Blog > Zdravotní pomůcky

7 zábavných fyzioterapeutických pomůcek

7 zábavných fyzioterapeutických pomůcek

Když se řekne rehabilitace nebo fyzioterapie, nejednomu z nás se vybaví úmorné a monotónní cvičení. Proces uzdravování ale může být i zábavný. Když kromě optimismu zapojíme do léčivých terapií i nějaké ty zábavné pomůcky, hned jde všechno líp.

Úspěšná fyzioterapie

Fyzioterapie je součástí zdravotní rehabilitace. Má za cíl dopomoci k úplnému uzdravení především pohybového aparátu. Kombinace diagnostiky, prevence a léčby pomáhá pacientům s různými druhy onemocnění navrátit tělo do normálu. Aby byla fyzioterapie úspěšná, je důležitá nejen důslednost a poslouchání pokynů fyzioterapeuta, ale i špetka vlastní iniciativy třeba ve formě domácího cvičení. Odměnou za absolvování fyzioterapie je zlepšení zdravotního stavu.

Pokud si představujete, že rehabilitovat tělo znamená jen nudné cvičení na žíněnce, vyvedeme vás z omylu. Dnes vám představíme sedm moderních a zábavných fyzioterapeutických pomůcek, s jejichž pomocí vás fyzioterapie bude dokonce bavit.

 

SunBall

SunBall je míček propojený s počítačem. Jedná se o fyzioterapeutickou pomůcku pro ergoterapii s využitím viditelné zpětné vazby. Tak zvaný biofeedback přináší odezvu na funkci narušených receptorů. Mačkáním balónku zapojuje pacient svaly, trénuje koordinaci pohybů, ale i psychické a kognitivní funkce. To vše zábavnou formou s pomocí počítačové hry. Pomůcka je vhodná i pro paraplegiky a tetraplegiky.

PedoBall

PedoBall je další zábavná pomůcka pro cvičení nohou nebo rukou. Plastová oválná deska s okrajovými žlábky se suchým zipem připevní ke zdvižené pokrčené noze nebo ruce a pacientovým úkolem je roztočit kuličku v úžlabině tak, aby plynule rotovala dokola. Cvičení náročné na svaly trénuje koordinaci a stabilitu.

Theraflex Putty hmota

Barevná hmota podobná tekutému písku je zábavná pomůcka k posilování úchopu a pohyblivosti prstů. Práce s hmotou zabaví na dlouhé hodiny a člověk ani nepostřehne, že rehabilituje vnitřní pnutí paže.

Puste Lotto

Dechová hra Puste Lotto je určená především pro děti, ale skvěle ji mohou využívat i dospělí pacienti s obtížemi dýchacích svalů a ochablostí rtů. Míček ovládaný pouze proudem vzduchu z úst směrují hráči do jednotlivých otvorů. Fyzioterapie koordinace úst se tak stává zábavou klidně i pro celou rodinu.

TheraBeans rehabilitační fazolky

Představte si bazének pro děti plný barevných míčků. Když se ty míčky zmenší do velikosti fazolek, hned už víte, jak rehabilitační fazolky TheraBeans vypadají. A k čemu slouží? K posilování svalstva nohou i rukou. Cviky prováděné mezi fazolkami fungují i jako prokrvující masáž. Pro zvýšení fyzioterapeutického efektu lze fazolky zahřívat a využít tak skvělé rehabilitační účinky tepla.

Inimove Complex

Inimove Complex je hravá fyzioterapeutická pomůcka vhodná k trénování reflexů, koordinace, koncentrace, motorických dovedností a protahování svalů kloubů ruky. Rukojeť se 4, 6 nebo 8 kolečky nabízí různé úrovně cvičení. Smyslem Inimove Complex je vycentrovat jednotlivá kolečka do polohy vertikální věže. Kromě svalů při této hře potrénujete i svoji trpělivost.

Contura Trail sensomotorický chodníček

Bosá chůze je zdravá. A co teprve chůze po senzomotorických chodníčcích. Plastové desky s různými povrchy pozitivně dráždí chodidla a díky masážnímu efektu posilují senzomotorickou simulaci. „Zážitkové“ chodníčky dnes najdete i jako součást různých turistických destinací, které se věnují chůzi naboso.