Blog > Psychika

7 tipů, jak poslat jarní únavu k šípku

7 tipů, jak poslat jarní únavu k šípku

Konečně jaro. Celou zimu se těšíme, až se venku všechno zazelená a sluníčko nás svými paprsky pohladí po tváři. A když jsme se konečně dočkali, radost nás přešla. Místo ní se cítíme bez energie a jediné, po čem toužíme je padnout do postele a spát a spát. Ozvala se jarní únava. Že je tenhle pojem mýtus? Ale kdepak, jarní únava je realita. Ovšem dobrou zprávou je, že se s ní dá účinně bojovat.

Kde se jarní únava bere?

Zimní období je chudé na sluneční světlo. Jeho nedostatek způsobuje špatnou náladu, deprese i snížení sexuální aktivity. Nadprodukce smogu s vysokým podílem kyslíkových radikálů zatěžuje organismus a činí ho náchylným k infekcím. Stejně jako pobyt v přetopených místnostech plných lidí. Epidemie respiračních infekcí způsobuje, že naše imunita musí pracovat na plné obrátky. Nepodporujeme ji ani tučnou a dost často i nadměrnou stravou a minimem pohybu. Tělo je unavené a místo, aby ho jaro nabudilo, stane se opak. Řekne nám stop. A oznámí to únavou.

Jarní únava přejde časem sama. Proč si s ní ale znepříjemňovat život. Pojďme ji poslat k šípku. Stačí dodržovat pár zásad a tělo se z vyčerpaného stavu módu naladí do veselé a pohodové nálady.

 

7 kroků, jak se rychle zbavit jarní únavy

Vynahraďte si absenci světla

Málo slunečního svitu ochudilo naše tělo o vitamín D, který je pro imunitu velmi důležitý. Využijte první jarní paprsky a běžte ven. Pobyt na slunci vám zlepší náladu a zažene smutek. Doplňovat vitamín D můžete i zařazením ryb do jídelníčku.

Otužujte se

S otužováním ani na jaro čekat nemusíte. Otužovat tělo je nejideálnější v průběhu celého roku. Omývání nebo sprchování studenou vodou skvěle utužuje imunitu. Že vám už jen při té představě začínají jektat zuby? Na otužování jděte pomalu, zlehka. Začněte omýváním mokrou žínkou a postupně přidávejte polévání a sprchování. Jednou týdně si udělejte čas pro sebe a navštivte saunu.

Odlehčete jídelníček

Recepty na hutné a horké pokrmy začněte pomalu zazimovávat. Odlehčete stravu spoustou zeleniny a ovoce. Dodáte tělu hromadu vitamínů a naladíte ho na příval energie. Vyzkoušet můžete i půst. Třeba ten masopustní. Místo masa se při něm konzumuje spousta kysaného zelí. To perfektně pročistí organismus a ještě ho dopuje vitamínem C. O dostatečném pitném režimu snad ani psát nemusíme. Ten určitě dodržujete, že ano.

Sbírejte céčka

Ne, teď nemyslíme ta plastová, o kterých zpívá Michal David. Myslíme vitamín C. Kromě ostatních vitamínů a minerálů chybí tělu nejen déčko, ale i céčko. To je pro překonání únavy velmi důležité. Jezte citrusy, červené papriky nebo rajčata. A pro jistotu si klidně připravte drink ze šumivého vitamínu Cé.

Nešiďte spánek

Noci se krátí, to ale neznamená, že byste měli krátit i svůj spánek. Alespoň sedm hodin denně se pořádně prospěte. Nebudete ospalí, unavení a vaše pozornost bude stejně bystrá jako mysl. Odpočívejte kdykoliv, kdy pocítíte potřebu. Vaše imunita si bude vrnět blahem spolu s vámi.

Vyhýbejte se stresu

Myslete i na své duševní zdraví. Vyhýbejte se stresovým situacím. Dělejte to, co vás baví. Vystupte ze stereotypu a dopřejte si nové zážitky. Co třeba večerní sezení u televize vyměnit za romantickou procházku nebo společenskou hru.

Sportem ku zdraví

Rozhýbejte tělo ztuhlé po zimním lenošení. Věnujte se sportu, který máte rádi. Že nejste sportovní typ? To nevadí. Každý jsme nějaký. Přesto i vy zařaďte pohyb do každodenního programu. Procházky, plavání nebo vyjížďky na kole vás zaplaví pocitem spokojenosti. A stačí půl hodinky denně.

A bonusová rada na závěr. Co takhle típnout svoji poslední cigaretu a zkusit život bez nikotinu? Až překonáte abstinenční příznaky, uvidíte sami, kolik skryté energie vám kouření ubíralo.

Ulevte si i s hledáním práce

Možná nad vaší hlavou visí ještě jeden stín. Není to zatoulaný zimní mrak, ale starost s hledáním práce. Pomůžeme vám. Vložte svůj profesní životopis do naší databáze a běžte se věnovat nabírání energie. O vše ostatní už se postaráme.