O důležitosti vzdělání hovoříme především s dětmi. Když opustíme školní lavice, většinou si oddychneme, že to biflování máme za sebou, zaklapneme knihy a učení necháme hezky u ledu. Že nám trošku toho dalšího vzdělávání chybí zjistíme třeba v momentě, kdy marně hledáme práci nebo si nevíme rady v nějaké životní situaci. Proč je dobré nezanevřít na sebevzdělávání i v dospělosti? A k čemu nám ty vědomosti vlastně jsou? Máme pro vás hned 9 důvodů, které vás namotivují k získávání nových zkušeností a poznatků.
Jestli vám sebevzdělávání zní jako hrůzostrašné martyrium hodin strávených nad učebnicemi, ošizený spánek a tuny snědené čokolády, nic takového vás nečeká. Mimoškolní vzdělávání není o povinnosti dostat do hlavy předepsaný materiál, ale o vlastní touze získat informace, něco se naučit. Vzdělávat se v dospělosti samozřejmě můžete i ve školách, na různých seminářích nebo rekvalifikacích. Pokud ale hovoříme o sebevzdělávání, máme na mysli zcela přirozenou formu učení se. Sami od sebe si doplňujeme vědomosti. Ve chvílích, kdy se nám chce a v objemu jaký sami uznáme za vhodný.
Ze základní školy si odnášíme základní vzdělání. Z vyšších stupňů nám v hlavě zůstávají vědomosti zaměřené na obor, který jsme studovali. Přesto si ze škol pamatujeme poměrně všeobecné vzdělání. A i na to časem zapomínáme, když si jej pravidelně neosvěžujeme.
Náš svět se každým dnem vyvíjí a posouvá dál. Ve všech směrech. Co platilo před rokem může být dnes už passé. Vědomosti, které nám kdysi stačily mohou být dnes již zastaralé a nikoho jimi neohromíme. Říkáte si, proč někoho ohromovat svými vědomostmi? Protože vzdělaní lidé nás fascinují. Sáhněte si sami do svědomí a řekněte popravdě, s kým si užijete běžný rozhovor víc. S člověkem, který má přehled nebo někým, kdo evidentně neví, o čem je řeč a vše mu musíte vysvětlovat? A co teprve personalisté. Těm informovaní lidé dělají radost.
Další vzdělávání vám zvýší sebevědomí. Budete se cítit líp. Sami před sebou i mezi jinými lidmi. Váš mozek dostane pravidelný trénink a paměť bude lépe chráněná před nástupem demence. Lépe obstojíte nejen při hledání práce, ale i v každodenních situacích, kterými vás život překvapí.
Na samovzdělávání je fajn, že si jeho úroveň určujete sami. Chcete se naučit nový jazyk? Rozšířit všeobecné znalosti? Nebo se zdokonalit ve svém oboru? Pusťte se do toho.
Čtěte. Čtení kvalitní literatury vám do podvědomí vštípí správnou češtinu a napsání životopisu nebo emailu kamarádům se obejde bez překlepů. Ale i „obyčejné“ romány, časopisy nebo internetové informace vás obohatí novými informacemi. Podnítí váš mozek k myšlenkám, k utváření vlastních názorů a rozvíří vaši fantazii. Je statisticky dokázáno, že lidé, kteří čtou mají šanci získat lepší zaměstnání.
Komunikujte s okolím. Přijímejte rady a zkušenosti ostatních. Nad vzdělanějšími lidmi neohrnujte nos, ale zkuste jim naslouchat a vnímat je jako studnici nových informací a podnětů.
Oblíbené filmy a seriály občas proložte třeba dokumentárním nebo vzdělávacím pořadem. Vyberte si nějaký online kurz. Spoustu jich naleznete zdarma. V pohodlí domova se budete učit, aniž by někdo kontroloval vaše výsledky. Stejně dobře poslouží i mobilní aplikace. K zahození nejsou ani různé vědomostní hry, ať už deskové nebo počítačové.
Potřebujete nad sebou dohled nebo parťáka, který vás ke studiu motivuje? Vyzkoušejte nějaký kurz, seminář či workshop se zaměřením podle vašeho gusta. Dostanete se mezi lidi a poznáte, že nejste jediní, kdo se ve svém životě chtějí posunout dál. Své úspěchy i neúspěchy budete sdílet s ostatními a třeba kromě nových dovedností získáte i nové kamarády.
Máte chuť hned teď se do toho opřít a rozšířit si obzory? Na nic nečekejte a pusťte se do toho. Učit se můžete klidně i v posteli. Nedostatek času také není výmluva, stačí využít „hluchá“ místa vašeho dne, třeba cestu tramvají. A koneckonců nemusíte se hned pouštět do nějakých složitostí, stačí si večer pustit film jiného žánru, než pustíte svou oblíbenou hru omrkněte dnešní zprávy nebo si před spaním znovu přehrajte váš rozhovor s prodavačkou ze sámošky, třeba byste ho teď vedli úplně jinak.
Samovzdělávání vás nic nestojí. Neodvíjí se ani od sociálních možností ani od hodnot IQ. Samovzdělávání a učení se je o touze být lepší. Vědět víc, znát víc, poznat víc. Už jen přečtením tohoto článku jste pro své vzdělání udělali první krok. Jen tak dál.