Blog > Kultura

7 tipů na bezbariérový výlet za kulturou v Praze

7 tipů na bezbariérový výlet za kulturou v Praze

Prosinec je zvláštní měsíc. Je prodchnutý atmosférou shonu a klidu zároveň. Na poslední chvíli honíme vánoční nákupy, úklid domácnosti, cukroví a do toho všeho se snažíme urvat chvilku pro nasávání adventního kouzla. Pojďme se nejen letos a nejen v prosinci nestresovat a užívat si života o kapku víc. Čas s rodinou, přáteli nebo jen tak sami se sebou je k nezaplacení. Co takhle vyrazit ven? Za jinými zážitky, než prodíráním se přecpanými obchoďáky? Televize a stoly prohýbající se jídlem taky počkají.

Hola, hola, vánoční Praha volá

Možná si pomyslíte něco o pragocentrismu. Ale ruku na srdce, kde jinde v našich končinách najdeme tolik turistických atrakcí soustředěných na jednom místě? Hlavní město žije naplno celý rok. Pojďte pro jednou splynout s davem a žít i vy. Co na tom, že jste na vozíku nebo jinak hendikepovaní? Přece se nebudete schovávat doma. Mnoho kulturních a historických památek je bezbariérových. Stačí dobře naplánovat výletní trasu a váš den se promění v zážitek, na který budete dlouho vzpomínat.

 

7 bezbariérový míst Prahy, které stojí za to vidět

Ještě než vám prozradíme tipy na sedm míst, která máme sami rádi, nedá nám to a prostě musíme zmínit Pražský hrad. Výlet do Prahy bez jeho návštěvy je jako návštěva babičky bez bábovky. Většina památek, které jsou součástí Pražského hradu, je bezbariérových. A ani nevidomí nejsou o nic ochuzeni. Po Hradě jsou rozmístění plastičtí průvodci v Braillově písmu.

Která místa stojí v Praze za vidění a jsou pohodlná i pro vozíčkáře?

  1. Botanické zahrady. Univerzity Karlovy i hlavního města Prahy jsou bezbariérové. Na vozíku je v pohodě projedete obě dvě. Nás o kapku víc baví Botanická zahrada Praha. Skleník Fata Morgana s tropickými a subtropickými rostlinami je nezapomenutelný zážitek pro každého milovníka přírody. A navíc, v téhle zahradě myslí i na nevidomé. Jmenovky ve slepeckém písmu za nás mají velký palec nahoru. Dokonce tu čas od času pořádají haptické výstavy, při nichž si návštěvníci s postižením zraku mohou exponáty osahat. Super projekt!

  2. Dům U Zlatého prstenu je kompletně bezbariérový, včetně pater, které obsluhují výtahy. Muzeum hlavního města Prahy si užijí nadšenci historie, kteří se zajímají právě o naše hlavní město. Ve stálých expozicích můžete nakouknout, jak Praha vypadala dokonce už v pravěku.

  3. Televizní věž Praha – Žižkov. Pohlédnout na vánočně vyzdobenou Prahu z ptačí perspektivy rozněžní i Grinche. Bezbariérový výtah vás doveze až na prosklenou vyhlídkovou terasu, kde si můžete odpočinout v kavárně a vstřebávat tento neopakovatelný zážitek jak dlouho chcete.

  4. K adventním výletům už tak nějak neodmyslitelně patří i návštěva kostela. Pro vozíčkáře doporučujeme zaměřit pozornost třeba na Kostel Sv. Salvátora na Starém Městě, Kostel Sv. Cyrila a Metoděje nebo Kostel Nanebevzetí Panny Marie. Všechny tři jsou s bezbariérovým přístupem.

  5. Pro milovníky umění s vůní dálek doporučujeme návštěvu Paláce Kinských. Stálé expozice se sbírkami umění z Afriky a Asie vás na chvíli přenesou do úplně jiného světa. Palác má samozřejmě bezbariérový přístup.

  6. Prosinec je jako stvořený pro návštěvu divadla. Hezky se obléct a místo televize strávit večer ve společnosti je skvělou příležitostí, jak nabourat zažitý stereotyp. Projděte si program Národního nebo Stavovského divadla a vydejte se za kulturou bez obav, že byste se do hlediště dopravovali příliš složitě. Obě divadla mají bezbariérový přístup. Ve Staroměstském si večer užijí i nedoslýchaví, díky indukční smyčce.

  7. Jako poslední tip na výlet nelze nemínit Pražskou zoologickou zahradu. Žádné námitky, že na okukování zvířat jste velcí. Jen to zkuste a uvidíte, že sem se budete moc rádi vracet. Celá ZOO je bezbariérová a dokonce poskytuje výpůjčku invalidních vozíků na pohyb po zahradě zdarma.

Máte Prahu hodně z ruky? Nevadí. Rozhlédněte se kolem. Všude je krásně. I v nejzapadlejší horské vesničce se dá strávit příjemné odpoledne třeba při procházce kolem rozsvíceného vánočního stromku na návsi. V městech i vesnicích to v tomto období žije. Koncerty, besídky, vánoční trhy, je toho spousta, kam vyrazit a načerpat novou energii.

Hledání práce počká

Ale jen chviličku! Přes svátky. Odpočiňte si, načerpejte elán a sílu do dalších dnů. Hledat práci je náročné. A ještě trošku náročnější kvůli vašemu hendikepu. Ale pamatujte - nejste v tom sami. Jsme tu s vámi. Vložte svůj životopis do naší databáze a vánoční odpočívání si užijete bez výčitek.