Blog > Neurologická onemocnění

Alzheimer a demence, nemoc nejen seniorů

Alzheimer a demence, nemoc nejen seniorů

Co? Kdy? Kde? Jak? Proč? Pět nejčastějších otázek, které se honí hlavou lidem s Alzheimerovou chorobou. Mozek začíná pracovat jinak. Paměť selhává. Běžné, každodenní aktivity se najednou zdají nové a neznámé. Stejně tak nejbližší lidé, domácí prostředí i stokrát prozkoumané okolí. Všechno je jinak. Schované za oponou z neprostupné mlhy. Tou čas od času probleskne slunce a nemocný tuší, že se k němu připlížila demence.

Co je Alzheimerova choroba?

Alzheimerova choroba je atroficko degenerativní onemocnění, způsobující změny nervových buněk. Postihuje mozek a napadá tu část, která řídí naše myšlení a paměť. Postupně přichází demence. Nejčastěji postihuje seniory. Ale není to pravidlem. Presenilní demence se může objevit i u lidí ve věku kolem 45 let. V tomto případě se dají předpokládat i dědičné dispozice. Co je příčinou nemoci není doposud přesně známo.

Co je demence?

Úplně zjednodušeně a laicky řečeno, opotřebení a únava mozku. Alzheimerova choroba není jedinou příčinou nástupu demence, ale vždy k ní vede. Člověk postižený demencí ztrácí paměť, zdravý úsudek i orientaci. Má problémy s myšlením, s pochopením souvislostí, ale i plánováním. Přichází problémy s vyjadřováním a komunikací. Celkově se mění jeho osobnost.

 

Alzheimer přichází plíživě

Rozpoznat přicházejícího Alzheimera je často velmi složité. V první fázi, která trvá zhruba čtyři roky, se mění krátkodobá paměť. Člověk zapomíná některá slova, mění se představivost a orientace v prostoru nebo během chvilky opakuje to, co už jednou říkal. Takové změny většinou připisujeme postupujícímu věku, a proto si mnohdy nevšimneme, že se s námi děje něco, co by nemělo.

Až další fáze onemocnění nás upozorní, že to, co se děje, není v pořádku. K problémům s pamětí se přidávají změny chování. Objevují se poruchy spánku, noční aktivita a denní spánek. Člověk bloudí v prostoru a neví kudy kam. Zhruba po dalších třech letech nastupuje předposlední fáze. Pacient už nepoznává své ani nejbližší, ztrácí schopnost komunikovat, opouští ho síly a má problémy s mobilitou, objevují se i potíže s udržením moči nebo stolice.

Asi po dvou letech přichází poslední stádium. Nemocný už je plně upoután na lůžko, neschopný jakékoliv komunikace. Vyžaduje kompletní péči ošetřovatele a pomalu umírá. Buď na Alzheimera samotného, nebo nějakou jinou zdravotní komplikaci spojenou s jeho stavem.

Včasná diagnóza pomůže

Ač je Alzheimerova nemoc neléčitelná a fatální, neznamená to, že by jí byl pacient vydán úplně napospas. Včasně nasazená léčba zmírní průběh choroby a dokáže prodloužit nástup dalších fází. Lékaři pomáhají i se zvládáním vedlejších příznaků nemoci, jako jsou deprese nebo nespavost.

Existuje proti Alzheimerovi prevence?

Ano, existuje. Zdravá životospráva je celkově správným krokem jak o své zdraví pečovat. Opatrovat své duševní zdraví se vždycky vyplatí.  Fyzická aktivita a zdravý společenský život také napomáhají k zamezení rizika nástupu demence. A to dokonce až o dvacet procent! Co je ale v boji proti Alzheimerovi nejpodstatnější, je cvičení mozku.

Sedavý způsob života a věčné vysedávání u počítače našemu myšlení moc nepomáhají. Nenechte svůj mozek zahálet. Trénujte ho. Posilujte. Nespoléhejte se na chytrou elektroniku, že vše vyřeší za vás. Vyzkoušejte hlavolamy, hádanky, vrhněte se do studia cizího jazyka. Nemáte na takové aktivity čas? Nevadí, cvičit paměť můžete kdykoliv a kdekoliv. Zkoušejte si zapamatovat různá čísla nebo jména. Počítejte, plánujte a hledejte souvislosti různých situací. Prostě uvažujte. Provětrávejte své mozkové buňky, co to jen jde. Váš život bude pestřejší, zábavnější a s menším rizikem, že vás navštíví demence.

Testování paměti

Na odhalení potíží s pamětí existují snadné a rychlé testy. Udělejte si čas a nechte si zkontrolovat, jak jste na tom se zapomnětlivostí vy. Testovat se můžete třeba i doma, online. Na internetu je spousta možností. Ale pamatujte, co jsme říkali o pár řádků výš. Sedět u počítače není to pravé ořechové. Využijte třeba možnost testování paměti zdarma v Českých Budějovicích v Domově pro seniory Máj. Během letošního prosince máte k dispozici několik termínů, kdy se k testování můžete dostavit. Máte to do Budějic daleko? Porozhlédněte se ve svém okolí nebo se poraďte na nejbližší pobočce sociálních služeb. S testem paměti vám jistě velmi rád pomůže a poradí i váš ošetřující lékař.

Nezapomínejte odpočívat

Ať už vás trápí jakékoliv onemocnění a hledáte práci, která by vás opět vrátila do pracovního procesu, nezapomínejte odpočívat. Vložte svůj profesní životopis do naší databáze a dejte si chvilku od brouzdání po internetu pohov. A pusťte si třeba nějaký hezký film. Pořád jsem to já, je dojemný příběh ženy, které se Alzheimer vplížil do života hodně brzy.