Blog > Imunitní onemocnění

Alergie ze sluníčka

Alergie ze sluníčka

Sluneční alergie je přehnanou reakcí organismu na prudké slunění, někdy se jedná jen o první slunění - obvykle na dovolené, kdy u nás bývá chladnější počasí, jindy může trápit pacienta kdykoliv po slunění.

Přirozené slunění je zdravé díky získávání vitamínu D a imunizaci pokožky, ale všeho s mírou.

 

Jaké známe druhy solární alergie?

  • PLE - polymorfní světelná erupce - vzniká díky UV záření a volným radikálům, které způsobí na kůži proces jehož vzniklé látky napadají kožní buňky a způsobují oxidační stres.
    Lidi s tímto druhem alergie řadíme obvykle do fototypu kůže č. 1 - velmi světlá pokožka, tenká a nezvládající odolávat volným radikálům ani běžnému slunečnímu záření. Na pokožce se objeví červené fleky a pupínky až puchýře, které velmi svědí ale po dotyku bývají bolestivé.
  • Mallorka akné - není způsobeno tedy jen sluníčkem, ale díky používání kosmetiky s nevhodným složením, vznikají pupínky často s hnisavým obsahem vypadající jako akné.
  • Fotoalergická reakce - jedná se o reakci pokožky na UV záření po tom co ji podráždila jiná látka, ať již rostlinného nebo chemického původu.
    Mezi nejznámější původce patří užívání antibiotik, třezalky, bršlice, léků na snížení krevního tlaku a mastí s keprofenem a další.

Léčba solární alergie

Opalujte se postupně, ze začátku buďte na sluníčku jen velmi krátkou dobu, ať si pokožka postupně na sluneční záření zvyká. Doporučená doba je max. 20 minut bez opalovacích prostředků. 

Pokud jste již alergii u sebe zaznamenali, používejte sluneční kosmetiku a opalovací krémy s vysokým ochranným faktorem, ale s minerálními filtry a hypoalergenní.

První pomoc

Projevy alergie je třeba chladit, se svěděním pomůže lokální gel proti svědění s obsahem antihistaminika - např. Fenistil, Dapis. Můžete užívat i volně prodejná antihistaminika - léky na alergii ve formě tablet. Jsou-li projevy alergie ale velmi závažné, zvažte návštěvu dermatologa.