Blog > Neurologická onemocnění

Amyotrofická laterální skleróza - ALS - nemoc kterou měl i Stephen Hawking

Amyotrofická laterální skleróza - ALS - nemoc kterou měl i Stephen Hawking

Kdo se zajímáte o fyziku, nebo jste sledovali seriál Teorie velkého třesku, tak možná víte jakou nemocí trpěl světoznámý fyzik Stephen Hawking. 

Nemoc, kdy Vám degenerují buňky, které ovládají svaly, se nedá léčit a pro lékaře je dodnes tak trochu záhadou.

Co je ALS

Amyotrofická laterální skleróza je nemoc, která se označuje jako nervosvalové neurodegenerativní onemocnění - postihuje motorické nervové buňky v mozku a míše a kvůli tomu přestává fungovat přenos informací mezi svaly a nervy.

Nemoc způsobí, že nemocnému slábnou svaly a atrofují, mozek nedokáže jejich činnost kontrolovat. Postupně onemocnění zasáhne i svaly nutné k mluvení či polykání nebo dýchání.

Funkce mozku může být zachována, i když nebývá neobvyklé, že se časem přidá i demence.

Stephen Hawking byl touto nemocí sužován skoro 40 let. Měl svým způsobem totiž štěstí a nemoc postupovala pomalu.

 

Proč se nemoc objeví?

Vědci si zatím nejsou jisti. Uvažuje se o vlivu dědičnosti, poruše imunity, častých infekcích nebo o toxinech jako spouštěcím mechanismu nemoci.

Neví se ani co je rizikovým faktorem této nemoci a není proto ani známá prevence.

ALS se objeví nečekaně, častěji onemocní muži a starší lidé. Zákeřnost tkví v tom, že nemocní ztrácí moc nad vlastním tělem, jsou závislí na pomoci jiných a nakonec podlehnou selhání dýchacích svalů.

Trvání nemoci

Opět se neví proč u někoho postupuje nemoc rychle a jindy pomaleji. Obvyklá doba života je 2 - 5  let od stanovení této strašné diagnózy.

Příznaky nemoci ALS

Záleží na formě nemoci. Příznakem může být:

  • ztráta jemné motoriky - nemocnému padají předměty z rukou

  • záškuby ve svalech

  • změna hlasu

  • zakopávání

  • padání bez zjevné příčiny

  • slábnutí jedné končetiny opět bez zjevného důvodu

Léčba ALS

Léčba neexistuje, ale je možné nemocnému alespoň ulevovat. Lékaři předepisují léky na zmírnění příznaků. Důležitá je také fyzioterapie, která pomáhá udržet svaly déle funkční. Pomáhá i dechové cvičení nebo ergoterapie - trénování jemné motoriky.

Významnou roli hraje i psychiatrická nebo psychologická pomoc. Pacienti totiž často upadají do depresí. A nemoc ve velké míře ovlivňuje i rodinu nemocného.