterapií?

Chcete-li včelí produkty vyzkoušet pouze pro relaxaci nebo jako prevenci, stačí vyhledat nejbližšího včelaře (med, medové výrobky) nebo wellness centrum (medové masáže). Kosmetiku či masti s příměsí včelích produktů seženete v lékárně i drogerii. Pokud vás však zlobí zdraví a chcete se léčit včelami, najděte ve svém okolí apiterapeuta. Po společné konzultaci vám doporučí některou z procedur, na kterou k němu budete pravidelně docházet.

Apiterapeutické procedury

Včelí sauna – ležení na dřevěné desce úlu bez matrace pomáhá při psychických obtížích. Tato procedura snižuje hyperaktivitu, zlepšuje činnost srdce a zklidňuje dech. Často je využívaná pro hyperaktivní děti nebo děti s ADHD. Seance se doporučuje aplikovat dvakrát denně několik dní. Vnímavé, senzitivní osoby při včelím saunování přímo cítí přicházející energetické vlny.

Apirespirace – dýchání vzduchu přímo z včelího úlu pomáhá osobám s dýchacími obtížemi. Celkově tato procedura posiluje organismus. I apirespirace se aplikuje dvakrát denně, nejlépe po dobu deseti dnů.

Medová masáž – klasická masáž s medem detoxikuje a zvláčňuje pokožku, aniž by otevírala lymfu. Detoxikační medová masáž je pro organismus náročnější. Med se do pokožky zpracovává peelingovými tahy. Protože se jedná o silnou detoxikační terapii, je nutné masáž dokončit a to může trvat klidně i několik hodin. Tato masáž zvyšuje krevní tlak, proto není příliš vhodná pro lidi s hypertenzí.

Aplikace včelího jedu se provádí výhradně pod dohledem apiterapeuta, protože ve vyšších dávkách je tento včelí produkt toxický. Včelí jed se používá k léčbě revmatismu, k posílení obranyschopnosti organismu nebo při upravení obtíží s periferní nervovou soustavou. Aplikuje se přímo včelím žihadlem, ultrazvukem nebo biorezonanční za pomoci náplasti. Druhé dvě metody jsou bezbolestné, ale poměrně moderní, proto je nemusí každý apiterapeuta provádět.

Ušní a tělové svíce – terapie včelími svícemi je velmi populární už stovky let. Včelí vosk mírní záněty. Spolu s příměsí různých bylin tak pomocí tepla a delšímu hoření (oproti klasickým svícím) dochází k mírnění různých zdravotních obtíží. Terapii svícemi můžete provádět i sami doma. Vždy se ale řiďte pokyny na svíci nebo radami terapeuta.

Včelí produkty

Včelí produkty pravděpodobně vyzkoušel každý z nás. Minimálně med. Nejen, že skvěle chutná, dobře sladí, ale při prvních příznacích chřipky s tímto bacilem statečně bojuje. Med ovšem není jediným blahodárným produktem včel. Pojďme se podívat, co všechno pro nás včelky vyrábí a jak nám tyto jejich produkty mohou pomoci.

Med – zdravá potravina, přírodní konzervant, který se nikdy nezkazí a velmi účinný hojivý přípravek. To všechno je včelí med.

Propolis má až extrémně dobré antiseptické, bakteriocodní, antimykotické a virostatické účinky. Dokáže likvidovat dokonce i zlatého streptokoka a stafylokokové infekce. Umí působit jako lokální anestetikum a pohlcovat nebo blokovat gama i RTG záření. Perfektně startuje imunitu.

Mateří kašička je oblíbená pro své antioxidační, antimikrobiální, protizánětlivé, ale i afrodiziakální účinky. Pomáhá ženám bojovat s klimakteriem. Jako doplněk léčby je skvělá pro pacienty s poškozeným centrálním nervovým systémem.

Včelí jed efektivně tlumí bolest, hojí, likviduje některé druhy virů a působí antibakteriálně. Účinně zvládá obnovovat tkáně, proto je hojně využíván při léčbě kloubů a artritidy. Lidem s roztroušenou sklerózou pomáhá s obnovou myelinových pouzder. V kosmetice je využíván jako přísada mastí bojujících s jizvami, metličkami a žílami.

Včelí vosk se používá k výrobě ušních a tělových svící a jako základ různých mastí a krémů. Má blahodárný vliv na pokožku, kterou dělá jemnější a hladší. Voskové obklady mírní revma a záněty svalů. Žvýkání vosku včel aktivuje sliny a neutralizuje žaludeční šťávy.

Perga je včelí pyl, bohatý na vitamíny, minerální látky a enzymy. Obsahuje dokonce i částečky medu. Perga podporuje růst tkání, hlídá správnou funkčnost buněk a posiluje účinnost léků. Má dobré antibakteriální účinky. Pyl perga samotný nebo v kombinaci s jiným včelím produktem může apiterapeuta doporučit na široké spektrum chorob a obtíží.

Včelí vzduch je čistý jako příroda sama. Dýchání včelího vzduchu pomáhá při různých respiračních obtížích, astmatu, alergiích, depresích, migrénách i oslabeném imunitním systému.

Včelí biopole se nachází zhruba do vzdálenosti 60 cm od úlu. V tomto poli je roztříštěno několik druhů záření. A všechna jsou zdravá. Při pobytu v biopoli včelstva se mírní psychická zátěž, organismus se prohřívá, prokrvuje, posiluje se srdeční svalstvo, celé tělo se čistí. Pozitivní účinky včelího biopole mohou trvat dokonce i několik let.

Včelí voda je voda ovlivněná včelami. Pití této vody osvěžuje metabolismus, čistí psychické problémy, snižuje hladinu cukru v krvi, mírní zažívací a revmatické obtíže a tlumí bolest hlavy i kloubů. Přispívá k lepší hojivosti bércových vředů. Včelami lze ovlivnit nejen vodu, ale i víno nebo třeba slivovici.  Včelí voda se nedoporučuje lidem s vysokým tlakem.

Podmor, přirozeně uhynulé a vysušené letní včely obsahují samé dobré a zdraví prospěšné látky. Produkty z podmoru snižují cholesterol, čistí střeva, obnovují chuť k jídlu a zabraňují ateroskleróze. Díky vysokému podílu chitosanu se podmor využívá k léčbě mnoha neduhů.

Trubčí homogenát, včelí mléko, má pro organismus široké spektrum využití. Nejvíce se však používá k harmonizaci organismu. Hormonální látky trubčího homogenátu zvyšují tvorbu mužských pohlavních hormonů, upravují funkci varlat a prostaty a pomáhají s produkcí spermatu.

Co vy a včelí produkty? Používáte je? Znáte apiterapii nebo jste ji sami dokonce už vyzkoušeli? Podělte se s námi o své zkušenosti s včelami.